Od nieruchomości przedsiębiorcy gmina żąda większej daniny

Od nieruchomości przedsiębiorcy gmina żąda większej daniny

Przedsiębiorca płaci podatek od posiadanych nieruchomości według najwyższej stawki, także gdy z jakichś względów nie są używane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, np. wskutek jej zawieszenia

Inaczej jest tylko wtedy, gdy nieruchomość nie może być wykorzystywana w działalności gospodarczej ze względów technicznych lub jest to budynek mieszkalny albo grunt związany z takim budynkiem.

Podatek od nieruchomości jest często poważną pozycją w kosztach działalności. Przedsiębiorcy ustalający koszty uzyskania przychodów, tj. rozliczający się z dochodów firmy za pomocą księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych, mają prawo zaliczać go w ciężar kosztów podatkowych.

Obciążenie biznesowych nieruchomości

Zasady opodatkowania nieruchomości biznesowych wynikają z art. 1a ust. 1 pkt 3 oraz art. 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol).

Podatek od nieruchomości liczony według najwyższych stawek obciąża będące w posiadaniu przedsiębiorcy:

- budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

- budynki mieszkalne i ich części (lokale) zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej,

- grunty związane z działalnością gospodarczą oraz

- grunty, które zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne albo lasy, lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, zajęte na działalność gospodarczą inną niż rolna lub leśna.

Za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się także grunty służące tej działalności pośrednio, np. trawniki czy zieleńce.

Podatkiem od nieruchomości obciążone są też budowle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorców.

Nieruchomość w rękach przedsiębiorcy

O opodatkowaniu najwyższą stawką budynków, gruntów, a także o opodatkowaniu budowli decyduje sam fakt znajdowania się ich w posiadaniu przedsiębiorcy – osoby fizycznej, spółki prawa handlowego, spółdzielni, przedsiębiorstwa państwowego czy innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność gospodarczą. Posiadacz taki może być ich właścicielem, użytkownikiem wieczystym. Wystarczy jednak, jeśli ma status tzw. posiadacza samoistnego, a nawet zależnego, tj. jest dzierżawcą, najemcą albo użytkuje nieruchomość na podstawie umowy użyczenia. Dlatego, jeśli właściciel niebędący przedsiębiorcą dzierżawi grunt, budynek, wynajmuje piwnice w swym domu przedsiębiorcy, musi płacić od nich podatek według stawek przewidzianych dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą lub zajętych na tę działalność.

Nieistotny rodzaj działalności

Przy kwalifikowaniu nieruchomości do „związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej” i „zajętych na działalność gospodarczą” w rozumieniu art. 5 ust. 2 upol nieistotny jest rodzaj działalności prowadzonej przez właściciela czy posiadacza konkretnego budynku lub gruntu.

Każdy zatem budynek, który może być wykorzystywany do prowadzenia firmy i znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy albo innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, ma być opodatkowany według stawek przewidzianych dla działalności gospodarczej.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 305

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >