
Najnowszy raport rynkowy
Listopad przyniósł nie najlepsze informacje dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Podobnie jak przed miesiącem istotnie wzrosło bowiem oprocentowanie kredytów w złotych.
Czytaj dalej
KREDYTY HIPOTECZNE
Przeciętne (mediana) oprocentowanie wynosi obecnie 6,22%. Od początku roku wzrosło już o prawie 0,7 pkt. proc. Główną tego przyczyną jest wzrost WIBORu. Obecna wartości stawki WIBOR 3M wynosi 4,97%. Od początku roku wzrosła więc ona o ponad 1 pkt. proc. Dotychczas było to jednak łagodzone spadkiem marż kredytowych. W listopadzie przeciętna marża jednak nie spadła, lecz nieznacznie wzrosła (z 1,25% do 1,27%), co nie pozostało bez wpływu na poziom oprocentowania.
W listopadzie po raz kolejny spadła również przeciętna zdolność kredytowa. Główną przyczyną spadków jest najprawdopodobniej stopniowe wprowadzanie przez banki zmian w zasadach wyliczania dostępnej kwoty kredytu. Już tylko do końca roku banki mają bowiem czas na dostosowanie swoich procedur do zapisów Rekomendacji S.
Czytaj również: Za małe mieszkania zapłacimy więcej
Rekomendacja S określa, że banki, na potrzeby wyliczania zdolności kredytowej, muszą przyjmować założenie, że kredyt będzie spłacony w okresie nie dłuższym niż 25 lat. Dodatkowo w przypadku kredytów walutowych maksymalny stosunek raty do dochodów nie będzie mógł być wyższy niż 42%. W największym stopniu spadek zdolności dotknie więc osoby o dochodach powyżej średniej zainteresowanych kredytem walutowym. Według obecnie obowiązujących regulacji ich rata może bowiem stanowić nawet 65% dochodu.
CENY OFERTOWE
Ceny nieruchomości spadają coraz szybciej, a spadki w ostatnim miesiącu są najwyższe od dwóch lat. W listopadzie mieszkania potaniały średnio o 1,5% (średnia dla 15 polskich miast). Przy czym w Sopocie spadek wyniósł aż 4,2%, w Gdańsku i Gdyni po 3%. Kolejna poważna obniżka miała miejsce w Łodzi, gdzie w średnia cena ofertowa jest niższa o 2,8% niż w październiku.
W ciągu ostatnich 3 miesięcy najbardziej, bo o 6,4% spadła średnia cena ofertowa w Sopocie, o ponad 3% spadły ceny we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Toruniu i Opolu. W rezultacie mieszkania w Łodzi są o prawie 11% tańsze niż przed rokiem, we Wrocławiu i Gdańsku o niemal 9 procent. Obniżki to trwała tendencja z ostatnich kilkunastu miesięcy i brak jest jakichkolwiek przesłanek, które wskazywałyby, że spadki się zatrzymają. W kwietniu 2007 roku, kiedy dowiedzieliśmy się że zostaniemy współgospodarzami Euro 2012, zastanawialiśmy się jak bardzo ten fakt wpłynie na ceny nieruchomości.
Czytaj również: Co czeka rynek mieszkaniowy w 2012 roku?
„Efekt Euro 2012 na rynku nieruchomości” jest trudny do oszacowania. Śmiało można stwierdzić, że inwestycje infrastrukturalne, aktywizacja miast, dzielnic i całych regionów pozytywnie stymulowały polski rynek nieruchomości. Być może uchroniły go przed głębokim kryzysem. Nie należy się jednak spodziewać, iż rynek nieruchomości zyska w 2012 roku, kiedy mistrzostwa będą się odbywały. Przed nami realna wizja kryzysu gospodarczego, którego nie złagodzi nawet fiesta i optymizm kibiców, chyba że Polacy zostaną mistrzami Europy…
Kim są i czego szukają Internauci w serwisach ogłoszeniowych?
Aktualnie mieszkań szukają ludzie w wieku do 34 lat, stanowią oni ponad 58% wszystkich szukających; 38% to osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia.
46,34% wszystkich poszukujących nieruchomości to gospodarstwa 3 osobowe i mniejsze. Z uwagi na trendy socjologiczne, czyli przede wszystkim opóźnienie momentu zawierania związku małżeńskiego, a następnie decyzji o posiadaniu dzieci, osoby te poszukują przede wszystkim mieszkań dwupokojowych, które zaspokajają ich potrzeby mieszkaniowej. Nie można jednak nie zauważyć, że największą część rynku stanowią gospodarstwa 4-osobowe (35,41%), których potrzeby są większe.
Czytaj również: Kawalerki dobrze sprzedającymi się mieszkaniami
W okresie 2007-2008, kiedy polityka kredytowa banków była bardzo liberalna, kupujący decydowali się na kredyty w maksymalnej wysokości (wyczerpujące ich zdolność kredytową) i chętnie kupowali mieszkania większe niż ich realne potrzeby (większy metraż mieszkań 2-pokojowych, a także mieszkania 3-pokojowe i większe). Aktualnie ze względu na trudniejszy dostęp do gotówki (kredytów) skłonność do kupowania mieszkań większych naturalnie się zmniejszyła. Zwiększone zainteresowanie mieszkaniami małymi to jeden z przejawów kryzysu.
Z badań Szybko.pl wynika, że 23% potencjalnych kupców szuka mieszkań do 200 tys. złotych; 29% od 200 do 300 tys., a kolejne 20% od 300 do 400 tys.
2011-12-07
Źródło: METROHOUSE & PARTNERZY S.A. / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Transport i spedycja Liczba postów: 26 Grupa: Trudne tema... Wszystko też zależy od tego, co chcecie transportować. Polecam Wam transport Poznań Michał Kuta: https://kuta-autoserwis.pl/transport/ . Myślę, że będziecie zad...
- praca i co dalej Liczba postów: 163 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcesz zostać copywriterem to swoje portfolio możesz bez problemu stworzyć tutaj https://internetoweportfolio.pl/ Musisz się liczyć z tym, ze bez portfoli...
- Detektyw Liczba postów: 18 Grupa: Opinie Mogę Wam wszystkim polecić sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę firmy SpyDrone - wykrywanie podsłuchu w telefonie , która zajmuje się usługami związan...
- Szczoteczka elektryczna, czy tradycyjna? Liczba postów: 186 Grupa: Trudne tema... Ja zdecydowanie od siebie polecam szczoteczkę elektryczną. Dużo lepiej myje się nią zęby, a raczej bardziej dokładnie jest w stanie usunąć zgromadzone się reszt...
- Dobry sklep stomatologiczny Liczba postów: 54 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie sprawdzonych usługi stomatologicznych w Poznaniu, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę nowoczesnej kliniki stomatologicznej...