Na czym polega zrównoważone budownictwo?

Na czym polega zrównoważone budownictwo?

Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się ekologicznym aspektom realizacji projektów budowlanych. Popierana przez Unię Europejską koncepcja zrównoważonego budownictwa na nowo weryfikuje standardy i normy budowlane.

 

Wykorzystanie innowacyjnych materiałów, praktyka bezpiecznego budowania oraz nowe technologie, które nie zanieczyszczają środowiska, powodują, że użytkowanie obiektów jest przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. O tym jak w praktyce wygląda wdrożenie zasad zrównoważonego budownictwa mówi Jean-Luc Darras, ekspert z firmy RD bud, która od 2 lat jest  inicjatorem projektu „Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej”.

 

Czytaj również: Wiedza niezbędna podczas remontowania domu

 

„Wbrew ogólnym wyobrażeniom zrównoważone budownictwo to niezwykle szerokie pojęcie, które poza aspektem budowlanym ma wydźwięk również ekonomiczny, kulturalny i społeczny. Celem zrównoważonego budownictwa jest, bowiem zarówno trwałość, jakość, jak i użyteczność rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i projektowych. Priorytet stanowi ograniczenie zużycia energii i zużywania zasobów naturalnych, a także zmniejszenie produkcji odpadów i zanieczyszczeń spowodowanych transportem materiałów budowlanych. Sprzymierzeńcem upowszechniania idei zrównoważonego budownictwa jest z pewnością Unia Europejska, która aktywnie promuje narzędzia, technologie, metodologie oraz materiały redukujące m.in. hałas oraz nagromadzenie odpadów w miastach. Firma budowlana, która tak jak RD bud, podejmuje się realizacji tzw. „zrównoważonych inwestycji” musi dostosować zarówno sposób organizacji placu budowy, jak i charakter samych prac budowlanych pod wyraźnie określone wymagania.  Jednym z nich jest ograniczenie poziomu emisji hałasu, jaki zazwyczaj towarzyszy wykonywaniu prac budowlanych.  Od wykonawcy oczekuje się zastosowania elektrycznego wibrowania betonu zamiast pneumatycznego oraz mocowania powierzchni deskowania przy użyciu klucza a nie młota. Równie ważnym aspektem jest ograniczenie poziomu emisji pyłów i osadów w czasie prac budowlanych. Pomocne w zachowaniu tej wytycznej jest zbudowanie wytrzymałej i regularnie sprzątanej drogi dojazdu dla pojazdów dostawczych oraz zadbanie, by w czasie upałów i okresów pozbawionych deszczy drogi były regularnie nawilżane w celu ograniczenia ilości kurzu unoszącego się w powietrzu. Kolejnym ważnym wymogiem zrównoważonego budownictwa jest ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza poprzez zmniejszenie emisji substancji zanieczyszczających oraz drażniących zapachów. W tym celu stosuje się urządzenia elektryczne lub z napędem gazowym zamiast urządzeń termicznych czy napędzanych paliwem. Istotną kwestią jest też zarządzanie i waloryzacja odpadów, umożliwiające ograniczenie ich ilości nawet o 70%. Zrównoważone budownictwo wyraża się także w ograniczeniu poziomu zanieczyszczeń wód i gruntów. W tym celu zakłada się oszczędne instalacje i systemy licznikowe, podłączone bezpośrednio do sieci kanalizacji oraz specjalne zbiorniki dekantacyjne na wodę.. Warunkiem koniecznym do zachowania standardów zrównoważonego budownictwa jest także ograniczenie poziomu zużycia energii elektrycznej poprzez instalowanie różnych liczników do dokonywania comiesięcznych odczytów zużycia energii oraz systemów uniemożliwiających zużywanie energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie ma takiej potrzeby, dzięki czemu, możliwe jest odcięcie zasilania w niektórych strefach budowy m.in. w nocy i w weekendy” – wyjaśnia Jean-Luc Darras, Dyrektor Techniczny oraz Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie RD bud.

 

Jean-Luc Darras, Dyrektor  techniczny firmy RD bud
Fot. RD bud

 

Powyższe wskazania eksperta z firmy RD bud przybliżają znaczenie oraz niektóre korzyści, jakie niesie za sobą urzeczywistnianie wytycznych zrównoważonego budownictwa.  Upowszechnienie podstawowych standardów tej koncepcji wśród wszystkich stron zaangażowanych w proces budowy umożliwi odpowiedzialne i pozostające w zgodzie z naturą kształtowanie architektury miast.

 

Źródło: GutPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 761

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >