Nowa inwestycja w Łodzi

Nowa inwestycja w Łodzi

Mermaid Holdings i Slamanca Finance wspólnie przeprowadzą rewitalizację dawnych zakładów odzieżowych im. Adama Próchnika w Łodzi. W miejscu dawnych szwalni powstaną niebawem nowoczesne biurowce. Czytaj dalej


Grunty leżące w kwadracie ulic: Al. E. Śmigłego-Rydza, Milionowej, Częstochowskiej i Tatrzańskiej, po wygranej w grudniu 2006 roku licytacji kupiono za 19.200.000 zł. Obecnie trwają szczegółowe prace nad planami nowych obiektów, jakie mają powstać na tym terenie już za niecałe dwa lata. Projekt architektoniczny rewitalizacji i zagospodarowania terenu wykonuje pracownia JSK Architekci Sp. z o.o. w Warszawie.

- Równolegle trwają przygotowania do przetargu, który ma wyłonić generalnego wykonawcę projektu. Jego zakończenie przewidujemy na sierpień tego roku. Tym samym rozpoczęcie prac budowlanych mogłoby nastąpić już jesienią 2007 r. Jeśli uda się utrzymać ten harmonogram, to pierwsze biura będą mogły zostać przekazane do użytku już pod koniec 2008 r. – mówi Grzegorza Zawada, Dyrektor Projektu.

Rewitalizację terenów Próchnika podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmie rewitalizację istniejącego obiektu. Dzięki temu uda się uzyskać około 14 500 m2 powierzchni biurowych. Koszt prac budowlanych tego etapu ma wynieść około 10.000.000 Euro.

W dalszej kolejności na gruntach dawnych zakładów odzieżowych zostanie postawiony nowoczesny biurowiec o powierzchni 20 000 m2. Koszt tego projektu powinien zamknąć się w kwocie ok. 22.000.000 Euro.

Podstawową zaletą nowej inwestycji jest jej położenie. Aleja E. Śmigłego-Rydza jest częścią trasy Warszawa-Katowice, co zapewni zarówno szybki dojazd do centrum Łodzi, jak i możliwość wyjazdu z miasta.

Dlaczego Łódź

Decyzja o nabyciu nieruchomości w Łodzi podyktowana była kilkoma czynnikami:
-  Przede wszystkim niską podażą nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście oraz dokładną znajomością łódzkiego rynku. Ważne było też doświadczenie MERMAID Properties w zakresie rewitalizacji budynków poprzemysłowych – mówi Radosław Sieroń, Prezes firmy.

Łódź po Warszawie jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce. Mieszka tu 775 tys. osób. Razem z miastami satelickimi (Aleksandrów Łódzki, Konstantynów, Pabianice, Rzgów, Tuszyn, Brzeziny, Zgierz) stanowi metropolię o łącznej liczbie mieszkańców wynoszącej blisko milion.

Miasto, znane w XIX i na początku XX wieku w całej Europie i Azji z przemysłu tekstylnego, dziś jest znaczącym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym oraz edukacyjnym (ponad 100 000 studentów). Miasto słynie z unikalnej architektury secesyjnej oraz jednej z najlepszych szkół filmowych na świecie. Dzięki swojej lokalizacji jest miejscem o potężnym potencjale inwestycyjnym o znaczeniu ponad krajowym.

Perspektywy rynkowe
Łódź stanowi tez ważny węzeł komunikacyjny. Przez miasto i w jego pobliżu przebiegają drogi krajowe i międzynarodowe. W Strykowie pod Łodzią w ciągu najbliższych lat znajdzie się skrzyżowanie autostrad wschód-zachód i północ-południe.
Wyjątkowa lokalizacja miasta, położonego przy przecięciu europejskich szlaków komunikacyjnych północ-południe i wschód-zachód oraz bliskość Warszawy sprawiła, że Łódź staje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju dla wielu renomowanych inwestorów, tj. Philips, Bosch, Siemens, Dell.

Obecnie współczynnik wolnej powierzchni biurowej w Łodzi wynosi 6 %. Nieliczne jeszcze nowoczesne budynki zlokalizowane w mieście są wynajęte w prawie 100 %.
- Dla nas jako deweloperów jest to sygnał, że miasto potrzebuje nowoczesnej powierzchni biurowej. Na podstawie naszych doświadczeń z inwestycją na warszawskiej Woli zdecydowaliśmy się wybrać miejsce oddalone od ścisłego centrum o ok. 10 minut jazdy samochodem, doskonale skomunikowane z resztą miasta. Dzięki temu nasi najemcy i ich goście będą mieli możliwość pozostawienia samochodów poza strefą płatnego parkowania oraz unikną uciążliwych korków, nie tracąc jednocześnie bezpośredniej bliskości do geograficznego centrum miasta - dodaje Radosław Sieroń.
Z badań, które przeprowadzili inwestorzy wynika, że w Łodzi jest nieco ponad 80 tys. m2 powierzchni biurowej w klasie A i B. To niewiele, biorąc pod uwagę potencjał miasta. Przykładowo w Warszawie można mówić o 2,5 mln m2 powierzchni.
- Nasza inwestycja jako kompleks znacznie podniesie podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście. Jesteśmy przekonani, że nowa inwestycja zachęci wiele firm do podjęcia decyzji o przeniesieniu lub budowie siedziby do Łodzi – mówi Łukasz Dołęga, Wice Prezes Zarządu.
Na cenę najmu składa się kilka czynników, między innymi: wielkość powierzchni, długość trwania umowy najmu, kondygnacja, standard wykończenia. Średnie stawki wywoławcze w budynkach klasy A i B wynoszą ok. 14 Euro/m2. Wywoławcza cena najmu w tworzonym kompleksie będzie wahała się między 13 a 15 Euro/m2 w zależności od wielkości powierzchni oraz deklarowanej długości umowy najmu.

Jakość najważniejsza
Wysokiej jakości materiały oraz dopracowany w szczegółach projekt architektoniczny sprawią, że budynek stanie się wizytówką miasta oraz firm, które zdecydowały się na rozwiązania Mermaid Holdings i Salamanca Finance. Przestrzenie biurowe zaprojektowane będą w sposób, który umożliwia efektywne wykorzystanie powierzchni. Wykorzystanie istniejącej struktury pozwoli na uzyskanie maksymalnych obciążeń stropów nawet do 1 tony na metr kwadratowy, co jest bardzo istotne dla klientów, którzy posiadają serwerownie lub archiwa.
Najemcy będą mogli cieszyć się także z udogodnień planowanych w budynku, takich jak: kawiarnia, restauracja, salon prasowy, placówka banku, fitness club i basen. W trosce o przyszłych klientów w II fazie inwestycji zaplanowano również dwukondygnacyjny garaż podziemny oraz zewnętrzne miejsca parkingowe zapewniające miejsca dla 400 samochodów.

 

Źródło: Twenty Four Seven PR Sp. z o.o / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 477

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >