Niejasne uregulowania dotyczące eksmisji

Niejasne uregulowania dotyczące eksmisji

Gminy nie chcą dostarczać eksmitowanym pomieszczeń tymczasowych. To nie nasz obowiązek – twierdzą. Przepisy są zaś niejasne

Osobie, która ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć tymczasowe pomieszczenie. Mówi o tym art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. Problem w tym, że uregulowanie to nie do końca jest jasne.

Jak to wygląda

– Przepisy k.p.c. nic nie mówią, że jest to obowiązek gminy. Stanowią jedynie, że komornik wstrzymuje się z wykonaniem eksmisji, dopóki gmina, wierzyciel lub dłużnik nie wskaże pomieszczenia tymczasowego – wyjaśnia Aleksandra Konieczny, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miasta w Poznaniu. Według niej oznacza to jedno: Poznań nie musi dostarczać tych pomieszczeń.

Podobnie uważają urzędnicy w innych miastach. W Lublinie robi się czasami wyjątek.

– Pomieszczenia dostarczamy tylko w drastycznych sytuacjach, np. znęcania się nad rodziną – mówi Ewa Lipińska z Urzędu Miasta w Lublinie.

Z kolei w Zabrzu podjęto specjalną uchwałę dotyczącą pomieszczeń tymczasowych.

– W praktyce jej jednak nie realizujemy – przyznaje Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. – Staramy się zamiast tego dostarczyć lokal socjalny. Pod warunkiem jednak, że eksmitowany jest ubogi.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 388

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >