Mieszkanie w Krakowie jest modne

Mieszkanie w Krakowie jest modne

Kraków dysponuje jednym z najprężniej rozwijających się rynków mieszkaniowych. Omijają go kryzysy i coraz więcej osób kupuje apartamenty w mieście, z myślą o zamieszkaniu lub pod wynajem. Prawdopodobnie niedługo normą stanie się sytuacja, gdy chętnych na posiadanie mieszkania w Krakowie będzie więcej, niż dostępnych mieszkań.

 

Nadpodaż mieszkań, która zauważalna była w Krakowie w 2014 roku, to już w zasadzie historia. Coraz mniej osób decyduje się również na budowę domu w podkrakowskich miejscowościach. „Sypialnia” Krakowa być może nie będzie się kurczyć, ale pewne jest, że boom na mieszkania w centrum miasta przybiera na sile.

 

Miejskie wygody


Decydujących jest kilka czynników. Płatna strefa parkowania i ustawiczne korki odpychają tych, którzy do Krakowa docierają spoza rogatek miasta. O wiele bardziej opłacalne jest zamieszkanie w centrum i korzystanie z coraz lepiej funkcjonującej komunikacji miejskiej. MPK zrobiło w ostatnich latach wiele, by polepszyć komfort podróżujących, począwszy od wymiany przestarzałego taboru, na obecnych remontach torowisk i nowych trasach tramwajowych skończywszy.

Wielu decyduje się również na mieszkanie w sercu Krakowa z uwagi na czas wolny, a raczej sposób jego spędzania. Miasto proponuje bogatą ofertę kulturalną, do której dostęp jest stosunkowo trudny dla przyjezdnych z podkrakowskich miejscowości. Mówiąc o czasie wolnym, warto również zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej osób ceni sobie nie tylko jakość, ale i długość jego trwania. Skrócony do minimum dojazd do pracy to w tym momencie kwestia priorytetowa dla wielu Krakowian, a zaoszczędzony na dojazdach czas to prawdziwa wartość dodana.

 

 

Czytaj również: Rynek kruszyw musi być elastyczny

 

Biznes pracuje i mieszka w Krakowie


Istnieje kilka odrębnych grup nabywców mieszkań w Krakowie. Najchętniej kupują je osoby związane z biznesem. Co oczywiste, sporo inwestują krakowscy biznesmeni, głównie na terenie luksusowej Woli Justowskiej czy w obrębie drugiej obwodnicy. Liczną grupą są też właściciele firm spoza Krakowa, którzy posiadają wille pod miastem, a mieszkanie w ścisłym centrum traktują bądź jako prestiżowe, służbowe mieszkanie, bądź jako kolejną inwestycję - pod wynajem.

 

Bodaj najliczniejszą grupą inwestującą w mieszkania w Krakowie są osoby pracujące w centrach usług dla biznesu. Stolica Małopolski to prawdziwe zagłębie outsourcingu – w ponad 80 centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje 33 tysiące osób, a ma być jeszcze lepiej: z raportu McKinsey&Company wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat zatrudnienie w tej gałęzi rynku może wzrosnąć do 450-600 tysięcy stanowisk w skali kraju. Co za tym idzie, największym beneficjentem może być właśnie liderujący w rankingach zatrudnienia Kraków. Pracownicy centrów usług dla biznesu traktują swoją pracę jako pewną formę zatrudnienia, wymagającą stałego miejsca zamieszkania.

 

Student z mieszkaniem – nihil novi


Z wielkimi centrami outsourcingu ściśle wiążą się też przyszłe młode kadry, kształcące się na małopolskich uczelniach. Dane portalu dlastudenta.pl z 2014 roku wskazują, że studentów jest w Krakowie już ponad 200 tysięcy. Wielu z nich na okres studiów wynajmuje pokój, ale coraz więcej studentów posiada w stolicy Małopolski własne mieszkanie (co oczywiste, pozyskują oni taką nieruchomość najczęściej dzięki pomocy rodziców).

 

Co ciekawe, na popularności zyskują także luksusowe apartamentowce, m.in. wśród dzieci bogatych biznesmenów bądź studentów z zagranicy, którzy planują osiąść w Krakowie po studiach. Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy wynika, że krakowskie uczelnie wybierają często m.in. Norwedzy, Amerykanie czy Hiszpanie, a więc teoretycznie osoby z zasobnym portfelem. Posiadanie mieszkania w Krakowie powoli staje się trendem wśród zagranicznych studentów.

 

Czytaj również: Mieszkania w Kaliszu

 

 

Krakowski luksus


Wielką popularnością cieszy się w Krakowie opcja krótkoterminowego wynajmowania mieszkań firmom i instytucjom. Z takich lokali korzystają m.in. politycy, dyplomaci, konsulowie czy dyrektorzy, którzy przyjeżdżają do miasta na określony czas. Ich wymagania wykraczają zwykle poza standard, co tylko napędza prężnie rozwijający się rynek luksusowych apartamentów.

 

- Te najdroższe mieszkania w Krakowie cieszą się sporym powodzeniem. Widać to dokładnie po wynikach, które osiągamy przy okazji sprzedaży apartamentów w Angel Wawel. Już ponad 85 procent mieszkań znalazło swoich nabywców, a inwestycja została ukończona niedawno – mówi Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Wawel. Położony tuż obok Wzgórza Wawelskiego apartamentowiec oferuje mieszkańcom dostęp do takich luksusów, jak prywatna piwnica na wina czy sala kinowa.

 

Wreszcie, najnowszą modą jest kupowanie mieszkania na… przyszłość. Robią to na potęgę osoby zaliczające się do Polonii, która ma w planach powrót do Polski na stare lata, lub też po osiągnięciu zadowalającego statusu majątkowego. Polacy mieszkający obecnie za granicą kupują luksusowe mieszkania w Krakowie i od razu wynajmują apartament, z myślą, że kiedyś sami w nim zamieszkają. To kolejny argument potwierdzający tezę głoszącą, że rynek mieszkaniowy w Krakowie czeka dalsza tendencja wzrostowa.

Źródło: 990pr / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 740

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >