Można zdobyć prawo do przejazdu przez działkę sąsiada

Można zdobyć prawo do przejazdu przez działkę sąsiada

Właściciel nieruchomości, która nie ma dostępu do drogi publicznej, nie może na niej budować, chyba że uda mu się dojść do porozumienia z sąsiadem i ten pozwoli korzystać mu ze swojej działki. Czasami można go do tego przymusić

Nie da się korzystać z ziemi, kiedy nie ma do niej dojazdu. Ustawodawca wymyślił więc służebność gruntową, która pozwala rozwiązać ten problem. Chodzi o ustanowienie drogi koniecznej.

Pamiętajmy, że przeprowadzenie tego typu drogi jest możliwe, także gdy dostęp do drogi publicznej istnieje, ale nie jest wystarczający (np. jest za wąsko).

Raz na zawsze


Art. 145 kodeksu cywilnego mówi, że właściciel działki (lub użytkownik wieczysty) bez dostępu do drogi może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej, czyli – innymi słowy

– drogi koniecznej. I co ważne, nawet gdy właściciel nieruchomości, przez którą przechodzi droga (tzw. nieruchomość służebna), sprzeda ją, to i tak osoba, na rzecz której ustanowiono służebność, będzie mogła wciąż z drogi koniecznej korzystać.

Umowa albo w sądzie

Droga konieczna może być ustanowiona w dwojaki sposób: w drodze umowy między właścicielami nieruchomości oraz w sądzie.

Bardzo często do ustanowienia drogi koniecznej dochodzi jednocześnie ze sprzedażą części nieruchomości, która inaczej nie miałaby dostępu do drogi publicznej. Ale bywa i tak, że właściciel nieruchomości sąsiedniej nie chce, by przez jego grunt przechodziła tego typu droga. Wtedy, niestety, trzeba iść do sądu. Ten pomoże, pod warunkiem jednak, że potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi nie ma szans na porozumienie (art. 145 § 2 kodeksu cywilnego).

Ustanowienie drogi koniecznej powinno być jak najmniej uciążliwe dla właściciela nieruchomości, przez którą ma ona przebiegać. Oznacza to np., że co do zasady wykluczone jest przeprowadzenie drogi koniecznej przez siedlisko nieruchomości obciążonej (zobacz postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna i Administracyjna z 13 lutego 1985 r.; III CRN 311/84; niepublikowany).

czytaj dalej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >