Nowe dzieło sztuki w RENOMIE

Nowe dzieło sztuki w RENOMIE

Odsłaniany dzisiaj mural o nazwie „Faeton, Amor, Hermes” jest kolejnym przykładem udostępnienia przestrzeni domu handlowego najciekawszym artystom młodego polskiego pokolenia.

Praca Karola Radziszewskiego zdobi ścianę o wymiarach 2,8 x 15 metrów, znajdującą się na trzecim piętrze, tuż obok części restauracyjnej. Czarno – biały mural wykonany techniką akrylu na ścianie dzieli się na trzy sceny, inspirowane klasycznymi tematami, obecnymi w historii sztuki od czasów antycznych. To od lewej „Upadek Faetona”, środkowe „Ukaranie Amora” oraz „Hermes” (patron m.in. handlu i kupców). Miejsce też nie jest bez znaczenia: właśnie tutaj nowe skrzydło budynku łączy się  z częścią zabytkową, a nowoczesne dzieło o antycznej tematyce sąsiaduje z historycznymi elementami elewacji, starannie odrestaurowanymi.

- Chciałem tym ekspresyjnym rysunkiem, powiększonym do ogromnej skali, w żartobliwy i nieco ironiczny sposób nawiązać do twórczości takich artystów, jak choćby Pablo Picasso, którzy często wykonywali zamówienia w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy też, że tematyka antyczna była bardzo popularna w europejskiej sztuce, chętnie wybierana przez mecenasów. Picasso nie ukrywał również swojej fascynacji tymi motywami – komentuje Karol Radziszewski.

Przedstawienia mitologiczne są też wariacją opartą o kompozycję obrazów rokokowego malarza włoskiego  Sebastiano Ricciego. Pracę nad muralem „Faeton, Amor, Hermes” Radziszewski rozpoczął trzy miesiące temu, przechodząc  od szkiców intensywnie zapełnionych postaciami aż do ostatecznego wyrazistego projektu. Zdecydował się na akryl na ścianie przede wszystkim dlatego, że jest on matowy, pozwala na szybką i precyzyjną pracę, co jest istotne przy powiększaniu rysunku do dużej skali. To także charakterystyczna dla artysty technika: płaszczyzny malarskie są szczelnie pokryte motywem malowanym czarnym konturem na białym tle. Tak powstał m.in. największy do tej pory rysunek (długości 35 metrów) na warszawskiej stacji metra Marymont w 2006 roku. Łączył tematykę burzliwej historii miasta oraz jego dnia codziennego.

- Karol Radziszewski jest jednym z wielu polskich artystów młodego pokolenia, których kilka miesięcy temu zaprosiliśmy do współpracy. To bardzo wyrazisty twórca, doceniany szeroko na całym świecie – mówi Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investments. - Wrocławska Renoma chętnie udostępnia przestrzeń dla wartościowych prac, a to dzieło skłania do dociekań,  zastanowienia się nad miejscem współczesnej sztuki w naszej rzeczywistości.

Inwestor i właściciel RENOMY, firma Centrum Development & Investments, dba o to, by była ona nie tylko świątynią handlu, ale również mekką dla wielbicieli sztuki nowoczesnej. Stąd obecność w domu handlowym przy ul. Świdnickiej instalacji znanego polskiego artysty, Jarosława Flicińskiego (ogromny fresk „Never Say Never Again”), designerskich lamp zaprojektowanych przez studio PUFF-BUFF, a także pracy Moniki Sosnowskiej, znanej na świecie autorki obiektów przestrzennych. Rzeźba – instalacja o nazwie „Stragan” stoi na skwerku przy ul. Czystej.
Źródło: Advanced Public Relations / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >