Materiały budowlane nie wpływające negatywnie na środowisko

Materiały budowlane nie wpływające negatywnie na środowisko

Coraz więcej inwestorów w Polsce decyduje się na certyfikowanie budynków w systemach BREEAM i LEED.

 

Skłania to architektów oraz wykonawców do stosowania materiałów budowlanych, które wywierają najmniejszy wpływ na środowisko i aktywnie przyczyniają się do podwyższenia punktacji w procesie certyfikacji budynku. Takie właśnie produkty oferuje Rockfon, producent akustycznych sufitów podwieszanych. Zastosowanie tych rozwiązań  w budynku certyfikowanym w systemie BREEAM daje korzyści nie tylko w zagadnieniach związanych z akustyką, ale także w tych, które kładą nacisk na ekologiczność zastosowanych materiałów, zdrowie i samopoczucie użytkowników oraz innowacyjność.

 

BREEAM (Building Research Establishment w Environmental Assessment Method) jest w Polsce drugim pod względem popularności systemem certyfikacji budynków. Na świecie jest jednak najbardziej powszechną metodą oceny środowiskowej budynków. Obecnie ten certyfikat posiada ponad 115 tyś budynków. BRREAM od wielu lat wyznacza standardy najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania. W procesie certyfikacji punkty są przyznawane w dziesięciu sekcjach, podzielonych na kategorie. Następnie są sumowane i powstaje ogólny wynik, który pozwala określić wydajność budynku na poziomach: Pass, Good, Very Good, Excellent i Outstanding (zaliczony, dobry, bardzo dobry, doskonały, wybitny). Działanie BREEAM jest nadzorowane przez niezależną radę Sustainability Board – działającą przy twórcy certyfikacji brytyjskiej organizacji BRE i reprezentującą szeroki przekrój podmiotów z branży budowlanej.

 

Czytaj również: Młyn kulowy do przemiału cementu

 

Celem powstania BREEAM było promowanie budynków o niskim wpływie na środowisko oraz zapewnienie komfortu użytkownikom. W tym celu, w procesie certyfikacji promuje się innowacyjne rozwiązania, które wykraczają poza kryteria i normy wymagane przez obowiązujące przepisy budowlane i wymagania rynku. Proces certyfikacji jest sporym wyzwaniem dla inwestora, projektanta oraz wykonawcy, ale zmusza także producentów materiałów budowlanych do nowego spojrzenia na swoją ofertę. System promuje produkty o niskim wpływie na środowisko w cyklu życia i posiadające odpowiedzialne pochodzenie.

 

 

Najprostszą metodą sprawdzenia oddziaływania na środowisko jest uzyskanie certyfikatu BRE tworzonego na podstawie oceny cyklu życia (LCA) z wykorzystaniem metodologii profili środowiskowych BRE (Environmental Profiles Methodology 2008). Oceniany produkt zostaje umieszczony w Zielonym Przewodniku (Green Guide), który jest częścią BREEAM. Obecnie Przewodnik zawiera ponad 1500 specyfikacji materiałów wykorzystywanych w różnego rodzaju budynkach.

 

Produkty ocenia się za pomocą ekopunktów (mniej-lepiej), biorąc pod uwagę: zawartość materiałów pochodzących z recyklingu, aspekty wytwarzania, procedury i rozwiązania logistyczne stosowane w recyklingu, sposób transportowania surowców i produktów gotowych. Zebrane dane są następnie porównywane z kryteriami kluczowymi, takimi jak ubytek warstwy ozonowej, wytwarzanie odpadów, pozyskiwanie wody, zmiany klimatyczne oraz wydobycie minerałów. W efekcie uzyskuje się stopień wpływu produktów na środowisko.

 

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę przy zakupie cementu?


Zielony przewodnik oraz skala ekopunktów BRE pomagają projektantom wybrać specyfikacje i podjąć uzasadnione decyzje dotyczące zastosowania materiałów przy pełnej wiedzy na temat ich wpływu na środowisko. System Ekopunktów jest jedyną realną metodą oceny, jaką oferuje BRE. Jednak jeżeli materiał konstrukcyjny nie znajduje się w zielonym przewodniku, organizacja jest zobowiązana przeprowadzić pełną ocenę procesu wytwarzania (LCA) oraz łańcucha dostaw. Dopiero wtedy można określić poziom wpływu. Zielony Przewodnik może okazać się również użytecznym źródłem informacji dla producentów materiałów, którzy pragną zrozumieć właściwości środowiskowe wytwarzanych przez siebie produktów i materiałów.

 

 

Przykładem produktów spełniających wymagania certyfikacji w systemie BREEAM jest marka Rockfon, która tworzy rozwiązania akustyczne rozwiązujące problemy z hałasem, zarówno w obiektach nowych, jak i remontowanych. Produkty Rockfon znane są z nowoczesnego designu i estetyki, łatwego montażu oraz bardzo dobrych własności akustycznych i ogniowych. Są ekonomiczne oraz dopasowane do nowoczesnych trendów w budownictwie. Szeroki wachlarz rozwiązań gwarantuje możliwość aktywnego wprowadzania zmian i ulepszeń, które podwyższają standard i tworzą optymalny klimat wewnętrzny pomieszczeń - a tym samym zwiększają wartość budynków.

 

Zdając sobie sprawę ze znaczenia cyklu życia produktów w procesie certyfikacji, Rockfon od kliku lat dążył do poprawy profilu środowiskowego płyt akustycznych i już w fazie  projektowania czy ulepszania bierze pod uwagę ich wpływ na otoczenie. Dzięki temu projektant bądź inwestor wybierając Rockfon wie, że na każdym etapie, od produkcji, poprzez pakowanie i transport, montaż, użytkowanie i zakończenie użytkowania, ma do czynienia z produktem pozytywnie wpływającym na użytkowników oraz na budynek i jego otoczenie.

 

Czytaj również: Dysk ścierny do obróbki

 

Potwierdzeniem wysokiej przydatności produktów Rockfon do wykorzystania w budynkach certyfikowanych, jest przyznanie produkowanej w Polsce płycie sufitowej certyfikatu BRE (ENP 423) oraz uzyskanie przez nią najniższej ilości ekopunktów wśród badanych sufitów podwieszanych. Dzięki zbliżonym parametrom pozwala to założyć, że także pozostałe produkty oferowane przez Rockfon mają podobne właściwości.

 

W procesie certyfikacji BREEAM ważne jest, w jaki sposób zastosowanie danych materiałów wpływa na punktację budynku. W tym przypadku należy odnieść się do wymagań konkretnych problemów. Zastosowanie produktów Rockfon pozwala na uzyskanie punktów w co najmniej czterech z nich. Pierwszą, oczywistym zagadnieniem jest Mat 1 – specyfikacja materiałów. Celem tej kategorii jest rozpoznać i zachęcać do korzystania w budynkach z materiałów budowlanych o niewielkim wpływie na środowisko w ciągu całego cyklu życia budynku. Do obliczania wpływu użytych materiałów do budowy brane pod uwagę są ekopunkty. Zastosowanie produktów Rockfon zwiększa możliwość uzyskania punktów w tym problemie.

 

 

Kolejnym zagadnieniem jest Hea 9 – Lotne Związki Organiczne. W tym przypadku celem jest rozpoznać i zachęcać do używania do wykończenia wnętrz materiałów o niskiej emisji lotnych związków organicznych (VOC). Wymogiem certyfikacji jest spełnienie dla sufitów podwieszanych normy EN 13964:2004. Wszystkie produkty Rockfon przewyższają wymagania obowiązujących przepisów w zakresie jakości powietrza i środowiska wewnętrznego w pomieszczeniach. Świadczą o tym certyfikaty (choćby The Indoor Climate Label) nadane produktom przez niezależne instytucje.

 

Potwierdzają one zgodność sufitów Rockfon z wymogami najważniejszych przepisów dotyczących stężenia lotnych związków organicznych (VOC), formaldehydu, amoniaku, pyłu, zapachów, włókien, a także biodegradacji. Dzięki temu w procesie certyfikacji można próbować uzyskać dodatkowe punkty w kategorii Innowacje (Inn) za przewyższenie standardów w problemie Hea 9. Produkty Rockfon cechują bardzo dobre właściwości odpowiadające za odpowiedni komfort akustyczny użytkowników i pozwalające uzyskać budynkowi w tym zakresie odpowiednią wydajność. Jest to zgodne z celem problemu Hea 13 – Wydajność Akustyczna.

 

Czytaj również: Dysk ścierny do obróbki


Z punktu widzenia certyfikowanego budynku ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie masy termicznej na stropach. Jej zastosowanie, podobnie jak  innych środków pasywnej kontroli klimatu wnętrz, wymaga otwartych sufitów, co wpływa negatywnie na komfort akustyczny pomieszczeń. Zastosowanie standardowych sufitów podwieszanych nie wchodzi w grę, ponieważ uniemożliwiają one swobodny przepływ powietrza. Efektywne rozwiązanie proponuje Rockfon w postaci pochłaniaczy przestrzennych tzw. baffli. Baffle to bezramowe płyty do montażu w pozycji pionowej, które zapewniają wysokie pochłanianie dźwięków i przyczyniają się do zmniejszenia czasu pogłosu w pomieszczeniach. Zastosowanie masy termicznej wraz z płytami typu baffle (w niektórych przypadkach także sufitów wyspowych) z pewnością może pomóc w uzyskaniu dodatkowych punktów w kategorii Innowacje (Inn), w problemie Ene 1 – Efektywność Energetyczna.

 

Dla Rockfon produkcja ekologicznych materiałów jest jednym z elementów odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Jako część globalnego koncernu Rockwool, od wielu lat podejmuje działania, których celem jest zmniejszenie wpływu człowieka na globalne ocieplenie. Niedawno Rockfon i Rockwool zostały wpisane na listę „Carbon Disclosure Leadership Index”. Lista ta, to ranking 20 firm, które wykazały najbardziej profesjonalne podejście do zarządzania i publikowania danych o CO2. Odpowiedzialność za środowisko połączona z odpowiedzialnością za pracowników i za społeczność lokalną sprawia, że wybierając produkty Rockfon jest się pewnym także ich odpowiedzialnego pochodzenia.

 

Źródło: PR Support / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
  • Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 476

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >