Nowoczesne budownictwo - łącznik termoizolacyjny, który nie ogranicza wyobraźni projektanta

Nowoczesne budownictwo - łącznik termoizolacyjny, który nie ogranicza wyobraźni projektanta

Wzrastające koszty energii oraz zaostrzone przepisy Prawa budowlanego w kwestii energooszczędnych budynków powodują, że niektóre innowacyjne pomysły architektów są niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowa-nia. Odpowiedzią na te problemy jest łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb. Umożliwia on realizację nawet najbardziej wyszukanych, a jednocześnie niezwykle energooszczędnych projektów architektonicznych. Czytaj dalej

Isokorb jest najczęściej stosowany w balkonach, które stanowią niezwykle ważny i pożądany przez inwestorów element nieruchomości. Są one nie tylko miejscem relaksu i wypoczynku, ale pełnią także wiele praktycznych funkcji. Powodują także znaczny wzrost wartości domu czy mieszkania.

 

Z punktu widzenia architekta i wykonawcy balkony stanowią jednak duże wyzwanie. Jako eksponowane elementy budynku są szczególnie narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być od-porne na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczów. Ponadto są miejscem szczegól-nie narażonym na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących wiele strat budowlanych, np. niekontrolowaną ucieczkę ciepła z mieszkania. Dlatego w obliczu wyzwania, jakim jest dopasowanie do siebie efektywności energetycznej nieruchomości i indywidualnej architektury projektanci rezygnują czasami niepotrzebnie z balkonów. Powodem są zazwyczaj wzrastające wymagania w zakresie jak najlepszej energooszczędności budynków – komentuje Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier, Schöck Polska.

 

Odpowiedzią na dylematy projektantów jest balkonowy łącznik Schöck Isokorb. Dzięki temu, że stanowi on dodatkowy element nośny konstrukcji oraz posiada filigranową budowę, oferuje prawie nieograniczone możliwości architektoniczne. Ponieważ jest on wbudowywany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, zapewnia także całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie w przeciwieństwie do balkonów obłożonych grubą warstwą izolacji.

Isokorb, skutecznie zapobiegając mostkom termicznym, spełnia także najwyższe wymagania wobec efektywnych energetycznie produktów budowlanych. Tym samym jego zastosowanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości – dodaje Maciej Kowalczyk.


Isokorb jest dostępny w wielu wersjach. Z powodzeniem może być stosowany w połączeniach żelbetonowych, żelbetu ze stalą czy drewnem oraz stali ze stalą.
W zależności od typu wkładki Schöck Isokorb używa się  m.in. do izolacji balkonów wspornikowych (wylewanych na budowie i prefabrykowanych), w tym balkonów na-rożnych, loggi i balkonów na podporach, konsoli stropowych będących podporą dla dodatkowej warstwy muru/okładziny, powierzchni pomiędzy wysuniętą balustradą a stropem, pomiędzy attyką a stropem, belek, płyt ściennych, połączenia wsporników stalowych z żelbetem oraz wsporników stalowych z konstrukcją stalową.

Łączniki Isokorb są z powodzeniem stosowane na świecie od 25 lat. W tym czasie zostały one użyte ponad 10 mln razy. Ich wysoką jakość i bezpieczeństwo użytko-wania na budowie potwierdza aprobata techniczna Instytutu Techniki Budowlanej: AT-15-6079/2007. Ponadto najnowszy typ łącznika - Schöck Isokorb XT - otrzymał od niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych (Passivhaus Institut) certyfikat „Kon-strukcji o zredukowanej ilości mostków termicznych”. Dzięki temu może być on z powodzeniem stosowany także w balkonach domów pasywnych.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Partner of Promotion Sp. z o.o./budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 597

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >