Ochrona akustyczna z wełny mineralnej - materiału izolacyjnego, który jest prosty i szybki w montażu

Ochrona akustyczna z wełny mineralnej - materiału izolacyjnego, który jest prosty i szybki w montażu

Różnorodny zakres zastosowania wyrobów z wełny mineralnej w ochronie akustycznej wynika z jej właściwości: dużej chłonności akustycznej (współczynnik pochłaniania dźwięku), małej sztywności dynamicznej oraz dużego tłumienia wewnętrznego energii akustycznej. Szczególnie polecana do montażu izolacji ścian działowych, a także izolacji sufitów pomieszczeń technicznych i garaży podziemnych w technologii „suchego” montażu. Czytaj dalej

 

W konstrukcjach dźwiękochłonnych, takich jak sufity podwieszane (płaskie i przestrzenne) płyty z wełny mineralnej (zarówno kamiennej jak i szklanej) spełniają funkcję pochłaniacza dźwięków i są układane w wolnej przestrzeni pomiędzy stropem a elementami osłonowymi. W systemach suchej zabudowy , stosowanych jako przegrody dźwiękoizolacyjne, wełna wypełnia przestrzeń między płytami osłonowymi, również w ustrojach dźwiękoizolacyjnych wykonywanych na ścianach masywnych z powodzeniem stosuje się wełnę mineralną. Warstwy tłumiące z wełny mineralnej w podłogach pływających, stosowanych na stropach, zwiększają izolacyjność stropu od dźwięków uderzeniowych i powietrznych.

 

Wyroby z wełny mineralnej używane są również do wyciszania hałasów od instalacji , wodnej i centralnego ogrzewania - jako otuliny izolujące i tłumiące drgania przewodów, a także w tłumikach instalacji wentylacyjnych. W zabezpieczeniach przemysłowych wełną wypełnia się ścianki kabin dźwiękoszczelnych, ekrany dźwiękochłonnoizolacyjne, obudowy oraz osłony maszyn.

 

Należy zaznaczyć, że w przypadku układów dźwiękoizolacyjnych wełna mineralna stanowi element przegrody. Dlatego też parametry akustyczne podawane są dla konkretnych dźwiękoszczelnych układów konstrukcyjnych.

 

Ochrona akustyczna z wełny mineralnej materiału izolacyjnego, który jest prosty i szybki w montażu

 

Czytaj również: Specjalistyczne panele akustyczne - sposobem na zmniejszenie hałasu w budynkach

 

ISOVER wprowadził do sprzedaży – wełnę mineralną, która zmienia i ułatwia dotychczasowy sposób izolowania sufitów w pomieszczeniach technicznych i garażach podziemnych. Montaż odbywa się na sucho – bez użycia chemii, co uniezależnia prace budowlane od pogody. Dzięki pozytywnym wynikom najnowszych badań, produkt zyskał jeszcze lepsze deklaracje. Teraz Stropmax 31 wyróżnia się klasą tolerancji T5 dla całego zakresu grubości i doskonałymi właściwościami pochłaniania. Najwyższy współczynnik pochłaniania dźwięku AW=1,00 osiągany jest już od grubości 50 mm. Bez zmian pozostaje znakomity współczynnik przewodzenia ciepła – lambda 0,031 W/mK. 

 

Niekwestionowaną zaletą produktu ISOVER jest skrócenie czasu i ułatwienie montażu, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów. Przed pojawieniem się Stropmax 31 na rynku korzystano z wełny lamelowej frezowanej. System ten oparty był na pracach mokrych, dlatego przysparzał wykonawcom wielu trudności, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Dodatkowo, duża ilość tynku nakładana na izolację powodowała pogorszenie parametrów związanych z akustyką. Stropmax 31 nie wymaga użycia kleju, tynku lub farb strukturalnych, i tym samym znacznie przyspiesza czas realizacji inwestycji. 


Ochrona akustyczna z wełny mineralnej materiału izolacyjnego, który jest prosty i szybki w montażu

 

Czytaj również: Jak zadbać o dobrą akustykę mieszkań w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej


- Z uwagi na prostotę stosowania, brak ograniczeń i utrudnień spowodowanych pogodą – szczególnie w zimie, łączenie chemiczne wełny mineralnej do sufitu, a następnie jej tynkowanie stają się niepotrzebne. To radykalnie zmniejsza pracochłonność i przyspiesza czas realizacji inwestycji. Z tych powodów dany zakres robót możemy zrealizować dużo szybciej niż przy standardowych rozwiązaniach i przejść na następną budowę. Możemy też wykonać tę pracę w podobnym czasie jak standardowe rozwiązania i pozwolić sobie na „przerzucenie” części ekipy na inną budowę prowadzoną równolegle – mówi Łukasz Gontarz, pracownik firmy wykonawczej NOVEL-BUD z Legionowa.

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 323

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >