Obiekty naukowo-badawcze w Europie Centralnej

Obiekty naukowo-badawcze w Europie Centralnej

2 tys. m kw powierzchni i aparatura badawcza na najwyższym poziomie. Całość warta 26 mln zł – w Toruniu studenci fizyki korzystają z jednego z najnowocześniejszych obiektów naukowo-badawczych w Europie Centralnej.

 

Autorem projektu Centrum Optyki Kwantowej jest PM Group, firma architektoniczno-inżynierska. Prace budowlane przy toruńskim Centrum Optyki Kwantowej (COK) trwały od lipca 2009 roku. Przez ponad dwa lata w dobudowanym skrzydle Instytutu Fizyki, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powstawał jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Znajdują się w nim m.in. laboratoria naukowo-badawcze, pracownie komputerowe, sala audytoryjna, sale seminaryjne i pomieszczenia biurowe. Obiekt został zaprojektowany także z myślą o niepełnosprawnych.

 

Czytaj również: Rośnie liczba nowych mieszkań

 

- To nietuzinkowy projekt, który był wyzwaniem dla naszych projektantów – mówi Andrzej Schindler z PM Group, firmy architektoniczno-inżynierskiej, która była autorem projektu i pełniła nadzór nad inwestycją. – Ze względu na specyfikę badań prowadzonych w obiekcie musieliśmy przygotować projekt, który m.in. precyzyjnie rozplanuje wyjątkowo dużą, jak na zajmowaną powierzchnię, liczbę instalacji zarówno typowo budynkowych, jak i niestandardowych technologicznych – dodaje. Po analizach specjaliści uznali, że obiekt zostanie wyposażony w urządzenia chłodu technologicznego, w pełną klimatyzację zapewniająca klase czystości powietrza ISO8, a także zostanie maksymalnie zabezpieczony przed przenoszeniem się wszelkich drgań. Minimalizacja tych ostatnich, z uwagi na czułość prowadzonych pomiarów, wpłynie na jakość badań fizyków kwantowych.

 

 

Na specyfikę i trudność prac projektowych wpłynęła także lokalizacja nowo otwartego Centrum. – COK powstał na patio funkcjonującego od kilku dziesięcioleci budynku Wydziału, który mieści się w samym centrum Torunia. Projektowaliśmy więc obiekt na ciasnej działce, z uwzględnieniem sąsiadującej infrastruktury i ze świadomością, że podczas prac budowlanych tuż obok będą trwały zajęcia dydaktyczne – wyjaśnia Andrzej Schindler.

 

Czytaj również: Zakład produkcyjny wyposażony w najnowocześniejsze technologie

 

W wyniku prac projektantów powstał nowoczesny ośrodek, który prowadzi badania m.in. w zakresie: optyki i optyki kwantowej, spektroskopii, optyki nanostruktur, czy też zastosowań spektroskopii w naukach biomedycznych. Zaawansowane wyposażenie COK pozwala na kształcenie studentów i doktorantów w szybko rozwijającym się polu fizyki laserów i optyki kwantowej. Według władz Wydziału nowoczesność COK pozwoli zrównać poziom badań toruńskich fizyków z najlepszymi laboratoriami w tej dziedzinie w Europie.

 

Koszt projektu, który w 85% pokryły środki unijne, wyniósł blisko 26 mln zł. Finansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z puli przeznaczonej na rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego. Toruńskie Centrum jest zwieńczeniem zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rozbudowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu - utworzenie Centrum Optyki Kwantowej - zastosowania w naukach przyrodniczych i biomedycznych”.

Źródło: Profit Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 537

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >