Membrany paroprzepuszczalne – co kryje się pod tą nazwą?

Membrany paroprzepuszczalne – co kryje się pod tą nazwą?

Nowoczesną generację membran dachowych cechuje ogroma liczba zalet. Przede wszystkim są one paroprzepuszczalne (czyli „oddychające”). Coraz częściej klienci w Polsce poszukują membran paroprzepuszczalnych. Istotnym i popełnianym przez nabywców błędem jest jednak założenie, że wszystkie membrany są takie same. Nic bardziej mylnego. Jakość i wykonanie są niezwykle zróżnicowane. Którą membranę powinni więc Państwo wybrać? Czytaj dalej

Najważniejszym czynnikiem, którym należy się kierować dokonując wyboru są parametry techniczne membrany. Powinna być trwała, wytrzymała i skuteczna. Musi ona spełniać funkcję odpowiednią do danego zastosowania przez wiele lat. Przeważnie mamy większe zaufanie do niezawodności produktu, jeżeli został zbadany przez odpowiednią instytucję – a więc czy membrana posiada atesty, aprobaty techniczne oraz  certyfikat CE? Czy została poddana rygorystycznym badaniom prowadzonym przez niezależne instytuty?  Producenci często przedstawiają różnorodne deklaracje dotyczące ich produktów. Należy poszukiwać referencji ze strony uznanych instytucji, potwierdzających tego typu dokumenty. Wskaźnikiem dobrej jakości jest gwarancja producenta - im dłuższa tym lepiej, np. na membrany dachowe Tyvek®  udzielana jest obecnie gwarancja  na 30 lat.

 

Usuwanie pary wodnej przez dach jest konieczne, aby uniknąć powstawania szkodliwej kondensacji pary wodnej w przegrodach dachowych. Dlatego właśnie membrana powinna być w wysokim stopniu paroprzepuszczalna na całej swojej powierzchni. Jest to ważne dla każdego rodzaju dachu. Nowoczesne membrany paroprzepuszczalne wykazują zdolność przepuszczania ponad 100 litrów pary wodnej na dobę ze średniej wielkości domu, co znacznie przekracza ilość 10 litrów na dobę wytwarzaną przez przeciętne gospodarstwo domowe. Przy wskaźniku paroprzepuszczalności wynoszącym 1500g/m2/dobę 1m2, mikroporowate membrany paroprzepuszczalne wiodącej marki umożliwiają dyfuzję  1,5 litra pary wodnej w ciągu doby. Tego typu membrana nigdy nie ulega zjawisku „zablokowania porów”. Jest to problem, który może wystąpić w przypadku membran mikroperforowanych.

 

Czytaj również: Jak samodzielnie uszczelnić dach?

 

Innym niezwykle istotnym zagadnieniem jest wsparcie techniczne oferowane przez producenta. Czy zapewnia on telefoniczną linię obsługi klientów? Czy dysponuje ogólnokrajowym zespołem sprzedaży, który oferuje porady ekspertów, dotyczące instalacji i zgodności z przepisami budowlanymi, przez telefon lub w ramach wizji lokalnych? Jest to bardzo przydatne, gdyż ze wszystkimi pytaniami klienci mogą zwracać się bezpośrednio do producenta.

 

W przypadku renomowanego producenta jest również wysoce prawdopodobne, że poświęcił on wiele uwagi pracom badawczo-rozwojowym nad swoimi produktami.  Taka  inwestycja pozwola na wytworzenie materiału budowlanego  najwyższej jakości przy użyciu nowocześniejszych technologii.

Producenci mniej znanych marek nie przeznaczają tak wielu środków na dbałość o jakość wyrobu. Dlatego też próbują zdobywać udział w rynku poprzez oferowanie tańszego produktu, a co za tym idzie  gorzej wykonanego  i mniej trwałego.

 

W podsumowaniu należy stwierdzić, że przy podejmowaniu decyzji o tym, którą membranę paroprzepuszczalną należy wybrać, konieczne jest rozważenie jakości, solidności oraz ”żywotności” materiału. Klientom powinno się oferować to, co najlepsze   są tego warci.

 

Czytaj również: Jak wykonać dwuwarstwową izolację dachu płaskiego?


Źródło: PR- M. Smoleńska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >