Najnowszy kompleks kinowy Mellat Park Cineplex

Najnowszy kompleks kinowy Mellat Park Cineplex

Mellat Park Cineplex wygląda niczym wygięta transparentna wstęga organicznie wtopiona w górski krajobraz. Efekt harmonii architektury z otoczeniem osiągnięto dzięki „skrojonym na miarę” rozwiązaniom systemów Reynaers, z których powstała elewacja budynku. Czytaj dalej

Kompleks kinowy Mellat Park Cineplex został zaprojektowany przez dwie irańskie architektki: Catherine Spiridonoff i Rezę Daneshmir. Obiekt powstał u stóp masywu górskiego Alborz, na południowo-zachodnim krańcu parku Mellat. Dzięki systemom Reynaers Aluminium: elewacyjnym CW 50 oraz przeciwsłonecznym BS 100, a także rozwiązaniom „skrojonym na miarę”, estetyka architektury kompleksu doskonale współgra z otoczeniem.

 

Trzypoziomowa wstęga

Wydłużony kształt działki budowlanej i warunki zagospodarowania terenu sprawiły, że Mellat Park Cineplex to długi i wygięty budynek. W kompleksie, którego łączna powierzchnia użytkowa wynosi 15 000 m2, mieszczą się cztery duże sale kinowe, mała sala projekcyjna, przestrzeń wystawiennicza, restauracja, kawiarnia, punkt sprzedaży książek i płyt, biura oraz jednostki zaplecza obsługowego.
Jednym z centralnych motywów architektonicznych Mellat Park Cineplex jest holl wejściowy. Nie stanowiąc jednoznacznie ani przestrzeni wewnętrznej, ani zewnętrznej, tworzy on płynne przejście pomiędzy parkiem a wnętrzem kompleksu. Od strony północnej na ścieżki parkowe pną się pomosty prowadzące odwiedzających w kierunku budynku. Wygięty kształt obiektu sprawia, że jego szerokość różni się na poszczególnych odcinkach, co przy projektowaniu systemu pomostów narzuciło łukowe ukształtowanie trasy prowadzącej do budynku. Rozwiązanie to jeszcze bardziej zbliża Mellat Park Cineplex do jego rzeczywistego położenia topologicznego.

 

 

Funkcjonalne krzywizny

Na parterze i na kondygnacji piwnicznej znajdują się, położone naprzeciw siebie, dwie sale kinowe. Na obydwu kondygnacjach owe pomieszczenia zostały ze sobą połączone aby wykorzystać charakterystyczną dla sal projekcyjnych pochyłość podłogi i stworzyć na każdej kondygnacji, pod krzywą łączącą obydwie sale kinowe, wielką przestrzeń okrytą sklepieniem.
Na parterze przestrzeń ta daje dostęp do budynku, funkcjonując jednocześnie jako przestronna zadaszona strefa wejściowa. Na kondygnacji piwnicznej tę samą ilość dodatkowej przestrzeni wykorzystano jako miejsce wystawiennicze. Kolejną otwartą przestrzeń stworzono w taki sam sposób na najwyższej kondygnacji i zlokalizowano tam restaurację. Powstałe w ten sposób trzy poziome otwarte przestrzenie połączono ze sobą na krańcach budynku za pomocą dwóch pionowych brył, w których mieszczą się foyer i jednostki zaplecza obsługowego.

 

Konstrukcję nośną budynku wykonano ze stali i betonu oraz zaprojektowano tak, by widoczne były wszystkie elementy konstrukcyjne. Materiały, z których uformowano wygięte ściany wewnętrzne, mają po części teksturowane wykończenie. Powierzchnie poziome wyłożone są kolorowymi płytami ze sztucznego kamienia, w jednym kolorze dla każdej kondygnacji. Do wykonania elewacji pionowych kolumn znajdujących się na krańcach budynku oraz podwieszanych sufitów, zastosowano płyty stalowe, które poddano specjalnej, ręcznej obróbce wstępnej.



Transparentność skrojona na miarę

Przeszklona elewacja kompleksu, zbudowana z systemów elewacyjnych CW 50 firmy Reynaers, nadaje obiektowi powściągliwej elegancji, lekkości i dzięki swej transparentności otwiera go na park. Montaż tafli szklanych do podkonstrukcji stalowej budynku wykonano za pomocą, specjalnie w tym celu zaprojektowanego przez Reynaers, elementu łączeniowego. Innowacja ta umożliwiła w efekcie zastosowanie standardowych wsporników pośrednich.
Wykorzystane w elewacji systemy osłon przeciwsłonecznych BS 100 Reynaers dodatkowo akcentują poziomą strukturę ściany osłonowej, wykonanej w systemach
CW 50. Na potrzeby inwestycji opracowano rozwiązanie umożliwiające zamocowanie lameli osłon przeciwsłonecznych pod pożądanym dla danego fragmentu elewacji kątem. Wykorzystanie obu systemów Reynaers w Mellat Park Cineplex w dużej mierze przyczyniło się do uzyskania dominującej cechy obiektu − jego transparentności.
Akcentuje ją także kolorystyka obiektu: srebrzyste szarości aluminium i stali korespondują z ośnieżonymi szczytami gór Alborz, które – dzięki szklano-aluminiowej elewacji – są niemal na wyciągnięcie ręki.

 

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 572

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >