Najczęstsze błędy popełniane przy docieplaniu budynków z wielkiej płyty

Najczęstsze błędy popełniane przy docieplaniu budynków z wielkiej płyty

W przypadku docieplania budynków z wielkiej płyty popełniane są zazwyczaj te same błędy, które zdarzają się przy montażu systemów BSO w domach jednorodzinnych. Niestety, konsekwencje tych błędów mogą być o wiele większe. Czytaj dalej

Do popełnienia pierwszych błędów dochodzi często już przy kompletowaniu materiałów, jakie zostaną użyte do docieplenia budynku. Wykonawcy czy inwestorzy, darząc do obniżenia kosztów, często rezygnują z zakupu materiałów stanowiących system. Poszczególne produkty zastępowane są materiałami niekompatybilnymi. Zapomina się, że system to rozwiązanie, dopuszczone do zastosowania w budownictwie na podstawie Aprobaty Technicznej, w której znajdują się jednoznaczne informacje na temat kompletu materiałów. Wyłącznie wybór takiego systemu daje możliwość zastosowanie na elewacji budynku materiałów, których współpraca została sprawdzona w ustalonym układzie warstwowym.

 

Należy pamiętać, że właściwe zamocowanie płyt termoizolacji decyduje o żywotności i funkcjonowaniu całego ocieplenia i jest bezpośrednio zależne od stanu podłoże, do jakiego ta termoizolacja jest mocowana. Nawet miejscowe odspojenie ocieplenia od podłoża ściennego, może doprowadzić podczas wiatru do oderwania ocieplenia z całej ściany.

Ze szczególnym przypadkiem podłoża ściennego mamy do czynienia wówczas, gdy rozpatrywany budynek został wzniesiony technologii wielkopłytowej ze ścianami żelbetowymi trójwarstwowymi. Wtedy należy ocenić nie tylko zdolności nośne powierzchni warstwy zewnętrznej, ale przede wszystkim stan techniczny łączników lub wieszaków płyt (jeżeli nie były oceniane). W takim przypadku konieczne jest ustalenie konstrukcji ściany oraz sprawdzenie stanu technicznego jej części i elementów oraz ustalenie stopnia ich degradacji. Bardzo istotne jest określenie stanu łączników metalowych oraz sprawdzenie współpracy detali płyty wpływających na prawidłowość pracy systemu. Zakres i sposób wykonywania diagnostyki płyt ściennych oraz określenie koniecznych napraw (wzmocnienia) należy zawrzeć w odrębnym opracowaniu dołączonym do projektu technicznego ocieplenia.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy docieplaniu budynków z wielkiej płyty

 

Czytaj również: Jakie ocieplenie wybrać?

 

Kolejnym błędem jest nieodpowiednio wykonane kotwienie mechaniczne materiału termoizolacyjnego do podłoża. Mam na myśli niewystarczającą długość i ilość łączników mechanicznych oraz ich zbyt głębokie lub za płytkie osadzenie, zwłaszcza w strefach narożnych. Może to również skutkować zerwaniem ocieplenia od ściany.

Błędem popełnianym przy domach jednorodzinnych, który powtarza się w przypadku „dużych ścian” jest pozostawienie miedzy płytami izolacji termicznej szczelin i wypełnianie ich zaprawa klejową. Powstają w ten sposób liczne mostki termiczne i miejscowe zawilgocenie, a w obniżonych temperaturach (szczególnie w przypadku styropianu) uwidacznia się zarys płyt termoizolacyjnych.

 

Sporym problemem przy do ocieplaniu ścian z wielkiej płyty jest nierówne przyklejenie materiału termoizolacyjnego do podłoża. W efekcie, powstają nierówności na elewacji, widoczne nawet po prawidłowym położeniu warstwy tynkarskiej. Uwidacznia się też ,,klawiszowanie” płyt lub ,,falowanie” kolejnych warstw w poziomie. Nierówna powierzchnia elewacji to ryzyko pojawienia się nierównomiernych zabrudzeń lub zintensyfikowanego zabrudzenia w obszarze krzywizn po pewnym czasie eksploatacji ocieplenia. Czasem powierzchnia elewacji przed ociepleniem jest tak krzywa, że trudno ją wyprowadzić – nie zawsze więc wina leży po stronie firmy wykonawczej. 

 

Jednym z poważniejszych błędów jest niewłaściwe wykonanie zbrojnej warstwy kleju siatką z włókna szklanego. Mam na myśli układanie siatki z włókna szklanego bezpośrednio na materiale termoizolacyjnym. Prowadzi to do zmniejszenia grubości warstwy zbrojonej, a co za tym idzie do zmniejszenia jej wytrzymałości mechanicznej. Wykonawcy zapominają także o stosowaniu odpowiednich zakładów siatki oraz o zastosowaniu siatki wzmacniającej przy narożach otworów okiennych i drzwiowych.

Inne, chronicznie powtarzające się błędy to: niewłaściwy sposób nanoszenia kleju na płyty izolacji termicznej czy brak wykonania na styropianie szlifowania jego powierzchni oraz nierówności. Często spotykamy się również z procederem wykonywania robót dociepleniowych w niewłaściwych warunkach pogodowych bez odpowiednich zabezpieczeń ściany, np. siatkami na rusztowaniach, które chronią przed oddziaływaniem wiatru i słońca.

 

Czytaj również: Styropian - najpopularniejszy materiał do termoizolacji

Źródło: Bolix / budnet.pl
Autor: Ireneusz Stachowicz, Product Manager BOLIX S.A.

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 126

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >