Okna energooszczędne ważnym elementem konstrukcji domu
Obecnie energooszczędność budynku stanowi o jego wartości rynkowej, a ten sposób budowania jest przyszłością branży. Do budowy energooszczędnego obiektu spełniającego wymogi Unii Europejskiej należy używać sprawdzonych komponentów między innymi termoizolacyjnych okien.
Stolarka okienna jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji domu. Okna stanowią zazwyczaj główny element oddzielający budynek od niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale jednocześnie drogę ucieczki ciepła na zewnątrz. Jednocześnie, nowoczesna stolarka budowlana o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej, która wykorzystuje tzw. selektywne powłoki pakietów szklanych, odpowiednio rozmieszczona na poszczególnych elewacjach budynku, pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła i dodatkowo wykorzystać światło słoneczne, czyli bezpłatną energię pochodzenia naturalnego. Optymalnie ciepłe okna to te, które zapewniają w ciągu roku zerowy bilans energetyczny, czyli straty i zyski energetyczne kompensują się.
Co wpływa na termoizolacyjność okna?
Podstawowym czynnikiem wpływającym na termoizolacyjność profili PCW, z których wykonane są ramy okien, jest ich szerokość, ponieważ powietrze zgromadzone wewnątrz profilu zapewnia izolację termiczną. Dopiero w następnej kolejności, wpływ na poprawę współczynnika przenikania cieplnego ma ilość komór na jaką podzielono profil wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że poszczególne przegrody tworzące wewnątrz profilu komory, w których gromadzi się powietrze, powinny być oddalone od siebie o minimum 5mm. Węższe komory w zasadzie nie spełniają swojego zadania. Termoizolacyjność okien PCW w bardzo dużym stopniu zależy również od rodzaju użytych do ich budowy szyb. Nowoczesne produkty składają się z dwu- lub trzyszybowych zestawów szkła zespolonego, oddzielonych ramką dystansową, wykonaną z metalu lub tworzywa termoizolacyjnego. O izolacyjności cieplnej decyduje zarówno rodzaj użytej szyby, szerokość całego pakietu, jak i rodzaj gazu jaki zastosowano do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej. Bardzo duży wpływ na wskaźnik Uf ma użycie w zestawie szybowym przynajmniej jednej tafli szkła niskoemisyjnego, dzięki czemu znacznie utrudniamy drogę ucieczki ciepła na zewnątrz budynku. Dla poprawy izolacyjności termicznej przestrzeń między szybami w oknach wypełniana jest gazem szlachetnym. Najczęściej jest to argon, ale spotykamy również szyby zespolone wypełnione kryptonem, przy czym to drugie rozwiązanie jest z reguły dwukrotnie droższe.
"W tzw. budownictwie pasywnym współczynnik przenikania całego okna nie może przekroczyć wartości 0,8 W/m²K. Można go uzyskać wykorzystując szersze niż standardowe profile lub pakiet szybowy wypełniony kryptonem. Zastosowanie takich rozwiązań technicznych powoduje, że okno staje się produktem bardzo drogim. Jednak w oknach dostępnych w sieci sprzedaży Polskieokna.pl, wykonanych ze standardowej szerokości profili (73 i 76 mm) marki BRÜGMANN lub SALAMANDER istnieje możliwość zastosowania bardzo szerokiego (44-48 mm) pakietu trzech szyb zespolonych wypełnionych argonem. Współczynnik przenikania termicznego dla tak skonstruowanej szyby wynosi 0,5 W/m2K. Dzięki temu, również w tym przypadku, jesteśmy w stanie osiągnąć najlepszy, nie spotykany w tej klasie produktów, współczynnik dla całego okna - 0,8 W/m2K. Tak wykonane okna gwarantują naszym klientom najlepsze parametry izolacyjności i wysoką jakość produktu przy relatywnie niskiej, przystępnej cenie" – powiedział Karol Mosakowski menadżer sieci sprzedaży Polskieokna.pl." W naszych punktach sprzedaży Polskie Okna dowiedzieć się można wszystkiego na temat szerokości profili i zakupić okna, które zapewnią optymalną izolacyjność termiczną pomieszczania, a tym samym wpłyną na ograniczenie strat energii, czyli obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem". – dodaje Mosakowski.
Wzmocnienia
Na termoizolacyjność ram okiennych wpływa również rodzaj wzmocnienia, wykonanego najczęściej z kształtownika stalowego, umieszczonego wewnątrz profilu. W energooszczędnych oknach dla obniżenia przenikalność cieplnej ramy okiennej Uf stosuje się tzw. wzmocnienia termiczne. Są one wykonane z kształtowników z przekładką z tworzywa sztucznego, które jest znacznie gorszym przewodnikiem niż stal. Możemy również spotkać wzmocnienia w całości wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych.
Fot. Polskie Okna
Źródło: Pegasus PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...