Miliony na docieplenia

Miliony na docieplenia

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca temat ocieplenia budynków. Zwłaszcza, że w Funduszu Termomodernizacji i Remontów - na wykorzystanie czeka kilka milionów złotych specjalnych premii. Czytaj dalej

 

 

 

 

 

Celem Funduszu jest pomoc finansowa inwestorom, realizującym przedsięwzięcia termomodernizacyjne oraz remonty budynków mieszkalnych.
Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od marca 2009 roku, po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa dofinansowanie stanowiące 20 proc. kwoty zaciągniętego kredytu. Wartość premii nie może być jednak wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji oraz przekraczać dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności na energię. Przykładowo jeśli koszt inwestycji stanowi 50 tys. zł i kredyt ma pokryć 100 proc. tego wydatku, premia wyniesie 8 tys. pod warunkiem, że koszt ogrzewania zmaleje co najmniej o 4 tys. zł.

Nowa ustawa nie określa wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego. Wcześniej trzeba było samemu sfinansować 20 proc. kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat. Do tego nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.



Jak dostać premię?

O pieniądze z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą starać się osoby, które na planowane prace zaciągnęły kredyt bankowy. Wsparcie musi być przeznaczone na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię w tym m.in. na ocieplanie budynku. – Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja poprawia komfort cieplny wewnątrz budynku oraz zmniejsza koszty ogrzewania – zapewnia Tomasz Zembrowski z firmy Baumit.

Warunkiem koniecznym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego, czyli dokumentu, który informuje nas o tym, co należy zrobić aby podnieść standard cieplny budynku.



O dofinansowanie mogą ubiegać się wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny w tym: spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego, gminy  oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.

 

 

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: InplusPR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 390

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >