Mieszkanie po ogłoszeniu upadłości właściciela

Mieszkanie po ogłoszeniu upadłości właściciela

Upadły konsument razem z rodziną musi opuścić mieszkanie lub dom jednorodzinny. Po wyprowadzeniu się niewypłacalny dłużnik nie ma prawa do lokalu zastępczego lub socjalnego Sędzia komisarz na wniosek syndyka określi równowartość rocznego czynszu na wynajęcie mieszkania.

Aby wszcząć postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, skorzystać z umorzenia części długów i skutecznie oddłużyć się, trzeba wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek oraz niezbędne dokumenty. Dlatego upadły razem z rodziną i bliskimi wspólnie z nim zamieszkałymi powinien opuścić także mieszkanie lub dom jednorodzinny, którego jest właścicielem. Jeżeli tego nie zrobi, sąd umorzy postępowanie.

Czynsz dla upadłego

Dłużnik, który opuszcza mieszkanie lub dom, nie ma prawa do lokalu zastępczego lub socjalnego. Musi wyprowadzić się dobrowolnie, nie czekając na wyrok eksmisyjny. Gmina i sąd nie mają obowiązku zapewnić mu innego lokalu. Natomiast może sam wynająć inny lokal, w którym zamieszka razem z rodziną. Z sumy uzyskanej ze sprzedaży jego mieszkania lub domu zostanie mu wydzielona kwota odpowiadająca przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres 12 miesięcy. Wysokość tej kwoty na wniosek syndyka określa sędzia komisarz. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, przede wszystkim liczbę osób, które pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Wynajęte mieszkanie powinno mieć powierzchnię odpowiednią do liczby osób, które w nim zamieszkują. Na przykład dwuosobowa rodzina nie może liczyć na zrefundowanie czynszu za wynajęte 100-metrowe mieszkanie.


czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 280

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >