Ogród na dachu: inwestycje deweloperskie z zielonym dachem

Ogród na dachu: inwestycje deweloperskie z zielonym dachem

Poranna kawa na dachu własnego mieszkania lub posiłki doprawiane ziołami z dachowego ogródka. Wielu osobom kojarzy się to z luksusem i ekstrawagancją lub czymś niemożliwym w naszym klimacie. Jednak deweloperzy coraz częściej proponują w swoich nowych inwestycjach ogród na dachu. Poza estetyką dochodzi wiele zalet użytkowych. Czytaj dalej

Zwiedzając słoneczne kraje południowe, z zazdrością patrzymy na dachy na miejskiej zabudowie i przestronne tarasy, gdzie ich mieszkańcy suszą pranie, pielęgnują roślinność lub po prostu spędzają czas wolny z rodziną i znajomymi. Inne kraje również wykorzystują zalety zielonego dachu. W Skandynawii służą jako naturalna termoizolacja, natomiast w Niemczech jako ochrona przeciwpożarowa. Taki dach skutecznie chroni przed upałem, hałasem i ogniem. Ale jest również i być może przede wszystkim, namiastką prawdziwego ogrodu i oazą spokoju.

 

 

Deski i mchy na dachu


W Polsce, w ostatnich latach ogrody na dachach zdobywają coraz większą popularność, chociaż wiele osób uważa to za rozwiązanie sezonowe lub za źródło pleśni i wilgoci, które może zniszczyć konstrukcję dachową. A tak naprawdę to ciekawe i pożyteczne rozwiązanie. Przy odrobinie wyobraźni i wsparciu specjalistów można stworzyć uroczy zakątek nie tylko do wypoczynku.
Na przygotowanej powierzchni montuje się deski tarasowe. Do wykonania można użyć wielu produktów. Stosuje się płyty betonowe i kamienne, płytki ceramiczne, drewno oraz deski z kompozytów drewnianych. Zwłaszcza ten ostatni, ze względu na swoją budowę jest pożądanym rozwiązaniem i posiada wiele walorów. System desek tarasowych, jak na przykład Duofuse firmy Plastivan, można stosować praktycznie na każdym płaskim dachu. Na warstwę papy rozsypany jest żwir o odpowiedniej grubości i na tak przygotowane podłoże można zainstalować deski tarasowe na legarach. Takie deski kompozytowe wyglądają i pachną jak drewno. Nie wymagają konserwacji i  nie nagrzewają się do wysokich temperatur tak jak w przypadku papy, płyty betonowej czy kamienia. Na zaplanowanej „zielonej powierzchni” tarasu w donicach sadzi się rośliny, które nie wymagają od nas wiele pracy i wysiłku. Przy innym podłożu możemy zasadzić trawę ozdobną, mchy, porosty, rośliny skalne. A ich pielęgnacja może przerodzić się w naszą nową pasję.

 

 
Dach od dewelopera

Dziś deweloperzy coraz częściej proponują ogrody na dachach i tarasach położonych na kilku poziomach budynku. Z myślą o tych, którzy cenią sobie kameralność i spokój, firma Partner Developer z Poznania w swojej nowej inwestycji wprowadziła możliwość posiadania własnego ogródka na dachu. Każdy lokator Willi Leśnej będzie mógł skorzystać z „zielonego fragmentu dachu” i wypocząć na nim z rodziną, nie opuszczając budynku. Inwestycja będzie trzykondygnacyjnym obiektem posiadającym łącznie 35 mieszkań o powierzchni od 30 do 120 mkw. Jego bryła podzielona została na kilka mniejszych segmentów, co sprawia, że kompleks bardziej przypomina projekt willi podmiejskiej niż budynek wielorodzinny. Do tego każdy lokal będzie posiadał balkon lub taras i indywidualny rozkład pomieszczeń. - Kameralny charakter inwestycji został podkreślony przez zaprojektowanie na ostatniej kondygnacji zielonego tarasu o wielkości 134 mkw, dostępnego dla wszystkich mieszkańców Willi. Umieszczenie takiego tarasu na dachu budynku podwyższa bez wątpienia atrakcyjność całej inwestycji. Dobrze zaprojektowany i umiejętnie wykonany to prawdziwa ozdoba, a jednocześnie doskonałe miejsce na odpoczynek. Jest rozwiązaniem oryginalnym, nadal sporadycznie spotykanym na polskim rynku nieruchomości, które zaskakuje pozytywnie potencjalnych klientów  i spotyka się z ich dużym zainteresowaniem. Taki ogród wyróżnia inwestycję spośród innych ofert, podkreślając wyjątkowy charakter, jako szczególnego miejsca zamieszkania - mówi Filip Przyłuski, prezes zarządu firmy Partner Developer.

 

 

Inwestycja Willa Leśna otoczona jest kompleksem leśnym i płynącą w sąsiedztwie rzeką Cybiną. Z racji takiego otoczenia Partner Developer zdecydował się na wykorzystanie w wykończeniach elewacji naturalnych elementów jak drewno i kamień, dzięki którym budynek wkomponuje się w krajobraz. Inwestor w swych planach uwzględnił podziemną halę garażową, z której windą będzie można wjechać wprost do zielonego ogrodu na dachu. Deweloper zadba o szatę roślinną na ogólnodostępnym tarasie. Planowana jest roślinność z grupy łatwych w pielęgnacji - mchy i rozchodniki hodowane na specjalnych kilkucentymetrowych matach. Dach z taką zielenią będzie wymagał znikomych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawadnianie nie będzie koniczne, jedynie zraszanie w czasie długotrwałych upałów. Czyli można przyjąć założenie, że zielony taras będzie praktycznie bezobsługowy. W planach są również ławki, alejki oraz drzewa w doniczkach.
Któż by nie chciał mieć ogrodu za drzwiami balkonowymi czy bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, gdzie nie jeżdżą żadne samochody? Stworzona nowa przestrzeń daje wiele możliwości adaptacji. Najczęściej nasz wybór pada na wspomniane – dachy zielone. Ludzie starają się chociaż w minimalny sposób oddać naturze przywłaszczoną sobie powierzchnię, a ponadto w otoczeniu zieleni miło spędzać czas.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: ARW IMAGE Public Relations/budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 291

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >