Od czego zacząć świąteczne porządki?

Od czego zacząć świąteczne porządki?

Mycie okien często znajduje się na początku listy porządków przedświątecznych. Wyczyszczenie ich po zimie, gdy pokryte są warstwą kurzu i brudu, może się okazać bardzo czasochłonnym zajęciem. Jak więc zrobić to skutecznie?

 

Wykurzyć kurz

Rodzaj detergentów oraz sposób czyszczenia uzależniony jest od rodzaju okien, jakie posiadamy w domu. Te, wykonane z drewna wystarczy przetrzeć z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki, a przy silniejszych zabrudzeniach użyć delikatnego detergentu. Ważne jest jednak regularne stosowanie preparatu do pielęgnacji drewna oraz sprawdzanie stanu powłoki lakierniczej. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają także okna wykonane z PVC. Zastosowanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud.

 

 

– Wybierając detergenty należy zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć – mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA. Warto natomiast korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz – dodaje Głuszcz.

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać przed wyborem stolarki okiennej?

 

Bez smug

Najwięcej wysiłku musimy włożyć w dokładne umycie szyb. Na szczęście nowoczesne okna wyposażone są w tzw. szyby zespolone, które czyści się znacznie łatwiej niż te sprzed lat. Warto wiedzieć, że należy myć je z góry na dół, natomiast osuszać w kierunku odwrotnym. Nie powinniśmy ich czyścić, gdy są mocno nasłonecznione, ponieważ płyn odparowuje wówczas zbyt szybko, w efekcie czego tworzą się smugi. Unikajmy również wszystkiego, co może porysować szybę – jej wymiana w oknie PVC nie jest tak łatwa jak mogłoby się nam wydawać.

 

 

Równie istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Powinny być one dostosowywane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Przykładowo resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian czy elewacji można usunąć delikatnie plastikową szpachelką, natomiast trudne do usunięcia substancje (np. tłuszcze) – za pomocą ściereczki namoczonej w detergencie. Bezwzględnie nie należy używać niczego, co mogłoby zarysować powierzchnię ramy lub szyby – szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni.

 

Czytaj również: System rolet nadstawnych


Świąteczne dekoracje

Chcąc podkreślić wyjątkową atmosferę Wielkanocy, warto wprowadzić do naszego mieszkania kilka świątecznych akcentów. Na stole umieśćmy stroik lub koszyczek z pisankami, w ozdobnym naczyniu posadźmy rzeżuchę. Do własnoręcznego przygotowania dekoracji można zachęcić także dzieci. Wykonane z masy solnej figurki baranków czy kurczaczków zawieśmy w oknie na kolorowych wstążkach. Na parapecie postawmy wazon wypełniony gałązkami wierzbowych bazi, a w doniczkach posadźmy żonkile. Tak przygotowane i udekorowane okna tylko czekają na rozpoczęcie świąt i wizytę gości.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 718

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >