Normy i prawo budowlane – remont a ulepszenie

Normy i prawo budowlane – remont a ulepszenie

Rozbieżności w interpretacji może rozwiać powołanie rzeczoznawcy – jego opinia może być dowodem w postępowaniu podatkowym. Najbezpieczniej jest wszystkie wydatki zakwalifikować jako ulepszenie środka trwałego.

 

Wydatki ponoszone na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość i stają się kosztem dopiero w formie odpisów amortyzacyjnych rozłożonych na okres kilku lat. Wydatki na remont od razu rozliczamy w kosztach firmy. Odróżnienie jednych od drugich jest zatem bardzo istotne.

 


Do wydatków na ulepszenie środków trwałych zalicza się:



a) przebudowę – czyli poprawienie (zmianę) istniejącego stanu środków trwałych na inny

 

b) rozbudowę – czyli powiększenie składników majątkowych (budynków, budowli, lini technologicznych)

 

c) rekonstrukcję – czyli odtworzenie (odbudowanie) całkowicie lub częściowo zużytych składników majątkowych

 

d) adaptację – czyli przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż jego pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych

 

e) modernizacje – czyli unowocześnienie środków trwałych

 

 

Środki trwałe uważa się za ulepszone gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptacje lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł. Wydatki te muszą powodować wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia do używania. Gdy wydatki nie przekraczają 3500 zł można je bezpośrednio zaliczyć do kosztów firmy. Nie zwiększają wówczas wartości środka trwałego.


Remont to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Można użyć wyroby inne niż pierwotnie użyte (Pismo US/PD1/415/2005/I/JF). Istotą remontu są wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, następujące w toku eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji.

 

 

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Odbiór mieszkania od dewelopera Liczba postów: 5 Grupa: Nieruchomoś... Warto poczytać artykuły, w których mowa o odbiorze. Tam na pewno znajdziemy wiele potrzebnych informacji.
  • Wybór dewelopera w Warszawie Liczba postów: 33 Grupa: Nieruchomoś... Super opcją jest obecnie kupno mieszkania pod wynajem, polecam zapoznać się z ofertą APM Development http://lokaleinwestycyjne.pl/. Takie mieszkanie to szybki z...
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 367 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.
  • Pułapki deweloperskie? Liczba postów: 229 Grupa: Nieruchomoś... Myślę, że spodobać się Wam mogą takie nowe mieszkania lublin: https://galadom.pl/ . Polecam zapoznać się bliżej z ich ofertą. Jestem pewna, że także Wy znajdzie...
  • Sprawdzony deweloper w Kielcach Liczba postów: 12 Grupa: Nieruchomoś... W projektach ATAL widoczny jest nacisk na tworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom. Mieszkania oferują przemyślane układy i wysoką jakość wykończenia, co c...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19500 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >