Ogrzewanie domu gazem LPG

Ogrzewanie domu gazem LPG

Gaz LPG kojarzony jest w Polsce głównie z samochodami i kuchenkami gazowymi. To prawidłowe skojarzenie, choć niepełne. LPG bowiem jest doskonałym źródłem energii dla ogrzewania domu. Czytaj dalej

 

LPG, znany też jako gaz propan-butan dzięki swoim właściwościom jest uznawany za najbardziej ekologiczne i ekonomiczne źródło energii. Dowiedz się, jakie instalacja ma zalety i wady. Informacje przydadzą się, zwłaszcza jeśli właśnie budujesz dom.

 

Wygodne rozwiązanie

 

LPG jest paliwem uniwersalnym. To oznacza, że doskonale sprawdzi się w domowych instalacjach: systemie centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, w kominkach gazowych. Zbiornik z gazem LPG zapewni również ciepłą wodę użytkową, a podłączony do kuchenki, dostarczy gaz do gotowania.

Mimo tak rozbudowanych funkcji, obsługa instalacji CO nie jest wcale skomplikowana. Co więcej, pozwala ona ustawić zarówno optymalną temperaturę grzania, jak i dostosować spalanie do warunków atmosferycznych, co sprzyja redukcji kosztów użytkowania.

W zależności od pojemności zbiornika i zużycia LPG w danym gospodarstwie domowym, jednego napełnienia zbiornika może starczyć nawet na rok czasu. Wszystko dzięki wysokiej wartości opałowej paliwa. Jeśli wziąć pod uwagę ilość ciepła uzyskaną ze spalania kilograma, okaże się, że LPG bierze górę nad tradycyjnymi paliwami stałymi, jak drewno czy węgiel. Mimo wyższej ceny gazu, korzystanie z LPG jest więc bardziej opłacalne, niż grzanie domu opałem.

 

Czytaj również: Ogrzewanie podłogowe w Twoim domu

 

Ekologiczne i dostępne

 

Ogrzewanie gazowe jest uznawane za najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Jakość powstałych ze spalania LPG spalin jest o wiele wyższa w porównaniu do spalin paliw tradycyjnych. Pokazują to statystyki: spaliny gazu propan-butan emitują do 20 proc. mniej dwutlenku węgla od spalin oleju opałowego i o połowę mniej od spalin węgla. To znaczy, że jedno gospodarstwo domowe emituje o 1,5 tony dwutlenku węgla rocznie mniej.

Na korzyść instalacji LPG przemawia również fakt, że propan-butan doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie dostęp do innych paliw jest utrudniony. Dostawcy gazu są w stanie dowieźć LPG gdziekolwiek. 

 

 

Czytaj również: Jaki rodzaj pieca wybrać do ogrzewania domu?

 

Co warto wiedzieć

 

Instalacje CO muszą być podłączone do zbiornika z gazem. W wypadku LPG zbiornik musi być zlokalizowany pod ziemią, jako że gaz ten powinno się przechowywać w temperaturze plusowej. To się czasem wiąże z koniecznością uzyskania dodatkowych pozwoleń i dostosowaniem działki do konkretnych wymagań technicznych. Sporym utrudnieniem jest także odkopywanie zbiornika co 10 lat i sprawdzanie jego stanu technicznego. Plusy są jednak takie, że zbiornik nie psuje widoku na ogród, a ziemię tuż nad nim można zasiać trawą lub kwiatami.

Ważnym składnikiem instalacji są również kotły. Często droższe (np. nowoczesne kondensacyjne) są znacznie wydajniejsze. Kotły z otwartą komorą są tańsze, ale i mniej efektywne, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji.

Warto też wiedzieć, że gaz sam w sobie nie ma zapachu. Charakterystyczna dla propan-butanu woń jest dodawana specjalnie, by umożliwić szybkie wykrycie nieszczelnej instalacji.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Dostawcy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19353 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >