Na czym polega budownictwo pasywne? Budownictwo pasywne

Na czym polega budownictwo pasywne? Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne na zachodzie Europy zyskało ważną pozycję. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego. Także w Polsce zaczyna się ono cieszyć coraz większą popularnością. Na czym właściwie polega i jakich materiałów wymaga?

Idea ciepłego domu

Dom pasywny to budynek, który sezonowo ma bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło nieprzekraczające 15 kWh/m2. Oczywistym jest, że niskie zapotrzebowanie na energię, potrzebną do wytworzenia ciepła, obniża koszty eksploatacji domu oraz owocuje większą przyjaznością budynku dla środowiska. Jednak taki typ budowli wymaga materiałów budowlanych o najwyższej jakości oraz niezwykle starannego wykonawstwa i montażu poszczególnych elementów. Ale warto, ponieważ budynek pasywny potrzebuje do ogrzania siedmiokrotnie mniej energii niż ma to miejsce w przypadku budynku wybudowanego zgodnie z obowiązującymi normami.

 

 

Minęły już czasy, kiedy budynki pasywne, architektonicznie musiały być podporządkowane wymogom energooszczędności. Dziś materiały izolacyjne stosowane do konstrukcji budynków oraz jego elementy jak okna i drzwi posiadają znacznie lepsze parametry techniczne, dzięki czemu domy pasywne mogą wyróżniać się ciekawą architekturą. Warto przy tym pamiętać, że największe straty ciepła w naszym domu dokonują się przez okna, im większą zajmują one powierzchnię tym większe znaczenie powinniśmy przykładać do ich izolacyjności cieplnej.

 


Najlepsza stolarka – pasywne okna

Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, instytucja, która opracowała koncepcję domu pasywnego stawia surowe wymagania oknom, które mogą zostać zamontowane , aby budynek był prawdziwie pasywny. Całkowity współczynnik przenikania ciepła okna (który określa ile ciepła ucieka z budynku przez okno – im niższa jego wartość tym lepiej) nie może być wyższe niż 0,8 W/m2K.

-"Warto dodać, że równie ważny jest prawidłowy montaż, dlatego okno zabudowane nie może mieć współczynnika wyższego niż 0,85 W/m2K. Ponadto pasywne okno musi mieć szyby, które charakteryzują się współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego g powyżej 50%, bo wtedy słońce dodatkowo dogrzewa nam dom" – tłumaczy Marcin Ksokowski, prezes IFTM Internorm sp. z o.o., jedynego dystrybutora okien Internorm w Polsce. Aby okno spełniało tak wyśrubowane parametry musi być odpowiednio skonstruowane i zamontowane. Współczynnik przenikalności cieplnej szyby powinien zawierać się w przedziale 0,6-0,7 W/m2K, zaś ramy okiennej na poziomie 0,7 – 0,8 W/m2K.

-"Okna pasywne to prawdziwe arcydzieła stolarki okiennej. Są to okna z potrójnymi szybami, pomiędzy które wtłaczany jest gaz szlachetny – argon lub krypton. Do tego szyby pokrywane są powłoką nisko emisyjną, która minimalizuje straty ciepła wynikające z promieniowania szyby do otoczenia" – tłumaczy Marcin Ksokowski

 


Certyfikacja gwarancją jakości

Ponieważ wymagania stawiane są dość wyśrubowane Instytut w Darmstadt udziela certyfikatów, które potwierdzają, że spełniają one standardy budownictwa pasywnego. W Instytucie opracowano wytyczne oceny według nich dokonuje się badań wyrobów starających się o certyfikat.

- "Certyfikowane wyroby uzyskują tytuł „przydatne dla domów pasywnych”, który jest gwarancją ich jakości w zakresie efektywności energetycznej. Jako jedyna firma w Europie posiadamy aż sześć certyfikatów pasywności dla okien z naszej oferty oraz jeden na drzwi pasywne. Architekci projektujące domy pasywne mogą dzięki temu wybierać spośród kilku produktów, a to ułatwia im pracę" – mówi Prezes IFTM Internorm

 

 

W najbardziej energooszczędnych wersjach okna Internorm posiadają współczynniki izolacyjności cieplnej nieosiągalne dla innych producentów. Okna Edition 4 i Varion 4, w których wykorzystane są 4 szybowe zestawy wraz z żaluzjami osiągają współczynnik Uw na poziomie 0,63 W/m2K.

- "Tak niskie współczynniki udaje się uzyskać dzięki niezwykłemu zaawansowaniu technologicznemu fabryk w Austrii, gdzie produkowane są okna. Ponadto doświadczenie gromadzone przez blisko 80 lat również przekłada się na jakość naszych wyrobów" – tłumaczy Marcin Ksokowski.

W budownictwie pasywnym wszystkie stosowane materiały konstrukcyjne mają znaczenie, jednak to okna są najsłabszym ogniwem pasywnego budynku. Dlatego tak istotne jest, aby były to produkty najwyższej jakości, które zagwarantują niskie koszty ogrzewania domu.

 

 

 
Źródło: Times Square Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 652

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >