Na czym polega umowa dożywocia

Na czym polega umowa dożywocia

Gdy jedynym majątkiem seniora jest lokal, w którym mieszka, i oprócz niewielkiej emerytury nie ma innych dochodów, wówczas może poprawić swoją sytuację materialną, zawierając umowę dożywocia.

Umowa dożywocia daje szansę na polepszenie bytu nie tylko seniorowi, ale i najbliższym, których ma na utrzymaniu. W zamian za otrzymywane środki czy świadczoną opiekę musi on jednak przenieść własność swojego domu lub mieszkania na nabywcę. Dlatego najkorzystniej jest zawrzeć umowę dożywocia z członkiem rodziny (np. teściowa z córką i zięciem), sąsiadem, albo z kimś z kręgu znajomych. Dzięki temu senior może ufać, że warunki umowy zostaną dotrzymane. Nabywcą może być jednak nie tylko osoba fizyczna (czyli krewny, znajomy), lecz również prawna. Ostatnio – w oczekiwaniu na przygotowanie przepisów o odwróconej hipotece – w obrocie gospodarczym pojawiły się bowiem instytucje finansowe, które specjalizują się w oferowaniu osobom starszym niewielkiej renty w zamian za przeniesienie na nie własności nieruchomości.
Tylko u notariusza

Aby doszło do zawarcia umowy dożywocia, senior nie musi być nawet właścicielem nieruchomości. Wystarczy, że jest użytkownikiem wieczystym albo ma udział we współwłasności. W dodatku nie musi tą umową pozbywać się mieszkania, lecz może przenieść własność innej nieruchomości, np. budynku, działki, pawilonu handlowego.

czytaj więcej...

2012-02-10
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 359

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >