Montaż parkietu - jak uniknąć pułapek związanych z nieprawidłowym montażem parkietu
Od zawsze wiadomo, że najlepiej człowiekowi służy to, co naturalne. Nie inaczej jest w przypadku domowej podłogi. Piękny, drewniany parkiet jest ozdobą domu, lecz źle zamontowany może przysporzyć nam sporo kłopotów.
Czytaj dalej
- Przed rozpoczęciem montażu warto zastanowić się, czy robić to samemu czy zlecić prace profesjonalnej firmie – mówi Mateusz Wolanin z firmy Parkieteria. Plusem samodzielnej realizacji jest uniknięcie kosztów wykonania. Z drugiej strony, wiedza specjalistów często jest niezbędna. Parkiet zamontowany przez fachowców objęty jest gwarancją, która uchroni nas od kosztów błędnego wykonania. Tego komfortu nie mamy przy pracach na własną rękę.
Zrób badania
Niezależnie od tego, czy zlecimy montaż parkietu, czy weźmiemy się za to sami, należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem prac wykonać odpowiednie badania. Wilgotność elementów naszej drewnianej podłogi powinna mieścić się w przedziale 7-11%. Pomiar powinien być wykonany nie tylko w momencie zakupu, ale również tuż przed montażem. Normy wilgotności posadzki są uzależnione od rodzaju materiału, z którego została wykonana. W przypadku podłoża cementowego dopuszczalne jest max. 2% wilgotności, anhydrytowego – max 0,5 %, drewnianego – max. 13 %. To jeden z najważniejszych pomiarów.
Zbyt duża wilgotność może spowodować nie tylko odkształcanie się elementów (przeniesienie wilgoci z podłoża do drewna), ale również oderwanie się całej posadzki. Pomiar jest dwuetapowy. W pierwszej kolejności elektronicznym miernikiem dotykowym wyszukuje się najwilgotniejsze miejsce, z którego należy wykuć próbkę. Powinna ona zostać pobrana z jak najgłębszej warstwy podkładu. W następnym etapie wilgotność pobranego jastrychu mierzy się metodą chemiczną w specjalistycznym urządzeniu. Jak widać, jest to proces skomplikowany, powinniśmy więc zlecić go firmie zewnętrznej. Przedsiębiorcy oferujący kompleksowy montaż parkietu mają tą usługę wliczoną zazwyczaj w koszty. Łatwiej jest przy pomiarach odchyleń posadzki. Nie mogą być większe niż 2 mm. Można to mierzyć zarówno w warunkach domowych (np. dwumetrową łatą), jak z pomocą fachowców (z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia pomiarowego). Oprócz możliwych odchyleń ważna jest również odpowiednia twardość. Jeśli posadzka zacznie rozwarstwiać, będą powstawały odpryski, itp. istnieje duże ryzyko, że elementy parkietu zaczną się odspajać. Drewno cały czas pracuje, więc odpowiednie umocowanie w mocnym podłożu jest niezmiernie ważne.
Montaż
Jeśli wyniki pomiarów okażą się pozytywne, można przystąpić do właściwych prac. Parkiet należy montować w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będziemy go użytkować. - Specjaliści przyjmują, że temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 21 stopni przy 60% wilgotności powietrza - informuje Mateusz Wolanin. - Dlatego często niezbędne jest dogrzanie naszego domu czy mieszkania. Najlepiej robić to sukcesywnie kilka dni wcześniej - dodaje. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie podłoża specjalistycznym preparatem gruntującym. Pozwoli on na zwiększenie przyczepności kleju. Wybór środka jest zależny od rodzaju podłoża oraz specyfiku, który wykorzystany będzie do mocowania elementów podłogi. Jeśli montujemy parkiet sami, nie należy więc wybierać na ślepo, ale zapytać sprzedawcy o najodpowiedniejszy preparat. -Obecnie najczęściej używamy uznanych produktów szwedzkiej firmy BONA, firm NOVOL oraz UZIN - wyjaśnia Mateusz Wolanin, którego firma zajmuje się również montażem parkietów. Najlepiej stosować grunt i klej jednej firmy, wtedy możemy mieć pewność, że ich „współpraca” będzie najbardziej efektywna. Dobierając klej musimy również pamiętać o rodzaju podłoża, typie wykorzystanego gruntu oraz wielkości drewnianego elementu, jaki planujemy mocować. Przykładowo, środki użyte do mocowania mozaiki parkietowej różnią się od tych, które użyjemy do montażu szerokiej i długiej deski litej. Podczas montażu niezbędne jest pozostawienie przy ścianach szczeliny dylatacyjnej 8-10mm, która umożliwi w przyszłości pracę parkietu.
Aby parkiet podczas klejenia się nie rozjeżdżał, szczeliny blokujemy klinami. Po związaniu kleju (około 14 dni) kliny usuwa się, szczelinę zakrywamy listwą przyścienną tuż przed drugim lakierowaniem. Kolejny krok to szlifowanie parkietu. Składa się ono z kilku etapów. Używając specjalistycznych maszyn oraz papierów ściernych o coraz mniejszym stopniu granulacji, uzyskuje się idealnie równą i gładką powierzchnię. Ręczne wykonywanie tej czynności jest przede wszystkim męczące. Nie wspominając o tym, że istnieje spore ryzyko, iż nasza podłoga nie będzie tak idealna jak sobie na początku zakładaliśmy. Bezpośrednio po szlifowaniu powinniśmy nałożyć szpachlę, która mieszając się ze zeszlifowanym pyłem wypełnia szczeliny i drobne wady obróbki, przyjmując przy tym kolor parkietu. Ostatni etap prac stanowi wykończenie drewna i zabezpieczenie go przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.
I tutaj mamy wybór- możemy parkiet pokryć lakierem, olejem, bądź dodatkowo zabejcować. Lakierowanie odbywa się etapami. - W pierwszej kolejności nakładamy lakier podkładowy, którego rolą jest przede wszystkim przygotowanie powierzchni wyszlifowanego elementu do późniejszego nałożenia lakieru wykończeniowego - wyjaśnia Wolanin. Używając różnych rodzajów lakieru możemy uzyskać ciekawe efekty wizualne (uwypuklenie struktury drewna, uzyskanie ciemniejszego lub jaśniejszego odcienia, itd.). Po wyschnięciu podkładu nakładamy dwie, trzy warstwy właściwego lakieru. - Należy przy tym pamiętać, aby nie polerować lakieru podkładowego, zmniejszyłoby to przyczepność lakieru nawierzchniowego- dodaje.
Mniej popularne w naszym kraju jest olejowanie. W zależności od producenta oleju wymagane jest nałożenie od 2 do 3 warstw (nakładamy do momentu, w którym drewno już nie chce wchłaniać oleju). Nakłada się go szpachlą, bądź wałkiem a następnie wciera i poleruje maszynowo, używając specjalnie do tego przeznaczonych materiałów.
Bejce służą do zmiany koloru parkietu. Co najważniejsze, nie szkodzą strukturze drewna. Możemy dowolnie zmieniać kolory a także łatwo wrócić do naturalnej barwy parkietu. Bejcę nakładamy bezpośrednio po szlifowaniu. Po jej wyschnięciu (ok. 24 h) nakładamy lakier pokładowy a dalej, już standardowo, dwie warstwy lakieru nawierzchniowego. Najbardziej trwałym zabezpieczeniem parkietu jest lakier. Renowację przeprowadza się raz na kilka lat (5-6). Odnowę podłogi olejowanej powinno się przeprowadzać częściej (jeśli pomieszczenie jest intensywnie użytkowane nawet raz w roku). Proces ten jest jednak łatwiejszy niż w przypadku odświeżania lakieru.
Podłoga na lata
Parkiet z naturalnego drewna jest bardzo wytrzymały. Przestrzegając zasad prawidłowej pielęgnacji i pilnując okresów renowacji możemy mieć pewność, że będzie nam służył dziesiątki lat.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...
- prawnik płock Liczba postów: 15 Grupa: Ciekawe pom... Mi bardzo pomógł prawnik Chrzanów, którego w 100% polecam. To osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą.
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Jeżeli zdecydujemy się na drewniane podłogi to musimy pamiętać o tym, że deski podłogowe muszą być wytrzymałe, twarde, odporne na zmiany temperatury i wilgotności, odporne na częste ścieranie detergentami. Najlepsze drewno na podłogi do kuchni można polecić z twardego dębu, buku czy klonu który musi być bardzo dobrze zaimpregnowany. Na podłogi kuchenne polecane są również egzotyczne gatunki drewna.
zajrzyjcie na stronę http://www.parkiet.pl/porady/ - znajdziecie tam wiele ciekawych porad i wskazówek na co warto zwracać uwagę przy wyborze i układaniu podłogi, korzystałam z ich usług,okazali się bardzo porządną firmą, wszystko w terminie i na czas, ja u siebie mam położone deski podłogowe egzotyczne - trochę to wszystko kosztowało ale było warto, podłoga wygląda pięknie!