Nie było zasiedzenia, gdy właścicielem było państwo

Nie było zasiedzenia, gdy właścicielem było państwo

Firmy przesyłowe nie mogą liczyć na nabycie przez zasiedzenie służebności przesyłu, jeśli ich urządzenia znajdują się na gruntach należących niekiedyś do przedsiębiorstw państwowych

Taki praktyczny wniosek płynie z postanowienia Sądu Najwyższego (sygn. II CSK 314/08) kończącego przegraną przez Eneę SA sprawę o zasiedzenie służebności gruntowej obciążającej nieruchomość Władysława M.

Na tym gruncie znajduje się stacja trafo, a nad nią przebiegają dwie napowietrzne linie energetyczne przecinające przestrzeń nad działką na odcinku 10 i 13 m. Urządzenia te, wybudowane w 1963 r. na potrzeby PGR, stały się częścią składową przedsiębiorstwa państwowego zajmującego się wówczas przesyłem energii elektrycznej na tamtym terenie.

W wyniku wielokrotnych przekształceń własnościowych – najpierw przedsiębiorstw państwowych, a po prywatyzacji spółek prawa handlowego – właścicielem tych urządzeń stała się Enea.

Po likwidacji PGR Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedała w 1993 r. tę nieruchomość Władysławowi M.

 

Stacja trafo zaczęła przeszkadzać

Po ponad dziesięciu latach stacja trafo w związku z planami rozbudowy zaczęła nowemu właścicielowi przeszkadzać. Wystąpił przeciwko spółce Enea do sądu, by ten nakazał jej usunięcie tych urządzeń, ale przegrał.

Odpowiedzią Enei był wniosek o stwierdzenie nabycia służebności gruntowej przesyłu. Spółka przegrała w obu instancjach.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 308

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >