Obróbka komina i ściany przy układaniu papy termozgrzewalnej

Obróbka komina i ściany przy układaniu papy termozgrzewalnej

Największy kłopot w wykonaniu izolacji dachu płaskiego sprawiają obróbki detali (attyki, ściany, kominy, wywietrzniki itp.). Są to też miejsca, w których najczęściej dochodzi do przecieków i w których najczęściej popełniane są błędy wykonawcze. Prawidłowe wykonanie obróbek detali będzie rzutować na całość prac hydroizolacyjnych. Zgodnie z powiedzeniem: "diabeł tkwi w szczegółach". Czytaj dalej

Obróbka komina i ściany.

 Pierwszym krokiem w wykonywaniu obróbek komina i ściany (podobnie jak w przypadku innych detali dachowych) jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, do której będziemy wgrzewać papę musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego zapewniająca odpowiednią przyczepność wgrzanej papy nie może przekroczyć 6%. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania izolacji pionowych budynku. Tak przygotowane podłoże betonowe należy zagruntować preparatem gruntującym i pozostawić do przeschnięcia. Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni. Zgruntowanie powierzchni stanowi także tymczasową ochronę powierzchni przed wnikaniem do niej wody opadowej. Następnie na połaci dachowej zgrzewana jest papa podkładowa (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe).  W narożu ściany (komina) montujemy trójkątny klin styropianowy oklejony papą podkładową. Kolejnym krokiem jest zgrzanie pasa papy podkładowej np. CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV200 S40 na połaci dachowej i ścianie. Zgrzewamy papę nawierzchniową na połaci dachu (bez jej wywijania na płaszczyzny pionowe).  Następnie zgrzewamy pasy papy nawierzchniowej np. CZARNA MAMBA SBS MAX PYE PV250 S52H na połaci dachowej i ścianie. UWAGA nie należy stosować do wykonywania obróbek detali dachowych pap na osnowie z welonu szklanego z uwagi na niską wytrzymałość tego materiału. Końcową czynnością jest montaż listwy dociskowej i uszczelnienie jej połączenia ze ścianą (kominem) przy użyciu masy trwale plastycznej.

Zaproponowane w artykule materiały pełnią rolę propozycji. Obróbki można wykonywać z użyciem każdego materiału z oferty handlowej Swisspor Polska (wyjątkiem są tutaj papy oksydowane na osnowie z welonu szklanego). Przedstawiony w publikacji sposób wykonania obróbki ściany i komina dotyczy tylko jednego wybranego problemu (pokrycie dachowe bez izolacji termicznej na podłożu betonowym). Firma Swisspor Polska świadczy również usługi doradcze. Nasi Doradcy Techniczni pomagają w rozwiązywaniu nietypowych problemów związanych z pokryciami dachowymi (numery telefonów do Doradców Technicznych znajdują się na stronie internetowej www.swisspor.pl).

 

Źródło: SWISSPOR POLSKA, KLAXON COMMUNICATIONS / budnet.pl
Autor: mgr inż. Marcin Bernaś, Swisspor Polska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19404 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >