Odpowiednie zabezpieczenie tarasu

Odpowiednie zabezpieczenie tarasu

Drewniana podłoga niezależnie od tego czy znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz domu wymaga zabezpieczenia całej deski – nie tylko na wierzchu, ale również jej spodu, boków oraz powierzchni cięcia. Czytaj dalej

 

 Niewidoczne elementy nie są co prawda narażone na uszkodzenia mechaniczne, ale tak samo trzeba je chronić przed wilgocią oraz szkodnikami – radzi ekspert firmy Altax. To, że deski na podłogę trzeba zabezpieczyć nie tylko z góry, ale w całości nie jest dla użytkowników oczywiste. – Z problemem tym często zgłaszają się do nas konsumenci – np. za pośrednictwem infolinii – zauważa Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Użytkownicy pytają naszego eksperta o zagrożenia i konsekwencje braku zabezpieczenia oraz o to, w jaki sposób i za pomocą jakich środków uchronić przed nimi deski.

 

Czytaj również: Jak bezpieczne i wygodnie wyjść na taras

 

Nie ma wyjątków

Pierwszą istotną informacją jest fakt, że zabezpieczenia przed biokorozją wymagają nie tylko deski na tarasie czy podłodze w altanie, ale również parkiet w naszym salonie czy korytarzu, jeśli dom znajduje się w miejscu o dużej wilgotności powietrza albo na terenie leśnym. Drewno podłogowe użytkowane wewnątrz pomieszczeń narażone jest wtedy tak samo na atak pleśni czy owadów żerujących w drewnie. Drugi problem jest częsty szczególnie wtedy, gdy ktoś posiada kominek i w związku z tym może przechowywać w domu niesprawdzone, zarażone owadami drewno. 

Jak chronić?

Deski powinno się zabezpieczyć przed biokorozją z każdej strony jeszcze przed położeniem na taras lub parkiet. Do tego celu należy użyć gruntującego impregnatu do drewna. Wystarczy jedna warstwa preparatu, aby zapewnić kompleksową ochronę materiału na lata. Malujemy wierzch, spód, boki desek, nie zapominając o miejscach cięcia materiału. Dopiero na zaimpregnowane drewno możemy nałożyć preparaty dekoracyjne, które dodatkowo ochronią naszą podłogę przed wodą, wilgocią, a także zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Czytaj również: Jakie są fakty dotyczące olejowania drewna?


Podłogę użytkowaną na zewnątrz najlepiej zabezpieczyć olejem. W przeciwieństwie do lakierów, jest preparatem bezpowłokowym, głęboko penetrującym, dzięki czemu nie łuszczy się i nie pęka pod wpływem czynników atmosferycznych, a bardzo skutecznie przed nimi zabezpiecza. Olej należy nałożyć obficie na górną część deski i boki, od spodu wystarczy ją lekko nasączyć. – Malowanie spodu desek nie jest konieczne i nie wszyscy to robią – zauważa ekspert Altax. – Musimy jednak pamiętać, że niezabezpieczone drewno może w tym miejscu wchłaniać wilgoć i wodę, a to powodować może jego pęcznienie i pękanie. Dlatego przetarcie ich olejem od spodu ma uzasadnienie, bo wydłuża żywotność konstrukcji – radzi. Nie żałujmy preparatu zwłaszcza w miejscach cięcia poprzecznego, gdzie drewno ma odsłonięte kapilary, którymi chłonie wodę i wilgoć.

 

 

W przypadku drewna wewnątrz możemy wybrać różne rozwiązania w zależności od rodzajów drewna. Do zabezpieczenia drewna miękkiego (sosna, świerk itp.) lepszy będzie twardy lakier do podłóg, natomiast twarde gatunki krajowe możemy zabezpieczyć zarówno lakierem, jak olejem do drewna. W przypadku gatunków egzotycznych najlepiej sprawdzi się olej. Niezależnie od tego jaki środek wybierzemy, wystarczy pokryć nim tylko wierzch parkietu.

 

Źródło: MSL Warsaw / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 336

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >