Niepełny wniosek opóźni decyzję urzędu

Niepełny wniosek opóźni decyzję urzędu

Inwestorzy, którzy złożą w starostwie wniosek z brakami formalnymi, nie mają co liczyć na dochowanie 65-dniowego, ustawowego terminu na wydanie decyzji o budowie

Takie wyjaśnienie do art. 35 ust. 6 prawa budowlanego ukazało się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Podany wyżej przepis zobowiązuje urząd rozpatrujący wniosek o wydanie pozwolenia budowlanego (zazwyczaj starostę) do dochowania 65-dniowego terminu. Przewiduje też wyjątki (m.in. dotyczące pozwoleń wymagających ocen środowiskowych oraz opóźnień powstałych z przyczyn niezależnych od urzędu). Urzędy już dziś pod tymi pretekstami przedłużają wydawanie pozwoleń.

Teraz GUNB wypowiedział się jednoznacznie o tym, jak należy traktować bieg terminu, gdy się okaże, że złożony wniosek zawiera braki formalne.

„Termin ten należy liczyć, zgodnie z art. 63 ust. 1 kodeksu postępowania administracyjnego, od dnia złożenia wniosku o budowę, wtedy gdy wniosek ten spełnia wymagania art. 64 § 2 k.p.a. – czytamy w wyjaśnieniu GUNB. Chodzi o wymagania określone przepisami prawa, m.in. prawem budowlanym.

Natomiast gdy wniosek nie spełnia tych wymagań, termin należy liczyć od daty usunięcia braków formalnych, wszczęcie postępowania administracyjnego może bowiem spowodować tylko żądanie strony niedotknięte brakami formalnymi. Natomiast czas, jaki upłynął od daty złożenia niekompletnego pod względem formalnym wniosku, należy kwalifikować jako okres opóźnienia z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Oznacza to, że termin 65 dni rozpoczyna swój bieg dopiero z datą uzupełnienia wniosku.

W swoim wyjaśnieniu GUNB powołuje się na ubiegłoroczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (II OSK 1012/ 07).

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 439

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >