O czym należy pamiętać przed wyborem stolarki okiennej?

O czym należy pamiętać przed wyborem stolarki okiennej?

Przed zakupem stolarki musimy podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących między innymi jej kształtu, parametrów technicznych czy koloru. Czasem jednak zdarza się, że okna są inne niż tego oczekiwaliśmy. Czytaj dalej

 

Wówczas nie wiemy, co robić. Warto zatem poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jakie przysługują nam prawa i gdzie możemy szukać pomocy. Podejmując decyzję o zakupie okien, najczęściej kierujemy się ich estetyką, ceną czy parametrami technicznymi. Zazwyczaj nie czytamy wnikliwie umów czy warunków gwarancji. Niewiele osób też wie, co warto sprawdzić, jeśli okna montuje nam ekipa. Tymczasem wiedza z tych obszarów pomoże uniknąć nam wielu problemów.

 

Czytaj również: System rolet nadstawnych

 

Gwarancja spokoju

Chociaż nasze prawo nie nakłada na producentów obowiązku wydawania gwarancji, to jednak wśród godnych zaufania firm jest ona normą. Dokument ten określa sposób naprawy lub wymiany produktu w przypadku jego ewentualnych wad. Gwarancji udziela zwykle producent, ale może być to również sprzedawca. Powinniśmy otrzymać ją na piśmie, gdyż tylko wówczas będziemy mogli dochodzić swoich praw z jej tytułu – tłumaczy Przemysław Serwin, Manager ds. Jakości Usług z OKNOPLAST.

 

Bardzo ważną kwestią, którą należy sprawdzić, jest zakres gwarancji. Najlepiej, gdy obejmuje ona całe okno. Może się jednak zdarzyć, że dotyczy ona jedynie niektórych elementów np. szyby czy klamki. Warto też zwrócić uwagę na okres obowiązywania gwarancji. Każdy producent ustala go bowiem indywidualnie. Powinniśmy też pamiętać, że jej czas może być różny dla każdego elementu np. 4 lata gwarancji na klamkę, a 2 na całe okno.

 

Czytaj również: Okna zamiast szklanych ścian


Do gwarancji dołączana jest karta gwarancyjna. Muszą w niej być określone szczegółowe warunki gwarancji – okres obowiązywania, obowiązki producenta oraz powody do złożenia reklamacji. Gwarancja oczywiście musi posiadać pieczątkę i podpis wraz z datą sprzedaży okna. Poza kartą gwarancyjną powinniśmy otrzymać też deklarację CE, powterdzającą zgodność produktu z unijnymi normami. Dokument ten musi być opatrzony pieczątką kontrolera i zawierać informację o dacie produkcji okna. Deklaracja CE zawiera też informacje nt. parametrów technicznych produktu – tłumaczy Przemysław Serwin z OKNOPLAST. Gwarancja zazwyczaj nie obejmuje usterek wynikających  z nieprawidłowego użytkowania. Przy zakupie okien powinniśmy zatem domagać się pisemnej instrukcji użytkowania.

 

 

Montaż

Często warunkiem obowiązywania gwarancji na okna jest prawidłowy montaż. Dobrze zatem do tego celu zamówić ekipę, polecaną przez producenta czy sprzedawcę, która wstawi okna zgodnie z jego zaleceniami. Jednak nawet gdy montażyści są sprawdzeni, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas ich pracy.  Częstym błędem przy montażu okien jest ich nieprawidłowe umiejscowienie w szerokości ściany. Wówczas w miejscach styku ramy z murem powstają mostki termiczne, a wokół naszych okien może rozwinąć się pleśń. Aby tego uniknąć, pamiętajmy że okna powinny być osadzone w ścianie tak jak jest to w projekcie wykonawczym. Jeśli jednak nie znajdziemy takiej informacji, upraszczając można przyjąć, że okna  w ścianie jednowarstwowej powinny być osadzone w połowie jej grubości, w dwuwarstwowej np. przy zewnętrznej krawędzi muru, natomiast w trójwarstwowej na poziomie ocieplenia – radzi Przemysław Serwin z OKNOPLAST. Przed montażem okien należy uzupełnić braki w ościeżu i oczyścić je.
W przeciwnym razie bowiem nie będzie można odpowiednio zamocować ramy do muru, ani uszczelnić ościeża.

 

Czytaj również: Jak dbać o okna, by służyły nam długie lata?


Kolejnym elementem, jaki powinniśmy sprawdzić, jest rozmiar szczeliny między profilem a murem. Jeśli będzie ona zbyt wąska, może to spowodować zniekształcenie ramy. Jeśli natomiast odstęp będzie zbyt szeroki, okno nie będzie zamocowane dość stabilnie. Warto też zwrócić uwagę na sposób mocowania profilu do ściany. Ilość i rodzaj łączników powinien być zgodny z zaleceniem producenta. Dobrze również skontrolować, czy kotwy lub dyble zostały solidnie zamocowane w ścianie. Przyjrzyjmy się też czy, podczas montażu rama nie została uszkodzona lub zabrudzona. Na koniec należy sprawdzić, czy skrzydła można otworzyć i zamknąć bez użycia znacznej siły i czy żaden element nie ociera ramy okiennej . Może to bowiem oznaczać, że okno zostało źle osadzone. Oczywiście powinniśmy to zrobić jeszcze w obecności ekipy. Wówczas będzie nam najłatwiej skłonić ją do ewentualnych poprawek

 

 

Bez gwarancji, bez szans?

A co gdy nie otrzymaliśmy gwarancji na okna ani na montaż? Czy wówczas nie możemy dochodzić swoich praw? Nawet jeśli producent nie udzielił nam gwarancji, możemy złożyć reklamację na podstawie niezgodności towaru lub usługi z umową. Możliwość taką mamy w ciągu dwóch lat od wydania towaru. Przepis ten obowiązuje w każdym  przypadku zawarcia umowy ze sprzedawcą, czyli również gdy chodzi o montaż. Wówczas to właśnie sprzedawca jest zobowiązany przyjąć reklamację. Pamiętajmy, że do tego celu nie jest potrzebny kierownik czy właściciel sklepu – tłumaczy Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Energooszczędne okna


Na zgłoszenie reklamacji mamy dwa miesiące od momentu zauważenia usterki. Sprzedawca powinien rozpatrzyć ją  w ciągu 14 dni. Jego obowiązkiem jest też dostarczenie pisemnej odpowiedzi na adres podany przez konsumenta. Jeśli tego nie zrobi, w świetle prawa, znaczy to, że uznaje on naszą reklamację. Składając reklamację na podstawie niezgodności towaru  z umową, możemy domagać się jego wymiany na nowy, bezpłatnej naprawy lub zwrotu pieniędzy. W niektórych przypadkach mamy prawo odstąpić od umowy, jednak nie wówczas gdy usterka jest nieistotna – tłumaczy Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

 

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 427

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >