Mieszkania spółdzielcze – przekształcenia własnościowe

Mieszkania spółdzielcze – przekształcenia własnościowe

Po 31 lipca 2007 roku lokatorskie prawo do lokalu będzie można przekształcić wyłącznie w odrębną własność. Spółdzielczego prawa do lokalu nie będzie można ustanawiać również w nowo wybudowanych blokach.

 

Lokatorzy, którzy zdecydują się wyodrębnić własność mieszkania, nie muszą wpłacać już różnicy pomiędzy aktualną wartością rynkową mieszkania a zwaloryzowaną wartością wniesionego wcześniej wkładu mieszkaniowego. Zapłacą tylko nominalną cenę kredytu umorzonego przez państwo. Osoby takie nie będą musiały dopłacać do kosztów modernizacji i kredytów zaciągniętych przez spółdzielnię na remonty. Do przekształcenia potrzebna będzie tylko spłata kosztów związanych z budową lokalu i ewentualnych zaległości z tytułu zaległych opłat za mieszkanie.

 

Osoby, które wykupiły mieszkania lokatorskie i nie skorzystały z lepszych warunków przekształcenia. Opłaty wniesione przez nich w trakcie wyodrębniania własności lokalu lub przekształcenia na spółdzielczą własność (zatem różnice pomiędzy ceną rynkową lokalu a wkładem mieszkaniowym oraz część kosztów modernizacji czy remontów budynków) będzie można odzyskać, poprzez zwolnienie ze składek na fundusz remontowy. Możliwość taka będzie tylko w przypadku gdy:

 

1) walne zgromadzenie wyrazi zgodę na takie rozliczenie


2) skorzystają z tego przywileju tylko ci, którzy przekształcili mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 roku.

 

Nowelizacja zmienia sytuację byłych lokatorów, którzy spłacają jeszcze spółdzielni należności z tytułu przekształceń. Z dniem 31 lipca 2007 roku niespłacone raty zostaną umorzone z mocy prawa. W drodze wyjątku lokatorzy będą musieli dopłacić spółdzielni, gdyby dotychczasowe kwoty nie pokrywały całkowicie kosztów budowy lokalu. Właściciele książeczek mieszkaniowych założonych do 23 października 1990 roku mogą ubiegać się o premie gwarancyjną.

 

Przysługuje ona w  razie uzyskania jednego ze spółdzielczych praw do lokalu (mieszkanie lokatorskie i własnościowe) lub uzyskania prawa odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. Przekształcając mieszkanie lokatorskie w mieszkanie własnościowe lub w odrębna własność uzyskuje się prawo do premii gwarancyjnej. Warunkiem wypłaty premii jest złożenie przez właściciela książeczki mieszkaniowej do banku PKO BP wniosku o jej likwidację i wypłatę premii gwarancyjnej. Należy to zrobić w terminie do 90 dni od dnia dokonania jednej z czynności, które uprawniają do premii. Należy również dołączyć dokumenty potwierdzające powstanie tego prawa (do premii) np. może to być akt notarialny.

 

Uwaga!

Z premii nie mogą skorzystać osoby, które przekształcają własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność. Skorzystają także spółdzielcy, którzy zdecydują się na przekształcenie mieszkania własnościowego na mieszkanie hipoteczne. Nie muszą oni wnosić dodatkowych opłat z racji rozliczenia pożyczek na modernizacje i remonty. Spółdzielca musi spłacić wcześniej wszystkie koszty związane z budową lokalu i zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych. Obniżone zostały stawki notarialne za czynności dokonane przy zawieraniu umowy przekształcającej prawo lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe w odrębna własność. Zamiast dotychczasowej 1/3 trzeba będzie zapłacić ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę (około 230 zł).

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19413 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >