Odkurzacze centralne - warto już na etapie budowy domu pomyśleć o takim udogodnieniu

Odkurzacze centralne - warto już na etapie budowy domu pomyśleć o takim udogodnieniu

Budując dom, rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, ile będzie wart za kilka lat. To jednak poważny błąd. Bo każda nieruchomość to dobra inwestycja w przyszłość – zarówno w swoją, jak i kolejnych pokoleń. Dlatego warto zawczasu zainwestować w rozwiązania, które zwiększą jego wartość. Systemy centralnego odkurzania charakteryzują się większą wydajnością od tradycyjnych odkurzaczy. Jednostka centralna takiego odkurzacza z reguły montowana jest w pomieszczeniach takich jak garaż, kotłownia, strych bądź piwnica stąd procesowi sprzątania nie towarzyszy hałas. Czytaj dalej


System centralnego odkurzacza składa się z instalacji rurowej wykonanej z materiałów antystatycznych zapobiegających zatrzymywanie brudu, gniazdek, agregatu ssącego oraz akcesoriów do sprzątania (węża, szczotek itp.). W zależności od modelu uruchomienie instalacji następuje automatycznie po włożeniu węża do jednego z gniazd instalacji, za pomocą pilota bądź po naciśnięciu przełącznika znajdującego się na rączce węza ssącego.

 

Systemy centralnego odkurzania

 

W zależności od wielkości oraz rozplanowania budynku montuję się odpowiednią ilość gniazdek. Jedno gniazdo może obsłużyć ok. od 100 – 200 m2 powierzchni lecz taka praca jest bardzo nie wygodna stąd na budynek o wielkości 150 m2 montuje się 3 gniazda. Zebrane śmiecie wędrują instalacją rurową wspólnej centrali ssącej, stąd po przefiltrowaniu wpadają do worka na śmieci. Zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku co dodatkowo zapobiega pozostawaniu w domu cząsteczek kurzu, wirusów, bakterii roztoczy i innych drobnoustrojów co szczególnie jest ważne dla osób z alergią.

 

Odkurzacze centralne - warto już na etapie budowy domu pomyśleć o takim udogodnieniu

 

Czytaj również: Nowoczesna technologia smart wokół domu i w ogrodzie

 

Odkurzacze centralne można montować w budynkach jedno oraz wielorodzinnych. Najlepiej instalację centralnego odkurzacz jest przewidzieć na etapie projektowania lecz w niektórych przypadkach można także wykonać ją w budynkach juz istniejących  rozprowadzając rury przewodami wentylacyjnymi pod warunkiem że przekrój tych przewodów pozwoli na sprawne działanie wentylacji, między ścianami, czy pod sufitem podwieszanym. Nie jest to możliwe w przypadku starych bloków.

 

Sekret tkwi w ścianie

Podłoga i ściany to tuż po fundamentach najważniejsze elementy każdego domu. Można w nich „ukryć” wiele mało atrakcyjnych wizualnie instalacji i wszelkie rury PVC, okablowanie czy kanały wentylacyjne. Jedną z takich właśnie struktur jest instalacja łącząca poszczególne elementy i punkty systemu centralnego odkurzania. Rozwiązanie to ma trzy główne zalety. Odkurzacza, z racji zamontowania go na stałe w rzadko używanym miejscu (piwnicy czy kotłowni), nie trzeba nosić ze sobą. Dwa: nie ma kabli, w których można się zaplątać. Wreszcie: wydmuchiwane przez urządzenie powietrze nie pozostaje w domu, lecz jest wydalane na zewnątrz. – Pozbywamy się w ten sposób brudu, kurzu i roztoczy, których nie moglibyśmy usunąć za pomocą zwykłego odkurzacza. Wygodne jest też samo użytkowanie takiego urządzenia. Odpowiednie rozmieszczenia gniazd ssących w połączeniu z kilkumetrowym elastycznym wężem, pozwala na odkurzanie nawet 150 m 2 powierzchni domu. Cała zaś czynność odkurzania odbywa się praktycznie w zupełnej ciszy, ponieważ jednostka centralna ulokowana jest w miejscu, skąd nie dochodzi hałas związany z jej pracą – mówi Jarosław Mąkola, ekspert firmy UST-M. 


Porządek musi być

W trakcie instalowania systemu centralnego odkurzania w domu, ekipa montażowa musi zwrócić szczególną uwagę na dwie ważne rzeczy. Mianowicie: na odpowiednim kierunku ułożenia kształtek, przede wszystkim trójników, w połączeniu z odpowiednią ilością rur oraz na prawidłowym zamontowaniu gniazd ssących. Na koniec, tuż przed przygotowaniem wylewki pod posadzkę czy tynkowaniem ścian, powinna jeszcze wykonać próbę szczelności całego układu. Pozwoli to uniknąć kucia wykończonych już powierzchni, a nam zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów i sprzątania.


Czysta woda

W każdym domu wszystko z czasem ulega pogorszeniu. Dotyczy to także jakości wody przepływającej rurami. By więc utrzymać jej stały dobry poziom, warto pomyśleć o zamontowaniu wydajnego systemu uzdatniania. Dzięki niemu przez długie lata zarówno my, jak i kolejni mieszkańcy domu będziemy się cieszyć wodą nadającą się do picia prosto z kranu – Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia, zbadajmy najpierw wodę za pomocą specjalnego testu. Takie testy ma w swojej ofercie firma UST-M. Mierzą one nie tylko twardość wody, ale również jej pH, zawartość chloru czy poziom manganu i żelaza. Od jego wyników zależy, jaki typ urządzenia musimy zamontować u siebie w domu – mówi Paweł Woźniak, ekspert firmy UST-M


Wszystko po kolei

Planowanie takiej instalacji trzeba zacząć od ulokowania filtrów mechanicznych na wejściu wody do domu lub w punkcie poboru. Następnym krokiem jest zakup, na bazie wyników testu, konkretnej stacji uzdatniającej, którą z powodzeniem można ulokować w piwnicy – podobnie jak jednostkę centralną systemu odkurzania. Na rynku dostępnych jest sporo różnych urządzeń, ale jeśli nie mamy ani czasu, ani fachowej wiedzy, postawmy na uniwersalne i sprawdzone rozwiązanie. – Na przykład takie typu „wiele w jednym”. Czyli urządzenie, które eliminuje nadmierną twardość wody, jak również mangan i żelazo z jej składu, regulując przy tym poziom pH i oczyszczając z zanieczyszczeń. Tak właśnie działa stacja uzdatniająca typu Multi marki UST-M. Zapewnia krystalicznie czystą wodę praktycznie bez naszej ingerencji. Taka inwestycja będzie procentować na lata – również pod kątem zdrowia mieszkańców domu – kontynuuje Paweł Woźniak, ekspert firmy UST-M.


Odkurzacze centralne - warto już na etapie budowy domu pomyśleć o takim udogodnieniu

 

Czytaj również: Automatyka w służbie człowiekowi - inteligentne systemy FIBARO w Twoim domu!


Pewne rozwiązania zwiększające funkcjonalność i jednocześnie wartość domu warto rozważyć już na etapie jego budowy. Postawmy więc na takie, które łączą w sobie innowacyjność i wygodę użytkowania. Taki wybór będzie procentować przez lata.


Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 314

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >