Niewielkie przeceny naszej waluty
Pierwsza część poniedziałkowej sesji upłynęła na polskim rynku finansowym pod hasłem niewielkiej przeceny naszej waluty oraz lekkiego spadku wartości indeksów na GPW.
Czytaj dalej
Widać, że inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że po pięciu tygodniach nieustannych zwyżek na warszawskim parkiecie oraz czterech tygodniach sukcesywnej aprecjacji złotego, prawdopodobieństwo korekty spadkowej tego ruchu jest coraz większe. Ich nastroje pogorsza także nadal napięta i nierozwiązana kwestia problemów zadłużeniowych Grecji, ciągnąca dziś w dół zarówno ceny akcji na Starym Kontynencie, jak i wartość wspólnej waluty do dolara. Co prawda jeszcze rano kurs EUR/PLN zdołał na chwilę zejść do najniższego od 2 września poziomu tj. do 4,1530, ale potem wyraźnie ruszył do góry reagując na negatywne zachowanie rynków zagranicznych. Z kolei poniedziałkowy handel na GPW od razu rozpoczął się na minusie – dokładnie 0,15%.
Choć według pierwotnych założeń, dziś do godz. 11:00 grecka koalicja rządząca miała podjąć ostateczną decyzję, co do tego czy godzi się na narzucone na Helladę warunki, których to spełnienie jest konieczne do otrzymania przez ten kraj drugiego pakietu pomocowego, to potem okazało się, że żadnego terminu na taką decyzję nie ma, no za wyjątkiem tego, aby została ona podjęta przed posiedzeniem Eurogrupy – dziś taką informację przekazał przynajmniej przedstawiciel greckiego rządu.
Czytaj również: Obligacje producenta drewnianych elementów konstrukcyjnych
Kolejny tydzień na dużym plusie
Ubiegły tydzień był już piątym z rzędu wzrostowym na światowych rynkach akcyjnych, w tym także na GPW. Inwestorzy zwiększali swoje zaangażowanie w walory spółek otrzymując do dyspozycji mocne dane makro dotyczące globalnej aktywności sektora wytwórczego za styczeń oraz stanu amerykańskiego roku pracy za ten sam miesiąc. W dniach 27 stycznia – 3 lutego ogólnoświatowy indeks MSCI AC World wzrósł o 2,34%, co nastąpiło przy 2,22% zwyżce (siódma z kolei – najdłuższa seria od stycznia 2011 r.) na giełdach krajów rozwiniętych oraz przy 3,12% aprecjacji (piąta z rzędu - najdłuższa seria od października 2010 r.) na parkietach gospodarek wschodzących.
Na GPW indeks WIG20 zwyżkował także piąty już tydzień z kolei, tym razem o 2,95%, a w piątek po tym jak sięgnął on pułapu 2397,61 pkt, jego notowania znalazły się na najwyższym poziomie od 9 listopada. Pomimo dobrych powyższych informacji z gospodarki, wspólna waluta nie zdołała się po raz trzeci z rzędu wzmocnić względem amerykańskiej i tym razem w ujęciu tygodniowym kurs EUR/USD zniżkował o 0,45%.Osłabienie euro nie zaszkodziło jednak polskiej walucie, która to w ostatnich pięciu dniach handlu znów mocno zyskała na wartości o: 1,36% do wspólnej (kurs EUR/PLN 4,1709) i o 1,10% do dolara (kurs USD/PLN 3,1751).
Czytaj również: Dane makro z Eurolandu okazały się być gorsze niż sądzono
Po stronie makro
Poniedziałkowe kalendarium makro nie jest bogate. O godz. 10:30 okazało się, że w lutym indeks Sentix, obrazujący nastroje inwestorów Eurolandu ukształtował się na poziomie -11,1 pkt wyższym niż oczekiwano (-15,0 pkt) i od tego zanotowanego w styczniu (-21,1 pkt). Z kolei w samo południe napłyną dane z Niemiec dotyczące zamówień w przemyśle za grudzień. Średnia prognoz analityków wskazuje na to, że wzrosły one w ujęciu miesiąc do miesiąca o 0,9-1,0% po tym jak w listopadzie spadły o 4,8%.
Bieżąca sytuacja rynkowa
Dziś o godz. 11:32 indeks WIG20 szedł w dół o 0,04% do 2373,46 pkt, a złoty tracił na wartości: 0,22% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1802) i 0,85% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,2020). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,49% do 263,31 pkt, a kurs EUR/USD deprecjonował o 0,80% do 1,3054.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wlasny sklep Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja prowadze swój sklep i cały czas mnie denerwowało że na miejscu które mam przeznaczone dla klientów parkowały osoby które mój sklep omijały szerokim łukiem. P...
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...