Branży budowlanej nie omija kryzys związany z pandemią COVID-19

Branży budowlanej nie omija kryzys związany z pandemią COVID-19

Po pół roku trwania pandemii 64% firm budowlanych w Polsce poniosło straty finansowe. Skutki obostrzeń były dla nich odczuwalne, mimo że aż 59% z nich funkcjonowało bez większych zakłóceń w czasie trwania lockdownu – wynika z raportu Oferteo.pl. Trzy czwarte przedsiębiorców budowlanych sięgnęło po rządową pomoc, aby przetrwać trudny czas. Czytaj dalej

 

Kryzys gospodarczy a konkretne branże

Problemy przedsiębiorców związane z epidemią i wynikającymi z niej ograniczeniami odczuła niemal każda branża. W przypadku większości firm spowodowały one duże straty finansowe i utrudnienia w prowadzeniu biznesu. Najboleśniej kryzys dotknął przedsiębiorstwa oparte na turystyce, gastronomii i kulturze, ale wpłynął on również na inne sektory gospodarki. Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, postanowiło sprawdzić, jak przez pół roku od marca do października radziła sobie branża budowlana w Polsce.


Branży budowlanej nie omija kryzys związany z pandemią COVID-19

 

Budowlanka działała w czasie lockdownu

Negatywny wpływ pandemii na sytuację finansową przedsiębiorstwa zadeklarowało ogółem aż 70% ich właścicieli. W przypadku wyłącznie firm budowlanych ten odsetek wyniósł 64%. Wygląda więc na to, że mimo iż prawie dwie trzecie branży budowlanej poniosło straty, to i tak została ona poszkodowana w mniejszym stopniu niż pozostałe. Taki stan rzeczy potwierdzają również sami właściciele firm budowlanych, z których 64% nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że ich branża została szczególnie dotknięta przez kryzys wywołany pandemią.

 

Branży budowlanej nie omija kryzys związany z pandemią COVID-19

 

Czytaj również: Czy jest okazja do kupna taniego mieszkania?

 

Warto przyjrzeć się też danym dotyczącym funkcjonowania podczas lockdownu. Wynika z nich, że specjaliści budowlani w większości pracowali wówczas normalnie – tak zadeklarowało aż 59% badanych. 38% firm kontynuowało działalność w ograniczonym zakresie, a zawiesiło ją tylko 3% respondentów. 


Zwolnienia są ostatecznością

Jak pokazało badanie Oferteo.pl, do października tego roku 75% pracodawców udało się uniknąć zwolnień, choć część z nich je rozważała. Cięcia kadrowe planowało wówczas 9% badanych, a 16% przedsiębiorców miała je już za sobą. 

 

Branży budowlanej nie omija kryzys związany z pandemią COVID-19

 

Przez pierwsze pół roku trwania pandemii rząd wprowadził w życie kilka rodzajów wsparcia, które miały pomóc firmom w przetrwaniu ciężkiego okresu i utrzymaniu miejsc pracy. Po taką pomoc sięgnęło niemal trzy czwarte przedsiębiorstw budowlanych. Najwięcej, bo 54%, skorzystało ze zwolnienia z ZUS, 43% z mikropożyczki, a 25% ze świadczenia postojowego.

 

Brak zleceń i klientów

Mimo stosunkowo dobrej (w porównaniu do innych branży) sytuacji, przedsiębiorcy budowlani również muszą się mierzyć z problemami. Podobnie jak reszta właścicieli biznesów, wśród największych perturbacji najczęściej przytaczali oni zmniejszoną liczbę zleceń, rezygnację dotychczasowych klientów, a także brak środków na sfinansowanie bieżącej działalności.


Jeśli chodzi o największe wyzwania, jakie obecnie stoją przed firmami, to najczęściej wskazywano działanie w atmosferze niepewności wynikającej ze zmieniającej się sytuacji. Na drugim miejscu znalazło się pozyskanie nowych klientów, dalej utrzymanie płynności finansowej. Wiele osób odpowiedziało także, że sporym utrudnieniem jest dla nich brak specjalistów na rynku pracy.

 

Branży budowlanej nie omija kryzys związany z pandemią COVID-19


Czytaj również: Czy centrum miasta to dobra lokalizacja na biuro?

 

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w październiku 2020 roku na grupie 374 przedsiębiorców działających w branży budowlanej.


Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

 

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.


2020-11-30
Źródło: SAROTA PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 358

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >