Od bala do podłogi
Barlinek S.A. jest największym przedsiębiorstwem przetwórstwa drewna na świecie, w którym produkcja podłóg od surowca do gotowego produktu przeprowadzana jest w jednym miejscu. Gwarantuje to pełną kontrolę jakości na każdym etapie przerobu drewna, a także jego ekonomiczne wykorzystanie.
W 2007 roku, na 4 liniach deski barlineckiej, wyprodukowano w Barlinku ponad 6 mln m2 podłóg. Ich wytworzenie związane było z realizacją pełnego procesu produkcyjnego, na który składają się: obróbka tartaczna drewna iglastego i liściastego, suszenie i klimatyzowanie, produkcja na liniach desek podłogowych i wykańczania warstwy wierzchniej (lakierowanie lub olejowanie) oraz etap pakownia i magazynowania. W przypadku niektórych rodzajów podłóg pełen proces wytwórczy zajmuje nawet trzy miesiące.
W dobie outsourcing’u Barlinek pozostał jednak przy pozornie nieekonomicznym, starym modelu produkcji, który z drugiej strony daje niedostępne dla innych narzędzia do budowania przewagi rynkowej i zdobycia zaufania finalnych odbiorców.
Gwarancja stałej jakości
W wysoko obecnie zautomatyzowanej i skomputeryzowanej produkcji podłóg drewnianych, niezmiennie kluczowa jest jakość naturalnego surowca i jego przygotowania. Posiadanie własnego działu zakupu drewna i zachowanie pełnej kontroli nad obróbką tartaczną oraz nad kluczowym etapem suszenia i klimatyzacji drewna, daje Barlinkowi pewność co do stałej, wysokiej jakości finalnego produktu. Świadczy o tym gwarancja udzielana na produkt, która w przypadku asortymentu deski barlineckiej wynosi nawet 30 lat.
Płynność produkcji
Redukcja kosztów
Układany przez dział zakupów harmonogram dostaw surowca pozwala na efektywne planowanie produkcji w rozbiciu na gatunki i grupy asortymentowe. Znaczne ograniczenie kosztów wynika również z kompleksowego i optymalnego wykorzystania surowca z uwzględnieniem jego jakości i przeznaczenia. W przypadku Barlinka najlepszej jakości drewno wykorzystywane jest do produkcji okleiny i deski barlineckiej, niższe klasy do wyrobu listew przypodłogowych, a najniższe − ekologicznego biopaliwa. Kora i odpady służą natomiast do pozyskania energii dla procesów technologicznych i ogrzewania.
Nowoczesne wyposażenie zakładu Barlinka umożliwia także ekonomiczne wykorzystanie innych środków produkcji np. energii cieplnej. Zastosowanie instalacji odpylania z recyrkulacją powietrza, pozwala na oczyszczanie ciepłego powietrza odprowadzanego z hal produkcyjnych i jego powtórne użycie.
W rozwoju siła
Barlinek jest obecnie największym producentem podłóg naturalnych na świecie przeprowadzającym pełen proces produkcyjny w jednym miejscu. I chociaż wiążę się to z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, firma z sukcesem implementuje ten model produkcji w swoich kolejnych zakładach na Ukrainie, w Rumunii i niedługo w Rosji.
Źródło: PUBLINK / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...
- prawnik płock Liczba postów: 15 Grupa: Ciekawe pom... Mi bardzo pomógł prawnik Chrzanów, którego w 100% polecam. To osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą.