Najczęstsze błędy w montażu okien

Najczęstsze błędy w montażu okien

Technika okienna zmieniła się w ciągu ostatnich lat ogromnie. Najlepiej może o tym świadczyć postęp w podnoszeniu najważniejszego ich parametru: współczynnika izolacyjności cieplnej (Uw). Czytaj dalej

Przed laty akceptowany był on na poziomie Uw>3,0 , w latach 90-tych standardem stał się wsp. Uw<2,0, a obecnie najbardziej pożądanym przez inwestorów jest okno o wsp. Uw<1,0 (W/mk2K). Taka zmiana oznacza w praktyce, że przez okna ucieka obecnie z budynków 3-krotnie mniej energii grzewczej niż przed laty.

 

 

Jednak najlepiej nawet wykonane okno energooszczędne może utracić swoje walory użytkowe przez źle wykonany montaż. Zasady poprawnego montażu okien są znane specjalistom, jednak w polskiej rzeczywistości zbyt często nie są znane montażystom, którym brakuje wykształcenia zawodowego, odpowiedniej wiedzy i wciąż niestety umiejętności.

 

Na zlecenie wielu niezadowolonych inwestorów Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie wykonał tysiące ekspertyz.

 

Czytaj również: Funkcjonalne oraz energooszczędne okna

 

Najczęściej dotyczyły one źle wykonanych lub źle wbudowanych okien. Pracownik naukowy tegoż Instytutu inż. Jerzy Płoński, (rzeczoznawca i biegły sądowy w zakresie techniki okiennej i techniki montażu), tak charakteryzuje niektóre z napotkanych sytuacji:

 

  • montażyści wstawiają okna w zbyt małe lub w zbyt duże otwory w murze
  • mocują okna bez kotew- jedynie na samą pianę
  • niewłaściwie używają kotew i dybli
  • nagminnie podpierają okna klinami, które finalnie są wyciągane by móc zamontować parapet
  • nie uszczelniają dolnej szczeliny pod oknem- nie uszczelniają starannie szczeliny między oknem a murem
  • pianką zastępują wszelkie inne materiały budowlane
  • nie troszczą się o właściwy poziom progów okien i drzwi balkonowych
  • nie troszczą się o kolejność procesów budowlanych
  • akceptują widoczne gołym okiem wady wbudowywanych okien
  • akceptują bez zastrzeżeń bezmyślność inwestorów i projektantów

 

Konsekwencją tych sytuacji, wynikających najczęściej z braku wiedzy i umiejętności, bywa niejednokrotnie zniszczenie okna, muru oraz ich dysfunkcjonalność. Współczesne, szczelne okna nie sprzyjają swobodnej wentylacji pomieszczeń.

 

 

Para wodna, która nie ucieka już nieszczelnościami między ramą, a skrzydłem okna, próbuje znaleźć sobie inną drogę. Często odpowiednią dla tej „ucieczki” jest szczelina montażowa między oknem a murem, wypełniona zazwyczaj pianką montażową.

 

Zimą, dominują w tej przestrzeni niskie temperatury sprzyjające wykraplaniu się pary wodnej, jaka się tam dostanie.

 

Czytaj również: Jak dopasować okna do charakterystyki danego regionu ?

 

Wykroplona para (czyli woda) moczy piankę, a ta poddana niskim temperaturom zimowym tworzy w ten sposób mostek cieplny, który niweluje korzyści energetyczne powstałe w wyniku zastosowania lepszych pakietów szybowych w oknach energooszczędnych.

 

Pochodną tego zjawiska są więc zawilgocone ościeża, na których rozwijają się grzyby i pleśnie. Poprawny montaż nowoczesnych ciepłych okien powinien być więc szczelny, i opierać się na zasadzie „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”.

 

Powinien tworzyć wokół pianki montażowej (warstwa izolacji cieplnej i akustycznej) dwie dodatkowe warstwy izolacyjne: paroszczelną i paroizolacyjną.

 

 

Warstwa paroszczelna od wewnątrz zapobiega wnikaniu do pianki pary wodnej z pomieszczeń, a warstwa paroprzepuszczalna na zewnątrz uniemożliwia wnikanie wody deszczowej do warstwy ocieplenia.

 

Tylko 3-warstwowy sposób montażu okien jest poprawny we współczesnymbudownictwie, a można go zrealizować z zastosowaniem wielu materiałów izolacyjnych, niekoniecznie tych najdroższych.

 

 

Tematyka nowoczesnych technik montażu stolarki nie istnieje praktycznie w polskim systemieedukacyjnym i to zarówno na poziomie budowlanych szkół zawodowych, jak również w kształceniukadr inżynierów budowlanych oraz projektantów budynków.

 

Jedynym źródłem wiedzy dla tych grupzawodowych są instrukcje Instytutu Techniki Budowlanej, czasami wydawnictwa zagraniczne orazułomne Instrukcje Montażowe producentów okien oraz systemodawców profili pcw.

 

Czytaj również: Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia latem?

 

Obecnie grupawiodących firm branży okienno-fasadowej podejmuje się finansowania systematycznego kształceniai weryfikacji umiejętności ekip montażowych.

 

Przybiera ono formę programu edukacyjnego:„Mistrzowie Montażu”, a pierwszym jego przejawem będzie wydanie Poradnika Montażysty Okienoraz wrześniowy Ogólnopolski Turniej Mistrzów Montażu w Warszawie.

 

Źródło: Hotel Marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19400 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >