Nieruchomości komercyjne w europie
Z ostatnich badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie w pierwszym kwartale bieżącego roku zmniejszyła się do najniższego poziomu od pierwszego kwartału 2010 r.
Czytaj dalej
Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Mniejszy wolumen obrotów w pierwszym kwartale nie jest niczym niezwykłym. Od 2006 r. wartość inwestycji w pierwszych trzech miesiącach roku była niższa średnio o prawie 16% w porównaniu z czwartym kwartałem. Jednak obecnie jest to nie tylko typowe sezonowe spowolnienie aktywności - wartość inwestycji zmniejszyła się także w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w którym i tak nie była zbyt wysoka. W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano na rynkach wzrost liczby nowych inwestorów, przy czym większą aktywność wykazywały podmioty zagraniczne niż krajowe. Jednak niewystarczająca podaż aktywów, trudności z pozyskiwaniem finansowania oraz spadek optymizmu powodują większe od oczekiwań spowolnienie aktywności inwestycyjnej od początku roku”.
W centrum uwagi znajduje się sektor bankowy, który z jednej strony obiecuje inwestorom wzrost podaży w miarę obniżania wskaźnika zadłużenia i zwiększania sprzedaży aktywów, a z drugiej strony praktycznie wstrzymał udzielanie nowych kredytów. Michael Rhydderch dodał: „Dokładność ma kluczowe znaczenie w analizie wszystkich opcji inwestycyjnych, w tym oferowanych kredytów i sprzedawanych przez banki aktywów. Należy trafnie dostosować warunki finansowania i cenę do specyfiki nieruchomości ”. Spowolnienie aktywności inwestycyjnej najdotkliwiej odczuł sektor nieruchomości handlowych, którego udział w rynku zmniejszył się do zaledwie 22% w porównaniu ze średnim poziomem 32% w 2011 r. Natomiast udział nieruchomości biurowych w wolumenie obrotów wzrósł z poziomu 45% w 2011 r. do 53%. Na sektor magazynowy przypadło 8,3% wszystkich inwestycji (8,9% w 2011 r.).
Czytaj również: Czy polscy deweloperzy to potęga?
Poziom popytu i aktywności inwestycyjnej w Europie był bardzo zróżnicowany, przy czym najwyższy odnotowano w krajach skandynawskich, Beneluksu i niektórych państwach Europy Wschodniej. Największym zainteresowaniem inwestorów w pierwszym kwartale cieszyły się kraje takie, jak Norwegia, Szwajcaria i Polska - także w porównaniu z ostatnim kwartałem 2011 r. Natomiast wzrost inwestycji w Hiszpanii, Szwecji i Finlandii nie był tak silny, jak w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, ale był wyższy niż pierwszym kwartale 2011 r.
Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w krajach skandynawskich wzrósł o 66% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011 r., ponieważ inwestorzy docenili lepsze perspektywy wzrostu i niższy poziom ryzyka w tym regionie, a w szczególności stosunkowo mniejsze zadłużenie tych państw. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się Szwecja, która jest zdecydowanie największym rynkiem inwestycyjnym Skandynawii, ale także w Norwegii odnotowano wzrost popytu i aktywności inwestycyjnej w pierwszym kwartale do najwyższego poziomu w skali kwartalnej od 2008 r.
Czytaj również: Segment rządzi na rynku mieszkaniowym
Wolumen inwestycji utrzymał się na stosunkowo stabilnym poziomie na rynkach takich, jak Belgia, Holandia, Niemcy i Rosja, natomiast wyraźnie zmniejszył się we Francji i Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. W niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej odnotowano spadek aktywności inwestycyjnej ze względu na brak atrakcyjnych aktywów i utrudniony dostęp do źródeł finansowania. Jednak w kolejnych miesiącach przewiduje się wzrost inwestycji, zwłaszcza w Polsce, wraz z pojawianiem się nowych możliwości inwestowania na rynkach nieruchomości handlowych i biurowych.
Warto podkreślić, że pomimo rosnącego zainteresowania inwestorów najlepszymi aktywami, udział w wolumenie inwestycji trzech głównych rynków, tj. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, zmniejszył się w ostatnim kwartale z 62% w ubiegłym roku do poziomu 58,6% - najniższego od drugiego kwartału 2009 r. Podobny trend zaobserwowano w peryferyjnych państwach Europy - udział w rynku inwestycyjnym krajów GIIPS (Grecji, Irlandii, Włoch, Portugalii i Hiszpanii) zmniejszył się do 4,3% w porównaniu z 5,3% w ubiegłym roku i ponad 11% w 2009 r.
Czytaj również: Czego dotyczy leasing w Polsce?
Największym popytem inwestycyjnym spośród trzech najważniejszych rynków mogą pochwalić się Niemcy, mimo że najnowsze dane kwartalne wskazują na spadek liczby większych transakcji. Inwestorzy nadal najbardziej interesują się inwestowaniem w Monachium, Hamburgu, Berlinie, Dusseldorfie i Frankfurcie, przy czym najwyższą aktywność na rynku inwestycyjnym wykazują podmioty zagraniczne, których udział w rynku wzrósł z 31% w czwartym kwartale 2011 r. do 43%,
W Niemczech największą aktywność inwestycyjną odnotowano w sektorze nieruchomości biurowych, na który przypadło 44% wszystkich zainwestowanych środków. Natomiast spadek inwestycji w nieruchomości handlowe - tak jak w przypadku innych rynków - wynika głównie z niewystarczającej podaży aktywów odpowiedniej jakości. W pierwszym kwartale 2012 r. głównymi rynkami inwestycji w nieruchomości handlowe były Wielka Brytania i Niemcy, na które przypadło 54% obrotów w tym sektorze. Rosja z inwestycjami o wartości 942 mln euro wysunęła się na trzecie miejsce po Wielkiej Brytanii (1,1 mld euro) i Niemczech (1,5 mld euro).
Czytaj również: Czy mieszkania od dewelopera będzie można kupić jeszcze taniej?
Pod względem wolumenu inwestycji w nieruchomości handlowe Wielka Brytania została zdeklasowana przez Niemcy, ale jest nadal największym rynkiem biurowym w Europie z inwestycjami w pierwszym kwartale na poziomie 5,1 mld euro w porównaniu z 2,4 mld euro w Niemczech, 1,3 mld euro w Norwegii, 1,2 mld euro w Szwecji i 0,9 mld euro we Francji. Udział w rynku pięciu państw zajmujących najwyższe pozycje w rankingu pod względem inwestycji w nieruchomości handlowe wyniósł w pierwszym kwartale 79,8% w porównaniu z 81,3% dla sektora biurowego. Natomiast w sektorze nieruchomości magazynowych udział w rynku pierwszej „piątki” był znacznie wyższy i wyniósł 84% dzięki bardzo wysokiemu wolumenowi obrotów w Wielkiej Brytanii (1,1 mld euro). Na dalszych miejscach znalazły się Niemcy (352 mln euro), Szwajcaria (180 mln euro), Polska (97 mln euro) i Francja (92 mln euro).
David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Na początku roku prognozowaliśmy, że po niewielkiej aktywności inwestycyjnej w pierwszych miesiącach roku w drugim półroczu wolumen inwestycji wzrośnie do ok. 124 mld euro za cały 2012 r. Prognoza ta jest zagrożona ze względu na słabsze od oczekiwań wyniki inwestycyjne w pierwszym kwartale. Mimo wszystko nadal przewidujemy wzrost aktywności inwestycyjnej w najbliższych miesiącach i tylko nieznacznie obniżyliśmy prognozę do poziomu 120 mld euro, choć nie wykluczamy dalszej korekty”.
Czytaj również: RPP realizuje swoje zapowiedzi i podnosi poziom stóp procentowych
David Hutchings dodał: „Bezpieczne stopy kapitalizacji są atrakcyjne w warunkach niskich stóp procentowych i spowalniającej inflacji. Jednak w najbliższych miesiącach wzrost zysków będzie z pewnością wolniejszy, a nawet ujemny w niektórych przypadkach ze względu na ograniczoną podaż rentownych nieruchomości. Niemniej wzrost optymizmu przedsiębiorców i mniejsza liczba nowych inwestycji mogą ograniczyć ryzyko spadku czynszów i poziomu najmu, zanim gospodarka światowa powrócić na ścieżkę silniejszego wzrostu w 2013 r."
Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield, powiedział: „W pierwszym kwartale 2012 r. Polska odnotowała ok. 32% wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku, osiągając jeden z najwyższych wzrostów w Europie. Należy jednak podkreślić, że do tak dobrego wyniku przyczyniło się podpisanie umowy sprzedaży Złotych Tarasów przez ING Real Estate Development opiewającą na kwotę 475 mln euro. Stanowiła ona ok. 58% całkowitego wolumen transakcji w tym okresie w Polsce. Podobnie jak w innych krajach europejskich podejście inwestorów do ryzyka staje się coraz ostrożniejsze. Przekłada się ono na wydłużanie procesu transakcji oraz coraz większą niechęć do inwestowania w nieruchomości drugorzędne”.
Wykres 1 – Rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie
Wykres 2 – Inwestycje według sektorów
Wykres 3 – Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki ceramiczne Liczba postów: 50 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które planują remont lub chcą odświeżyć wygląd swojego mieszkania, strona https://ceramicapromat.pl/12-plytki-cera miczne może okazać się bardzo pomocn...
- IVM – procedura nadzoru nad pozaustrojowym dojrzew... Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Anyway, I’ll be subscribing to your feed....
- Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Pracujesz z sieciami światłowodowymi? Warto postawić na najwyższej jakości sprzęt, jak spawarka światłowodowa Fujikura 90R dedykowana do łączenia włókien wstęgo...
- fotografia biznesowa Liczba postów: 287 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
- Jak zabezpieczyć telefon komórkowy - iPhone 12 Liczba postów: 12 Grupa: Trudne tema... Cześć! Także miałem problem z natrętnymi numerami, które nieustannie do mnie wydzwaniały – często były to jakieś podejrzane firmy, ankieterzy lub naciągacze. Na...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
Liczba nieruchomości rośnie - już w analizach Jartomu można było to kilka lat temu wyczytać. Dlaczego? Powstają nowe magazyny, a stare czekają na klientów. Pytanie tylko co się stanie ze starymi magazynami. Czy agencje takie jak Jartom znajdą na nie nabywców?