Nowe standardy jakości oklein

Nowe standardy jakości oklein

W sierpniu b.r. Barlinek uruchomił nową suszarnię z doprasowaniem okleiny. Zastosowane maszyny i technologia czynią ją jedną z najnowocześniejszych w Europie. Inwestycja nie tylko zwiększa potencjał wzrostu całej produkcji, ale przede wszystkim sanowi zasadniczą zmianę w jakości finalnego produktu.


Maksymalnie gładka okleina o stałej równej wilgotności to ideał poszukiwany przez producentów wyposażenia wnętrz, drzwi oraz w rzemiośle artystycznym i samochodowym. Od sierpnia b.r. Wydział Produkcji Okleiny Barlinka posiada suszarnię gwarantującą najwyższe standardy jakości. Linia posiada 6 sekcji ze strefami doprasowania i chłodzenia. Jej wyposażenie i wielkość pozwalają na suszenie surowca o długości do 4,2 m i grubości od 0,3 mm do 2 mm.

Zaplecze technologiczne barlineckiej suszarni, zakupione od renomowanej firmy Grenzebach, pozwala na osiągniecie parametrów szczególnie poszukiwanych przez odbiorców. Są to przede wszystkim gładkość okleiny i maksymalne wyeliminowanie pofałdowań. Co więcej, produkt finalny na całej powierzchni płata osiąga stałą i równą wilgotność. Gładkość okleiny i równomierność jej wysuszenia znacząco ułatwiają dalszą obróbkę materiału i jego efektywne wykorzystanie poprzez ograniczenie odpadu.
Wysoka wydajność nowego urządzenia daje możliwość suszenia ponad 6 mln m2 okleiny rocznie. Razem z trzema pozostałymi suszarniami, potencjalne moce przetwórcze Barlinka w tej sferze wzrosły do ponad 13 mln m2 okleiny w ciągu roku.

Nowa suszarnia Barlinka będzie przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby produkcji najbardziej poszukiwanych oklein z dębu oraz z surowców, których naturalne właściwości czynią je trudniejszymi w obróbce, tj. z gatunków: buk, olcha i brzoza. Inwestycja pozwoli na dalszą dywersyfikację produkcji z korzyścią dla odbiorców w kraju jak i za granicą. Obecnie Barlinek oferuje ok. 50 wzorów fornirów naturalnych. Jest to najbogatszy asortyment na rynku rodzimym proponowany przez jednego producenta. Wśród gatunków krajowych, w stałej ofercie znajdują się m.in.: buk, dąb, jesion, olcha i brzoza. Z surowców importowanych wytwarzane są forniry m.in. z drewna: czereśni, orzecha amerykańskiego, klonu kanadyjskiego, anegre, bubingi, dibetou, mutenye, sapelli, padouk, doussie, iroko i wenge. Wszystkie forniry są skrupulatnie selekcjonowane pod względem ich dalszego przeznaczenia. Podział na klasy płytowe, drzwiowe, meblowe pozwala na realizację zamówień dla każdej grupy odbiorców. Dzięki odpowiednio wyważonemu stosunkowi jakości do ceny, Barlinek trafia również w oczekiwania tych, którzy w swoich produktach dopuszczają więcej naturalnych cech drewna. Standardowa grubość oklein oferowanych przez firmę zawiera się między 0,6 mm a 0,8 mm, jednak na specjalne zamówienie dostępne są również forniry w grubościach od 1,0 do 2,0 mm. Roczna produkcja oklein w zakładach Barlinka utrzymywana jest obecnie na poziomie 12 mln m2.

Nowa suszarnia oznacza zakończenie pierwszego etapu inwestycji na Wydziale Produkcji Okleiny w Barlinku. W niedalekiej przyszłości planowana jest modernizacja starszych maszyn i urządzeń suszarniczych, jak również zakup nowych skrawarek.


Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 354

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >