Nawierzchnie miejskich ścieżek zdrowia

Nawierzchnie miejskich ścieżek zdrowia

Krajobraz wielu współczesnych miast to tłumy spieszących się ludzi i długie, samochodowe korki. Coraz częściej próbujemy więc ominąć uliczny zgiełk oraz zwrócić się w stronę natury. Czytaj dalej

 

Chętniej wprowadzamy w życie eko-zasady i nie chodzi tu jedynie o dbanie o środowisko, ale również o większą troskę o zdrowie własne i swoich najbliższych. Paradoksalnie, ekologiczny styl życia ułatwia nam rozbudowana infrastruktura miejska, oferująca przyjazne dla użytkowników trasy rolkarskie, ścieżki rowerowe czy atrakcyjne wizualnie miejsca spacerowe.

 

Fot. Polbruk


No to jazda!

Gdy tylko robi się cieplej, a na zewnątrz pojawiają się słoneczne promienie, miejskie ulice zapełniają się rowerzystami. Mimo że daleko nam jeszcze do Holendrów moda na rowery w Polsce, szczególnie wśród młodych, przybiera coraz większą skalę. Zalety poruszania się jednośladem, zarówno te zdrowotne związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną, jak i czynną ochroną środowiska, doceniane są coraz częściej, a do ich poznawania zachęcają estetyczne i wygodne trasy, przeznaczone specjalnie dla ruchu rowerowego.

 

Fot. Polbruk


Z roku na rok -  dzięki finansom unijnym, w niebagatelnej kwocie 109 mln Euro, przeznaczonym na infrastrukturę rowerową w Polsce w latach 2007-2013 – w miastach przybywa nowych ścieżek rowerowych, zbudowanych według najwyższych standardów, które zapewniają cyklistom właściwe bezpieczeństwo i komfort podróżowania. By jednak tak było, ta wyjątkowa część drogi musi być wykonana z niemniejszą starannością niż jezdnia, po której poruszają się samochody. Poddawana wzmożonej eksploatacji i obciążeniu nawierzchnia powinna zapewniać stabilne podłoże i być pozbawiona zbędnych nierówności.

 

Fot. Polbruk


W takiej roli świetnie sprawdzają się betonowe wyroby drogowe, w tym klasyczne kostki brukowe o 6 i 8 cm grubości, jak Polbruk Prostokąt czy Polbruk Tetka w wersji bez fazy. Odpowiednia grubość nie podda się nawet dużym obciążeniom, a elementy bez fazy pozwolą stworzyć niezwykle równą i płaską powierzchnię, pozwalającą na płynną jazdę nie tylko rowerami, ale również na rolkach czy deskorolkach. Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego rolkarze uznawani za pieszych nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych, dlatego też zbudowanie oddzielnych tras przeznaczonych dla tego typu użytkowników lub nawet wykonanie chodników z bezafazowych elementów znacznie umili im podróżowanie.

 

Fot. Polbruk


Uzupełnieniem całości są krawężniki drogowe niskie wbudowywane na równi z kostką oraz krawężniki wjazdowe i skośne, które dają możliwość łatwego i bezpiecznego wjechania oraz zjechania z trasy, również dla matek prowadzących dziecięce wózki. Realizacje wykorzystujące propozycje firmy Polbruk zobaczyć i wypróbować można m.in. na drogach Spotu, Łodzi i Gdańska – miasta znanego z największej ilości dróg rowerowych w Polsce.

 

Fot. Polbruk


Droga po zdrowie

Z racji, że większość tras rowerowych przebiega przez główne ulice, skwery czy parki ważny jest również ich estetyczny wygląd i wkomponowanie się w miejską architekturę. Klasyczny Polbruk Tetka oraz Polbruk Prostokąt dostępne w pięciu naturalnych kolorach – szarym, grafitowym, oliwkowym, czerwonym i brązowym – doskonale wpisują się w otoczenie, nie zakłócając przy tym żadnej aranżacji. Co więcej, bogata paleta kolorystyczna pozwoli nie tylko na zbudowanie atrakcyjnej wizualnie nawierzchni, ale również na bezpieczne i widoczne wydzielenie ciągów rowerowych od pieszych.

 

Fot. Polbruk


Do budowania pasaży, placów czy ścieżek spacerowych, jako alternatywę dla zwykłej kostki czy płytki chodnikowej można zastosować także kostkę brukową Polbruk Urbanika w postaci trzech różnych płyt o wymiarach – 15 x 30 cm, 20 x 30 cm oraz 25 x 30 cm, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do naszych potrzeb i wielkości wykładanej powierzchni.

 

Fot. Polbruk


Spacer po równej i estetycznej nawierzchni będzie prawdziwą przyjemnością, dającą perspektywę relaksu, letniego odpoczynku oraz sposobu na zdrowe spędzanie czasu – bo przecież ruch to zdrowie. Zadbane ścieżki rowerowe, trasy rolkarskie i spacerowe to pierwszy krok w promowaniu proekologicznych i prozdrowotnych zachowań. Estetyczne, bezpieczne i komfortowe otoczenie to zachęta by zostawić samochody w garażu i wybrać się na rower czy przechadzkę.

 

Fot. Polbruk


Fot. Polbruk


Źródło: FlyPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 345

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >