Ochrona cieplna z wełny mineralnej

Ochrona cieplna z wełny mineralnej

Każdy z materiałów budowlanych posiada określone właściwości przepuszczalności cieplnej. Jak do tej pory nie udało się wynaleźć materiału, który w 100% zapobiegałby utracie ciepła. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowych form izolacji. Najskuteczniejszą z nich jest wełna mineralna. Czytaj dalej

Zdolność izolacyjna wełny mineralnej wynika z niskiej przewodności cieplnej powietrza uwięzionego pomiędzy jej włóknami. Materiał izolacyjny umieszczony w elemencie konstrukcyjnym budynku minimalizuje wymianę ciepła. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda - λ* jest podstawowym parametrem kwalifikującym wyroby z wełny mineralnej do grupy materiałów termoizolacyjnych. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną. Współczynnik lambda -λ dla wełny mineralnej osiąga wielkość nawet 0,031 (cegła pełna 0,77).

Izolacja cieplna ma wymiar nie tylko praktyczny, z punktu widzenia wygody pracy i życia człowieka, ale przede wszystkim czysto ekonomiczny. Właściwie wykonana izolacja zmniejsza koszty ponoszone na ogrzewanie i schładzanie pomieszczeń. Przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego wełna mineralna, jako izolacja, jest materiałem ekologicznym i ekonomicznym.

 

Czytaj również: Ocieplenie domu to podstawa

 

ochrona cieplna z wełny mineralnej

Jak wynika z wyliczeń specjalistów, koszty poniesione na zakup materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zwrócą się w wyniku oszczędności na kosztach zakupu nośników energii po 2,2 sezonach grzewczych (budynek o pow. 150 mkw, izolacja z wełny mineralnej o grubości 150 mm).

*Lambda jest to stosunek ustalonego strumienia ciepła przewodzonego przez warstwę materiału do spadku temperatury na grubości warstwy. Wartość tego współczynnika (podawana w W/mK) jest wartością stała, niezależną od grubości warstwy izolacji.

 

Czytaj również: Jakie ocieplenie wybrać?

Źródło: MIWO / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 686

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >