Ocieplenie i paraizolacja dachu

Ocieplenie i paraizolacja dachu

O tym czy dach naszego domu będzie energooszczędny decyduje m.in. właściwe wykonanie ocieplenia. W trakcie prac termoizolacyjnych powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, często niedocenianą, warstwę dachu – tzw. paroizolację. Czytaj dalej

Paroizolacje to specjalistyczne materiały osłaniające konstrukcję i termoizolację dachu przed napływem pary wodnej gromadzącej się w domu. Uniemożliwiają również powstawanie w dachach tzw. przewiewów, które są przyczyną powstawania strat ciepła w budynku. Na czym dokładnie polega rola paroizolacji?

Otóż każda, nawet najlepsza wełna mineralna stosowana do ocieplania dachów z poddaszem użytkowym, podatna jest na działanie pary wodnej gromadzącej się w domu. Jeśli dojdzie do jej zawilgocenia, to w efekcie nie będzie należycie spełniać swojej funkcji. A to w konsekwencji zwiększy energochłonność naszego domu. Aby tego uniknąć powinniśmy zastosować właśnie paroizolację.
- Para wodna przemieszcza się w materiale izolacyjnym razem z ruchem ciepłego powietrza – tłumaczy Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie - Dlatego folie paroizolacyjne, które skutecznie hamują jej napływ, umieszcza się najczęściej od wewnętrznej - cieplejszej strony budynku.

 


Na rynku istnieje kilka rodzajów paraizolacji - bariery parowe, opóźniacze oraz najbardziej nowoczesne regulatory pary. Wybór konkretnego rozwiązania zależy m.in. od budowy dachu, dlatego decyzję w tej sprawie najlepiej jest skonsultować z projektantem. Powinniśmy pamiętać jeszcze o jednym: w domach z poddaszem użytkowym zastosowanie regulatora pary jest możliwe tylko wtedy, gdy warstwę wstępnego krycia w dachy stanowi wysoko paro-przepuszczalna membrana wstępnego krycia (w skrócie MWK).
Jedno jest pewne. Budowa ciepłego i bezpiecznego dachu, to zadanie znacznie bardziej skomplikowanie, niż układanie w łazience płytek, malowanie w pokoju ścian czy gipsowanie. Dlatego bez względu na dodatkowe koszty, powinniśmy od razu zatrudnić sprawdzoną i doświadczona firmę dekarską. W przeciwnym wypadku koszty naprawy ewentualnych błędów, mogą być znacznie wyższe niż oszczędności, o których myśleliśmy.

 

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 649

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >