Nawierzchnie przeplatane zielenią

Nawierzchnie przeplatane zielenią

Rośliny wyrastające między kamieniami lub kostkami betonowymi mogą być dla właścicieli utrapieniem, albo stanowić ciekawy obrazek. Zdarza się, że zamiast wypowiadać wojnę przyrodzie, pomagamy jej. Soczysta zieleń cieszy oko. Między elementami nawierzchni w ogrodzie, można posiać trawę- najlepiej odporną na deptanie. W mniej uczęszczanych miejscach zamiast trawy można posadzić niskie rośliny ozdobne. Czytaj dalej


Jaka nawierzchnia

 Najlepiej przerośnięte roślinami wyglądają nawierzchnie z dużych kamiennych płyt o nieregularnych kształtach, lub płyt betonowych. Spoiny z roślin można także zastosować w kamiennym bruku i kostkach betonowych .Ładnie wyglądają z zielonym kontrastem ażurowe płyty, których puste przestrzenie wypełnia się dobra ziemią i sieje się w nich trawę. Zaletą ich jest to, że po zarośnięciu stają się mało widoczne i nawierzchnia sprawia wrażenie trawnika. Stosuje się je zazwyczaj do utwardzania podjazdów garażowych.

 

 

Wykonanie

 Po wyznaczeniu kształt nawierzchni należy zrobić wykop z 1-2% spadkiem. Jeśli ma być ona przeznaczona dla samochodów osobowych, wykop powinien mieć głębokość około 30 cm, a na nieprzepuszczalnym, gliniastym gruncie – 10 cm więcej. Ścieżki ogrodowe i place, po których będzie się jedynie chodziło, układa się na warstwie piasku, dlatego wystarczy dół głębokości 12-15 cm, a na podłożu nieprzepuszczalnym dodać 10-15 cm na warstwę drenującą. Jeżeli nawierzchnia wykonana będzie z drobnych elementów, po bokach wykopu trzeba osadzić krawężniki. Jeśli będzie ona wykonana z dużych płyt kamiennych lub betonowych, nie jest to konieczne. Spód wykopu należy bardzo dokładnie ubić zagęszczarką.

 

 

Jeśli po nawierzchni będą jeździły samochody osobowe, na spód wykopu trzeba wrzucić15-25-centymetrową warstwę tłucznia albo żwiru (grubsza warstwa na glebie gliniastej) i dobrze zagęścić. Trzeba rozłożyć około 5-centymetrową warstwę piasku wymieszanego z przesianą żyzną ziemią ogrodową (w proporcji 1:1). Elementy nawierzchni powinno się układać z odstępami 1- 2 centymetrowymi. Trzeba kontrolować na bieżąco poziomnicą spadek i sprawdzać, czy poszczególne elementy leżą równo. Na koniec nawierzchnię trzeba ubić zagęszczarką. Szczeliny wypełniamy żyzną ziemia, na którą siejemy nasiona traw lub niskich roślin. Na zakończenie podlewamy obficie całą nawierzchnię.  O rośliny musimy dbać, gdyż cienka warstwa żyznej ziemi ułożona na przepuszczalnej podbudowie nawierzchni szybko przesycha. Trawnik i rośliny rosnące w spoinach między jej elementami muszą być regularnie podlewane. Dobrze jest nawozić je co roku. Trawnik należy natomiast systematycznie kosić. Zimą nie można posypywać jej piaskiem ani solą.

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >