Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy
Wielu inwestorów i wykonawców wciąż bagatelizuje sprawę uszczelniania dachu. Często oryginalne produkty zastępowane są tańszymi odpowiednikami, przeważnie niższej jakości. Jeśli dołożymy do tego kilka błędów wykonawczych, kłopot z dachem mamy gotowy.
Czytaj dalej
Najczęstsze błędy mające wpływ na późniejszą bezawaryjną eksploatację połaci występują podczas montażu okapu, kalenicy i naroży. Jeżeli te newralgiczne punkty nie są odpowiednio uszczelnione i zwentylowane, problemy w postaci zawilgoceń i przecieków pod połać pojawią się już po pierwszych opadach deszczu czy śniegu. Dlatego też, aby zabezpieczyć dach przed wodą i wilgocią oraz zapewnić jego właściwą wentylację, warto zastosować odpowiednie taśmy kalenicowe lub wywietrzniki. Wybierając dodatkowe elementy do wykończenia pokrycia, weźmy pod uwagę przede wszystkim ich jakość, trwałość i wysokie parametry. Pamiętajmy, że to one wpływają na szczelność i trwałość całego dachu.
Czytaj również: Rekuperatory o odmiennej konstrukcji
Brak uszczelnienia i wentylacji pokrycia dachowego lub jej nieprawidłowe wykonanie, skutkuje kondensacją pary wodnej w warstwie izolacyjnej. Powoduje to obniżenie, a nawet całkowity zanik funkcji ocieplających materiału, a także przenikanie wody, śniegu i kurzu pod pokrycie. A to z kolei może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby. W przypadku dachu stromego odpowiednio wykonana wentylacja połaci to nie tylko zamontowanie kontrłat, ale poprawne wykonanie dwóch ważnych elementów: okapu i kalenicy. Z tego powodu rozwiązania konstrukcyjne dachu w tych miejscach powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza (od okapu w kierunku kalenicy).
Nierozłączna para – okap i kalenica
Prawidłowo skonstruowany dach posiada kanał wentylacyjny, czyli przestrzeń pomiędzy pokryciem dachowym a folią, który rozpoczyna się w okapie, a kończy w kalenicy lub narożu. Służy on odprowadzaniu do rynny kondensatu oraz ewentualnych przecieków. Pamiętajmy, że kalenica w sposób ciągły współpracuje z okapem, dlatego te dwa elementy dachu muszą być starannie wykonane i zabezpieczone za pomocą specjalnych akcesoriów dachowych. Powietrze napływa przez okap, zaś uchodzi przez kalenicę – tylko wtedy można mówić o jego swobodnym przepływie, a tym samym wentylacji.
Czytaj również: System ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji
Kalenica i naroża – ważne punkty w naszym dachu
Kalenica to najwyższa część budynku. Rozróżniamy kalenicę główną (poziomą), która tworzy się w miejscu styku połaci dachowych, oraz kalenice narożne (skośne), powstałe w wyniku przecięcia skośnych krawędzi dachu. Kalenica i naroża to newralgiczne punkty dachu spadzistego, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Kalenica tworzy grzbiet zewnętrzny dachu, który musi być zabezpieczony dodatkowymi elementami w postaci gąsiorów. Szczególnie istotne jest to w przypadku dachu wykonanego z blachy lub dachówek – materiałów, które ze względu na swoją specyfikę nie zapewniają optymalnej szczelności. – Aby mieć pewność, że zarówno belka kalenicowa, jak i inne miejsca styku są prawidłowo zabezpieczone, zastosujmy rozwiązanie łączące w sobie nie tylko wentylację, ale też uszczelnianie. Przed położeniem gąsiorów warto użyć specjalistycznych taśm ochronnych – uniemożliwiających przenikanie wody pod pokrycie lub skorzystać z możliwości, jakie daje wywietrznik kalenicowy – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o., producenta wysokiej jakości taśm kalenicowych.
W jakim celu stosujemy taśmy?
Specjalistyczne taśmy wentylacyjno-uszczelniające do kalenic działają dwubiegunowo: nie tylko chronią dach przed wilgocią, kurzem i śniegiem, ale również pozwalają zachować prawidłowy przepływ powietrza. Zostały stworzone do uszczelniania gąsiorów w dachach spadzistych (pokrytych dachówką lub blachą) i pozwalają zabezpieczyć kalenice poziome i skośne.
Czytaj również: Co wybrać? Rekuperacja czy mikrowentylacja?
– "Najlepiej sprawdzają się taśmy o dużej plastyczności, ponieważ z łatwością dopasowują się do każdego profilu pokrycia dachowego. Decyduje o tym poziom plastyczności na ich brzegach. W wysokiej jakości taśmach kalenicowych sięga on 30-35%. W naszej ofercie posiadamy właśnie takie uniwersalne taśmy, tj.: Roll-Fix® i Compact-Roll®, które doskonale zdają egzamin zarówno w przypadku pokryć nisko, jak i głęboko profilowanych. Roll-Fix® to plisowana taśma (wykonana z włókniny PAN i aluminium) optymalnie zabezpiecza przed wilgocią, zapewniając jednocześnie bardzo dobrą wentylację dachu. Łączenie z pokryciem odbywa się za pomocą kleju kauczukowo-butylowego, który jest integralną częścią taśmy kalenicowej. Natomiast Compact-Roll® charakteryzuje się wysoką rozciągliwością brzegów, dlatego można ją dopasować do każdego kształtu dachówki lub blachodachówki, a aluminiowa konstrukcja sprawia, że montaż jest pewny i komfortowy. Z kolei do pokryć dachowych o średnio głębokim profilu proponujemy dwa rodzaje taśm o dobrych właściwościach wentylacyjnych i wysokich parametrach wytrzymałościowych – Ventotec® oraz Vental® Micro (Micro-Roll). Wszystkie wymienione typy taśm kalenicowych należy montować na suchej powierzchni w temperaturze min. +5 ˚C. Produkty te cechuje wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, temperatura, deszcz czy śnieg, przez co nawet długo po montażu zachowują dobre właściwości izolacyjne" – tłumaczy Przemysław Skibiński.
Wywietrznik kalenicowy – alternatywa dla taśmy
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wywietrznika kalenicowego ze szczotką, który jest gotowym elementem o długości jednego lub dwóch metrów. Wywietrznik jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Zwykle takie elementy wykonane są z wysokiej jakości PCV i cechuje je prostota montażu.
- "W przeciwieństwie do taśm kalenicowych, wywietrznik można kłaść także w trudnych warunkach pogodowych – w każdej temperaturze, również przy mokrej powierzchni. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne element ten zabezpiecza połać dachu, od strony kalenicy, przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeśli warstwa wstępnego krycia jest prawidłowo i szczelnie wykonana, to zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować niemal w każdym profilu pokrycia dachowego" – mówi Przemysław Skibiński.
Warto pamiętać, że kalenica w znaczącym stopniu decyduje o tym, czy dach będzie trwały. Dlatego też wybierajmy oryginalne produkty do jej uszczelnienia, co do których będziemy mieli pewność, że spełnią swoje zadanie, nie zaś tańsze zamienniki. Wówczas na pewno dach będzie szczelny i odpowiednio zwentylowany na długie lata.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 381 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...