Nowe starostwo w Otwocku

Nowe starostwo w Otwocku

Budynek starostwa powiatowego w Otwocku lata świetności ma już dawno za sobą. Bezkształtna bryła bardziej przypomina stary magazyn niż urząd.

 

Dodatkowym problemem są rozsiane po całym mieście wydziały, przez co załatwianie urzędowych spraw jest nie tylko uciążliwe, ale i bardzo czasochłonne. Architekci z pracowni architektonicznej 81.WAW.PL postanowili temu zaradzić.  Mieszkańcy Otwocka zgodnie twierdzą, że starostwo przy ulicy Górnej 13 nie należy do reprezentacyjnych budynków miasta. Upływający czas wyraźnie zostawił tu swój ślad. Jednakże największym problemem jest rozmieszczenie poszczególnych wydziałów w różnych częściach miasta, a w przypadku zarządu dróg powiatowych – nawet poza granicami miasta. Na szczęście taki obraz starostwa już niedługo odejdzie w niepamięć. Wyłoniona w wyniku przetargu pracownia architektoniczna 81.WAW.PL przygotowała nowatorską koncepcję, która całkowicie odmieni obraz dzisiejszego starostwa.

 

Czytaj również: Terminal pasażerski we Wrocławiu otwarty

 

Projekt zakłada przeniesienie starostwa z ulicy Górnej na ulicę Komunardów, gdzie powstanie nowoczesny budynek połączony łącznikiem z budynkiem znajdującym się na sąsiedniej działce. Całość będzie nawiązywała do tradycji uzdrowiskowo-sanatoryjnych Otwocka – wyjaśnia Rafał Grudziąż z pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. Obecnie przy ulicy Komunardów mieszczą się niektóre wydziały starostwa oraz dom dziecka. Znajdujący się tam budynek ulegnie przebudowie tak, aby wszystkie wydziały podlegające starostwu znajdowały się w jednym miejscu.  - Dzięki temu mieszkańcy nie będą już musieli przemieszczać się po całym mieście w celu załatwienia urzędowych spraw – dodaje Grudziąż.

 

 

Projekt przygotowany przez pracownię jest ściśle związany z charakterem działki. Myślą przewodnią podczas tworzenia planów było właśnie nawiązanie do niezwykłego, pełnego sosen otoczenia – zaznacza architekt Anna Paszkowska. Nieregularna bryła budynku zostanie pokryta betonowymi odlewami w kształcie i kolorze pni drzew, dzięki czemu całość idealnie wkomponuje się w tak charakterystyczne dla Otwocka otoczenie – sosnowych drzew i zieleni. Ze względu na liczne drzewa znajdujące się na działce architekci zdecydowali się na rozczłonkowanie bryły na moduły, co w przyszłości da szerokie możliwości rozbudowy obiektu poprzez dodanie kolejnego modułu. Budynek starostwa powiatowego zostanie połączony ze starą częścią szklanym łącznikiem na pierwszym piętrze, który będzie niemal niewidoczny wśród zimozielonych drzew.

 

Czytaj również: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik”.

 

- Oprócz łącznika na uwagę zasługują także ogromne skośne okna zamontowane na elewacji całego budynku. Takie rozwiązania rzadko można spotkać w obiektach publicznych. Umożliwi ono optymalny dopływ światła do większości pomieszczeń, a jednocześnie pozwoli na harmonijne powiązanie wnętrz z otaczającą przyrodą – dodaje Paszkowska.

 

 

Architekci zaplanowali dwukondygnacyjny budynek, który w pełni się zgra z sąsiednią zabudową jednorodzinną. - Zależało nam, aby nowe starostwo nie stało się konkurencją dla otwockiego stylu świdermajer, a było poszanowaniem tej tradycji i dorobku. Stąd też niewysoka zabudowa, wykorzystanie materiałów przypominających drewno oraz ażurowe zdobienia fasady budynku – wyjaśnia Rafał Grudziąż. Na szczególną uwagę zasługuje zaplanowane na terenie starostwa biuro obsługi mieszkańca, które znajdzie się w najbardziej reprezentacyjnej części najmocniej wysuniętego modułu. Biuro powstanie na dwukondygnacyjnej przestrzeni z ogromnym przeszkleniem na jednej ze ścian. Nieregularne szprosy nawiążą do otaczających budynek drzew.

 

Czytaj również: Prestiżowe kurorty dostępne także w Polsce


W piętrowym budynku starostwa oprócz wydziałów mają powstać także sale konferencyjne oraz restauracja wśród koron drzew. Na terenie wokół obiektu przewidziano natomiast trzy place pod miejsca parkingowe, które mają pomieścić łącznie prawie 160 samochodów. Do budynku starostwa będą prowadzić dwa wejścia umieszczone naprzeciw siebie. Elewacja przy głównym wejściu została dodatkowo ozdobiona rozetą w kształcie wycinanki kołbielskiej. - Takie było specjalne życzenie starosty Bogumiły Więckowskiej - tłumaczy Anna Paszkowska.

 

 

Właśnie rozpoczynają się prace nad projektem budowlanym. Jeśli plany Zarządu powiatu nie ulegną zmianie, w przyszłym roku zaczną się pierwsze prace przy budowie nowej siedziby urzędu.

 

 

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 506

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >