Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2011. Dobre Praktyki

Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2011. Dobre Praktyki

Aż trzy praktyki firmy Skanska znalazły się w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2011. Dobre Praktyki" opublikowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

29 marca 2012 roku, w centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyły się Targi CSR, podczas których opublikowany został raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2011. Dobre Praktyki" opracowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W raporcie wyróżniono trzy praktyki firmy Skanska Property Poland, członka FOB od marca 2011 roku. Są to zielone budownictwo w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, kontrole BHP przeprowadzane na budowach dewelopera oraz Tydzień Bezpieczeństwa Skanska.„Ogromnie cieszymy się z tego, że aż trzy z naszych praktyk znalazły się  w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jesteśmy dumni, że nasze zaangażowanie w zapewnienie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz w rozwój zielonego budownictwa na polskim rynku nieruchomości biurowych zostały docenione, a jednocześnie stawiamy sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i dążymy już teraz do realizacji jeszcze bardziej ambitnych zadań” – powiedział Jakub Zagórski, manager ds. komunikacji i marketingu w Skanska Property Poland

 

Jednym z długofalowych celów firmy Skanska Property Poland, pioniera w zakresie zrównoważonego budownictwa na polskim rynku nieruchomości biurowych, jest wyznaczanie nowych standardów pod względem energooszczędności oraz zielonych technologii. Deweloper stale pracuje nad coraz bardziej zaawansowanymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą na ograniczenie odziaływania budynków na środowisko naturalne. Pod koniec 2011 roku firma rozpoczęła prace nad swoim flagowym projektem – Atrium 1 – pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej biurowcem typu Deep Green, czyli budynkiem, który będzie miał niemal zerowy wpływ na środowisko naturalne.

 

Czytaj również: Odbędzie się uroczyste spotkanie „Klubu ISOVER”

 

Wszystkie obiekty biurowe realizowane przez dewelopera certyfikowane są  w systemie środowiskowym LEED, który kładzie nacisk między innymi na takie aspekty jak energooszczędność, innowacyjność, a także ograniczenie zużycia wody i zminimalizowanie oddziaływania budynku na otoczenie. Pamiętajmy, że budynki odpowiedzialne są za 30-40% globalnego zużycia energii i emisji CO2, a Skanska  jako deweloper mający duży wpływ na stan środowiska naturalnego, nieprzerwanie dąży do tego, aby jej budynki w minimalnym stopniu wykorzystywały zasoby naturalne. Duże znaczenie dla firmy ma także podnoszenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie, dlatego też Skanska, jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), podejmuje działania mające na celu edukowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

Poza zaangażowaniem w ochronę środowiska oraz realizację idei zrównoważonego budownictwa, Skanska przywiązuję ogromną wagę do etyki biznesu oraz utrzymania jak najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy. Kodeks Postępowania Skanska oparty jest na takich wartościach jak etyka i rzetelność w prowadzeniu działalności gospodarczej, silne i zgodne relacje z pracownikami czy proaktywne podejście do zarządzania kwestiami związanymi z ochroną środowiska. Bardzo istotnym celem dewelopera jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz nieustanne dążenie do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa.

 

W tym celu każdego roku Skanska organizuje m.in. Tydzień Bezpieczeństwa (Safety Week), jedno z największych na świecie wydarzeń promujących troskę o bezpieczeństwo pracy na budowach. W 2004 roku Skanska jako firma odpowiedzialna społecznie, przyjęła tzw. strategię „5 zer”: zero wypadków, zero strat na projektach, zero zagrożeń środowiskowych, zero naruszeń etyki oraz zero usterek. Ma ona na celu przede wszystkim wyeliminowanie wypadków na budowach, rozwijanie świadomości BHP, wzmacnianie zaangażowania w tym zakresie pracowników na wszystkich szczeblach, a także realne kształtowanie bezpiecznych warunków pracy.

 

Czytaj również: Design na EURO 2012


Aby promować kulturę opartą na bezpieczeństwie, w Skanska Property Poland stworzono stanowisko menadżera ds. BHP, który jest odpowiedzialny za proces bezpieczeństwa, nadzoruje stosowanie zasad BHP na budowie, zbiera informacje o dobrych i złych praktykach, szkoli oraz służy radą pracownikom. Bardzo ważnym narzędziem pod tym względem są tzw. Executive Site Safety Visits (ESSV). Jest to obchód BHP realizowany przez pracowników wyższego kierownictwa (zarząd oraz project managerowie) na terenie budów wszystkich aktualnie realizowanych projektów, przeprowadzany wspólnie z kierownictwem generalnego wykonawcy. Każdy z członków kadry zarządzającej (ok. 20 osób) zobowiązany jest do minimum 12 wizyt tego typu w roku na różnych placach budowy.

 

 

Z jednej strony regularność tych wizyt (niektóre projekty odwiedzane są nawet 2 razy w tygodniu) powoduje, że każda nieprawidłowość jest bardzo szybko dostrzegana i eliminowana – z drugiej zaś strony, jest to doskonały sposób na dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami między osobami pracującymi przy różnych projektach. Dyskusje, jakie wywiązują się podczas wizyt, pozwalają ocenić jakie rozwiązania sprawdziły się i co warto promować w firmie, a jakie spowodowały ewentualnie problemy i należy ich unikać.

 

2012-04-10
Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 318

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >