Nowoczesny szpital powstanie w Żywcu
Sfinansują i wybudują szpital, a potem przez 30 lat będą nim zarządzać i świadczyć usługi medyczne. Pilotażowy w Polsce projekt PPP w służbie zdrowia zrealizują wspólnie w Żywcu Starostwo Powiatowe oraz InterHealth Canada Limited. 15 września podpisano umowę, której efektem będzie nowy szpital i nowoczesne usługi medyczne na miarę XXI wieku.
Pilotażowy, Przełomowy, Postępowy – tak można rozwinąć skrót PPP w przypadku projektu w powiecie żywieckim. Zawarta 15 września w Żywcu umowa otwiera drogę do pierwszego w Polsce Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w służbie zdrowia. – Zdecydowaliśmy się na wyjątkowy model, który daje regionowi podwójną korzyść – mówi Andrzej Zieliński, starosta żywiecki. – Prywatny partner nie tylko wybuduje nowy szpital, lecz także stworzy nowoczesny system usług medycznych, którym będzie zarządzał przez 30 lat – dodaje i podkreśla, że wraz z transferem kapitału nastąpi transfer wiedzy. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 200 mln zł. To co partner publiczny włoży do projektu, to teren i wyposażenie starego szpitala, działka pod nowy obiekt oraz droga dojazdowa, którą zobowiązuje się wybudować.
Czytaj również: Budowa biurowca feniks w Warszawie
PPPionierzy z Żywca
Powiat żywiecki jest pionierem w staraniach o inwestycję w systemie PPP. Starostwo już kilka lat temu uznało, że nie opłaca się remontować starego, przeszło stuletniego szpitala, ponieważ wartość prac przekroczyłaby koszt stworzenia nowego obiektu. Władze powiatu zdecydowały, że będą szukać prywatnego partnera do budowy szpitala. Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. – "Planując inwestycję, podejmujemy globalne analizy. W Europie Środkowo-Wschodniej tylko Polska ma w nich zielone światło" – tak George Commander, prezes InterHealth Canada Limited komentuje decyzję o wejściu na polski rynek. – "Wśród samorządów z kolei najbardziej zaawansowaną wizję i największą determinację do realizacji projektu ma powiat żywiecki" – dodaje i podkreśla, że podpisana dziś umowa to początek drogi. Przed partnerami roczne starania o zapewnienie finansowania inwestycji, które w dużej mierze zależą od warunków kontraktowania usług medycznych w Polsce. W ciągu 12 miesięcy ma powstać także dokumentacja projektowa, tak by można było wystąpić o pozwolenie na budowę. Sama realizacja inwestycji potrwa 30 miesięcy.
Partnerstwo rozwija
Na początku 2015 roku na Polach Lisickich w Żywcu stanie nowoczesny szpital, którego powierzchnia użytkowa wyniesie 18,4 tys. mkw. Nowoczesny będzie także wachlarz usług medycznych, dostępnych w ramach publicznej służby zdrowia. Do dyspozycji pacjentów będą między innymi tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, wiele usług specjalistycznych zostanie rozszerzonych, powstaną też nowe poradnie. W szpitalu planuje się uruchomienie oddziału ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów. Nowością będzie też centrum kompleksowej opieki „One-stop-shop” (Wszystko pod jednym dachem). Dzięki tej metodzie spora część przeprowadzanych badań, oceny stanu zdrowia, leczenia oraz wypisów wykonywana będzie przy minimalnej ilości kroków i – jeśli jest to możliwe z medycznego punktu widzenia – nawet podczas jednej wizyty.
Czytaj również: Rozpoczęcie drugiego etapu budowy Osiedla Oaza
Inwestor ma plan
Wszystkie te przykłady pokazują, że model PPP planowany w Żywcu wykroczy poza inwestycję w budynki. System zaproponowany przez InterHealth Canada Limited określa się mianem „Design, Build, Operate, and Deliver – DBOD” (Projektuj, Buduj, Zarządzaj i Dostarczaj). – "To profesjonalny sposób na tworzenie od podstaw obiektów szpitalnych, którymi potem można dobrze zarządzać i które dobrze służą społeczeństwu" – uważa Antoni Juraszek, dyrektor szpitala powiatowego w Żywcu. –" Specjalizujemy się w tego typu projektach" – dodaje George Commander, prezes InterHealth Canada Limited i podkreśla: "Wszędzie, gdzie inwestujemy w obiekty medyczne, przenosimy najlepsze doświadczenia w zarządzaniu służbą zdrowia. Wywodzimy się z kanadyjskiego sektora publicznego, a naszymi partnerami są najważniejsze publiczne instytucje i ośrodki zdrowia w Kanadzie – szpitale kliniczne, specjalistyczne i ośrodki zdrowia – oraz prywatne centra medyczne. Wiemy, nie tylko jak budować, ale także - jak leczyć."
Region skorzysta
Nowoczesny system zarządzania sprawi, że nowy szpital w Żywcu stanie się dwa razy bardziej efektywny od obecnego, choć będzie miał podobną liczbę łóżek szpitalnych. Oznacza to, że obsłuży 2 razy więcej pacjentów. Wpłynie na to także nowoczesny sprzęt oraz architektura, ponieważ obiekt będzie tak zaprojektowany, by maksymalnie usprawnić przepływ pacjentów, leków i procedur medycznych.
Firma InterHealth Canada oblicza, że dzięki inwestycji w powiecie przybędzie ok. 300 nowych miejsc pracy.
Kolejną korzyścią dla regionu będzie rewitalizacja terenu starego szpitala, gdzie powstanie Green Village, czyli nowoczesny kompleks geriatryczny. Według planów działać tam mogą poradnie dla osób starszych, oddział opieki długoterminowej, kompleks domów spokojnej starości oraz hotel uzdrowiskowy. Przebudowa starego szpitala rozpocznie się po uruchomieniu usług medycznych w nowym obiekcie.
Czytaj również: Zakup mieszkania z gotową kuchnią
Służba zdrowia dla każdego
- "Nowy szpital będzie otwarty dla wszystkich, niezależnie od dochodu i statusu społecznego, a jego budowa nie będzie kosztem dla pacjentów" – informuje Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki. – "Przez 30 lat władze samorządowe będą monitorować zarówno jakość usług medycznych, jak i efektywność placówki" – dodaje. Umowa podpisana między stroną publiczną i prywatną określa rygorystyczny sposób kontroli, w tym wprowadza także obowiązek przeprowadzania audytów zewnętrznych.
Partnerstwo na starcie
- "Powodzenie pilotażowego PPP w służbie zdrowia w Polsce będzie miało wpływ na cały sektor publicznej opieki medycznej – uważa Andrzej Zieliński, starosta żywiecki. – Sukces żywieckiego projektu zależy z kolei od partnerstwa na wszystkich szczeblach, w tym od dostosowania systemu kontraktowania usług medycznych do specyfiki Partnerstwa Publiczno-Prywatnego" – dodaje. Długoterminowość projektu jest pożądana nie tylko ze względu na zapewnienie finansowania. Umożliwia także strategiczne planowanie rozwoju usług medycznych.
Źródło: Mowa PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
- Domy szeregowe Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Powierzchnie magazynowe - większa hala magazynowa... Liczba postów: 18 Grupa: Inwestycje Jeżeli już rozmawiamy o inwestycjach w powierzchnie magazynowe, to należy wziąć pod uwagę lokalizację i standard obiektu. Duża ilość ofert, np. jak tu https://w...