Napisy ostrzegawcze w dokumentacji technicznej maszyny
Napisy ostrzegawcze są stosowane w dokumentacji technicznej dla wskazania potencjalnych sytuacji zagrożenia, jakie wiążą się z szeroko rozumianą obsługą maszyny lub urządzenia oraz środków bezpieczeństwa, jakie należy podjąć dla ich wyeliminowania.
Napisy ostrzegawcze wskazują również na znaczenie opisywanego zagrożenia oraz instrukcji/środków bezpieczeństwa dla użytkownika. W zależności od skutków jakie mogą być następstwem zignorowania instrukcji bezpieczeństwa zawartych w dokumentacji technicznej, zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje napisów ostrzegawczych (etykiet):
NIEBEZPIECZEńSTWO
Napis ten zwraca uwagę na sytuacje zagrożenia, które, o ile się ich nie uniknie, prowadzą do poważnych obrażeń lub śmierci. Obrażenia spowodowane przez te zagrożenia są nagłe w swoim charakterze a prawdopodobieństwo ich wystąpienia z poważnym lub śmiertelnym skutkiem, jest wysokie, jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa przedstawione i szczegółowo opisane w dokumentacji technicznej (instrukcji bezpieczeństwa).
OSTRZEŻENIE
Napis ten zwraca uwagę na potencjalne sytuacje zagrożenia, które, o ile się ich nie uniknie, mogą prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Obrażenia spowodowane tymi zagrożeniami są zwykle poważne w swoim charakterze. Ciężkie lub śmiertelne wypadki, jakie są ich następstwem, mogą powstać, jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa przedstawione i szczegółowo opisane w dokumentacji technicznej (instrukcji bezpieczeństwa).
UWAGA
Napis ten zwraca uwagę na potencjalne sytuacje zagrożenia, które, o ile się ich nie uniknie, mogą prowadzić do mniejszych i umiarkowanych obrażeń. Ocenia się, że obrażenia spowodowane tymi zagrożeniami są mniej poważne od tych, które zostały sklasyfikowanych do dwóch pierwszych kategorii, jakkolwiek, w dalszym ciągu potencjalnie mogą prowadzić do ciężkich wypadków, jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa przedstawione i szczegółowo opisane w dokumentacji technicznej (instrukcji bezpieczeństwa).
Każdy pracownik, który bierze udział w transporcie, montażu, uruchamianiu, użytkowaniu, konserwacji, naprawach lub demontażu maszyny lub urządzenia bezwzględnie musi mieć świadomość zagrożeń, jakie występują w każdej z tych faz „życia” wyrobu oraz wiedzieć w jaki sposób te zagrożenia wyeliminować przez zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, ponieważ od tego zależy jego zdrowie a nawet życie.
Zwrócenie uwagi czytającego dokumentację techniczną na zagrożenia, poprzez stosowanie napisów ostrzegawczych, nie ma na celu zaniechanie praktyk bezpiecznej pracy i zdrowego rozsądku.
W artykule wykorzystano fragmenty publikacji „Kontrola maszyn i urządzeń” wydanej przez Wydawnictwo FORUM
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 463 Grupa: Prawo
- Porady Prawne Liczba postów: 159 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 33 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
- Nielegalny zapis w umowie z developerem Liczba postów: 4 Grupa: Przepisy pr... Jeżeli ktoś z was szuka zaufanej firmy do takich działań jak : odwodnienie wykopów, zabezpieczenie i roboty budowlane to polecam z całą pewnością firmę http:/...
- Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców Liczba postów: 3 Grupa: Prawo Całkiem realna praktyka. Jeśli nieruchomości są naprawdę drogie, to takie inwestycje są w ogóle akceptowalne w polskiej gospodarce. Więc niech to kupią. Mogą na...