Muzeum Narodowe we Wrocławiu zyskało nowe powierzchnie wystawiennicze

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zyskało nowe powierzchnie wystawiennicze

Po adaptacji strychu, przeprowadzonej przez wrocławską firmę Integer, na najwyższym poziomie muzealnego gmachu, już niebawem będzie można podziwiać dzieła sztuki od okresu dwudziestolecia międzywojennego, aż po czasy współczesne.

 

Dotychczas zbiory muzeum, liczące około dwudziestu tysięcy eksponatów, można było oglądać na trzech piętrach. Przestrzeni było zbyt mało, dlatego podjęto decyzję
o adaptacji poddasza. Dzięki temu muzeum zyskało ponad 2600m2. W nowopowstałej galerii będzie można podziwiać rzeźby światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz, która specjalizuje się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych zwanych od jej nazwiska abakanami. W swoich pracach wykorzystuje głównie tkaninę, kamień, drewno i brąz. Warto zaznaczyć, że w zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego znajduje się  największa kolekcja abakanów na świecie. Na poddaszu wystawiane będą także dzieła współczesnych twórców z Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

 

Nowocześnie i bezpiecznie

- 'Nasze zadanie polegało na wykonaniu prac na całej powierzchni poddasza" – mówi Paweł Melka, główny specjalista ds. inwestycji w firmie Integer S.A. – "Wzmocniliśmy elementy konstrukcji dachu i wymieniliśmy jego pokrycie. Wykonaliśmy samonośną konstrukcję dla podłóg, a pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami na poddaszu postawiliśmy ścianki działowe. Zbudowaliśmy również ogólnodostępne pomieszczenia sanitarne. To jednak nie wszystko. Integer zmienił instalacje centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Wyposażył muzeum w system telewizji dozorowej, system sygnalizacji pożaru, włamania, napadu oraz kontroli dostępu. Oczywiście wszystkie przeprowadzone prace przygotowano zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Dzięki zabezpieczeniu przeciwpożarowemu głównej konstrukcji nośnej, uzyskano odporność ogniową na 120 minut."

 


 

Parter, pierwsze piętro i drugie

Aby w pełni użytkować poddasze, trzeba było wprowadzić zmiany także na innych kondygnacjach. Na parterze część korytarzy zaadoptowano na drogę ewakuacyjną. W tym celu przesunięto drzwi prowadzące do galerii w południowo – wschodnim skrzydle i do pomieszczeń administracyjnych w skrzydle południowo – zachodnim. Wyburzono istniejący szyb windowy dźwigu towarowego oraz wzniesiono nowe klatki schodowe przylegające bezpośrednio do ściany zewnętrznej południowego skrzydła. - "Na pierwszym i drugim piętrze rozkuliśmy otwory okienne, by w ich miejscu stworzyć drzwi do wspomnianych klatek schodowych. Przesunęliśmy także drzwi prowadzące do galerii we wschodnim skrzydle" – dodaje P. Melka z firmy Integer, która na wykonane prace udzieliła 48 miesięcznej gwarancji i rękojmi.

 

Na światowym poziomie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w kraju. Promuje polską sztukę współczesną, urządzając wystawy nie tylko w swojej siedzibie, ale także podczas międzynarodowych festiwali  m.in. w Cagnes-sur-Mer, São Paulo, New Delhi czy w Faenzie. – "Mamy nadzieję, że dzięki adaptacji poddasza, a tym samym znaczącemu zwiększeniu powierzchni wystawowych, stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla miłośników sztuki. Nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów przyjeżdzających do Wrocławia z całego świata" – mówi Andrzej Woźny, wiceprezes Integeru.Wartość inwestycji to 13 milionów złotych. Większość środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 


Źródło: Intro Media / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 575

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >