Mieszkania sprzedają się coraz szybciej

Mieszkania sprzedają się coraz szybciej

Jednym z głównych wskaźników, który mówi jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości jest czas potrzebny do sprzedaży mieszkania. Gdy sytuacja na rynku zaczyna się komplikować wydłuża się okres niezbędny do znalezienia kupca.

 

Z kolei w czasie prosperity liczba osób zainteresowanych zmianą swoich warunków mieszkaniowych rośnie, a tempo sprzedaży znacznie przyśpiesza. Poniżej przedstawione zostało kwartalne zestawienie średniego czasu niezbędnego do sprzedaży mieszkania w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu od początku 2010 r. dla transakcji, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.

 

 

Jak widać w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku najłatwiej było znaleźć kupca na mieszkanie we Wrocławiu, gdzie czas od zawarcia umowy pośrednictwa do złożenia podpisów na ostatecznej umowie sprzedaży wynosił niecałe 90 dni. Zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie okres niezbędny na zbycie lokalu mieszkalnego był o około półtora tygodnia dłuższy. Warto podkreślić, że od początku 2010 r. przeciętny okres ekspozycji nieruchomości mieszkaniowych na rynku uległ znacznemu skróceniu w każdym z rozpatrywanych miast. Największa zmiana miała miejsce w grodzie Kraka, gdzie jeszcze rok temu na szukanie chętnych trzeba było poświęcić prawie pięć miesięcy.

 

Jeżeli chodzi o poszczególne segmenty rynku mieszkaniowego, to ogólnie rzecz biorąc najłatwiej jest znaleźć chętnych na nowsze lokale, te wybudowane już po 2000 r. Wynika to z faktu, że takie mieszkania w największym stopniu odpowiadają obecnym trendom i po prostu najpełniej spełniają oczekiwania osób poszukujących nowego M. Warto też dodać, że obecnie nadal sporą część rynku stanowią lokale z tzw. wielkiej płyty, które były masowo budowane w latach 70-tych i 80-tych minionego wieku. Mogą być one dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób młodych, będących jeszcze na dorobku, głównie z racji atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni oraz dogodnej lokalizacji. Z kolei starsze jednostki mieszkalne usytuowane zazwyczaj w kamienicach mają najmniejsze wzięcie wśród kupujących. Takie lokale często kuszą niższą ceną, która nierzadko przekłada się również na niedogodności i niższy komfort mieszkania. Decydując się na taki zakup trzeba być przygotowanym na chociażby dodatkowe koszty związane z funduszem remontowym oraz częstsze awarie instalacji.

 

 

 

 

2011-05-13
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 459

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >