Miasta regionalne stanowią coraz większą konkurencję dla stolicy

Miasta regionalne stanowią coraz większą konkurencję dla stolicy

Największe rynki biurowe poza Warszawą to Kraków i Wrocław. Posiadają ponad 20-proc. udziały w całkowitych zasobach biurowych kraju. Jednak to Poznań ma największe szanse na rozwój rynku biur

– Według stosunku nowoczesnej powierzchni biurowej do PKB na osobę w Warszawie i miastach regionalnych to Poznań jest miastem z największym potencjałem do dalszego rozwoju rynku biur – twierdzą analitycy firmy doradczej King Sturge.

Dziś w Poznaniu jest w sumie prawie 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Pustostany przekraczają 10 proc. W budowie jest jednak 22 tys. mkw. biur.

Doradcy z King Sturge podkreślają, że znaczenie dla tam inwestujących deweloperów może mieć przyjazna polityka władz Poznania. Np. lokalne władze oferują granty na szkolenia przyszłych pracowników w językach obcych, informatyce oraz obsłudze klienta.

Natomiast w Warszawie, jak wynika z danych firmy Cushman & Wakefield, nowe inwestycje biurowe nie ruszają. – Przede wszystkim na skutek wciąż surowej polityki banków dotyczącej finansowania projektów komercyjnych, bardzo mało planowanych inwestycji wchodzi w fazę realizacji. Wiele projektów otrzymało już nawet prawomocne pozwolenia administracyjne, a mimo to prace budowlane zostały wstrzymane – mówi Katarzyna Opalska z Cushman & Wakefield.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 405

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >